Kadın Boşama Hakkını Nasıl Alır

 1. kadının boşanma hakkı - kadın kocasını nasıl boşayabilir - kadında nasıl boşanma hakkı olur  Sual: Bir kadın, boşanma hakkı kendi elinde olmak üzere nikahlanmak için ne yapması gerekiyor?

  CEVAP

  Tam İlmihal Seadet-i Ebediyye’de diyor ki:
  Kadın, boşanmak benim elimde olmak üzere seninle evlendim der ve erkek de bunu kabul ettim derse, kadının boşanması kendi elinde de olur. Erkek eşine (İşin, senin elinde olsun) veya (Kendini sen boşa) yahut (Diler isen boşsun) gibi cümlelerden birini söylerse, kadın, ancak o oturumda kendisini boşayabilir. Kocası (Ne zaman istersen kendini boşa) derse, o oturuma mahsus olmaz. Kadın istediği zaman, kendini boşayabilir.

  Kendisine boşanmak hakkı verilen kadın, kocasına (Seni boşadım) derse, boşanma işi gerçekleşmez. (Kendimi boşadım) demesi lazımdır. Nikah yapılırken kadın, (Ne vakit istersem, kendimi senden boşamak üzere...)(Ben boşanma hakkını istemem) dese de, hakkını red etmiş olmaz. Dilediği zamanda, kendini boşayabilir. Erkek nikah yaparken, (Boşanmak senin elinde olmak üzere, seni nikah ettim)(istediğim zaman, boşanma hakkı elimde olmak üzere sana nikahlandım) der, erkek de, (kabul ettim) derse, hem nikah sahih olur, hem de, boşanmak kadının elinde olur.

  Sual:
  Nikah kıyılırken, kadının boşanma hakkını almasını tavsiye eder misiniz?

  CEVAP

  Tecrübelerimize istinaden söylüyoruz. Genelde kadın erkeğe göre daha duygusaldır. Olaylarda tez etkilenir. Hislerine mağlup olur. Zaruri haller hariç, boşanma hakkını almasını tavsiye etmeyiz.
  diyerek, şart ederse, erkek de, nikah yapılırken, bu şartı kabul ettim derse, böyle şartlı nikah sahih olur ve kadın da boşanmak hakkına sahip olur. Erkek boşanma hakkını verse, kadın derse, nikah sahih olup, boşanmak hakkı kadının elinde olmaz. Fakat, önce kadın,

   

   

  Şayeste - 01.06.2010 - 10:20Benzer Konular

 1. Erkeklerin Doğum İzni Nasıl Alır
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Bunları Biliyormuydunuz.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 19.04.2012, 16:21
 2. Bal Rengini Nasıl Alır
  Konuyu Açan: melankoli, Forum: Ilginç Ve Komik Resimler.
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj : 24.03.2011, 18:31
 3. Nihat Hatipoğlu - Azrail Ruhu Nasıl Alır
  Konuyu Açan: MiSS-FENER, Forum: İslami Multimedia.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 25.08.2010, 02:07
 4. Nihat Hatipoğlu - Hz.Azrail Ruhu Nasıl Alır
  Konuyu Açan: AYIŞIĞI, Forum: İslami Multimedia.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 03.08.2010, 10:25
 5. Balıklar Nasıl Nefes Alır Nasıl Solunurlar
  Konuyu Açan: AYIŞIĞI, Forum: Akvaryum.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 15.04.2009, 00:41

copyright

Soru Cevap