Nihat Hatipoğlu Soru Cevap

 1. Nihat Hatipoğluna Sorulan Sorular - Nihat Hatipoğluna Sorular - Nihat Hatipoğlu Cevablıyor


  Soru:
  Şeytanın babası ve annesi var mı? Biri bana bunu sordu, cevap veremedim. Bilgi verir misiniz?

  Cevap:
  Şeytan-iblis, ALLAH tarafından ateşten yaratıldı. Anası ve babası yoktur. Cinlerin de ilk atasıdır. İblisin adı "Azazil"dir. ALLAH tarafından kovulmadan önce göklerde ve yerde ALLAH'a secde etmediği bir yer kalmamıştır denir. Kehf 50. ayette soyunun olduğu ifade edilir.

  Soru:
  Herhangi bir araziye, sahibinin izni olmadan ölü gömülse durum ne olur? Köyümüzde böyle bir problem var.

  Cevap:
  Rızası olmadıkça başkasına ait bir araziye cenaze gömülemez. Hatta arazi sahibi dilerse cenazeyi oradan çıkarma hakkına sahiptir. Tabii arazi sahibinin böyle bir hakkı olmakla beraber böyle bir şeye tevessül etmesi uygun olmaz. Anlaşması doğru olandır.

  Soru:
  Dualarım neden kabul olmuyor?

  Cevap
  Aslında bütün dualar karşılık görür. Ama bire bir her istediğimiz olmayabilir. Olursa, evrenin dengesi bozulmaz mı? Düşünün, herkesin herkes hakkında duası veya bedduası kabul olsa dengeler nasıl değişir. Her şey altüst olur, çünkü kaderde her şey birbiriyle bağlantılıdır. Ama siz duanıza devam edin. Bilin ki, bu dualarınız belki bir şerre engel oluyor veya belki başka taleplerimizin kolaylaşmasına zemin hazırlıyordur. Yeter ki siz ümidinizi yitirmeden meşru şeyleri istemeye devam ediniz.

  Soru:
  Epilasyon yaptırmak sakıncalı mı?

  Cevap
  Bir kadının, vücudunun çeşitli yerlerinde çıkan kılları almak için kendisinin epilasyon uygulamasında bir sakınca yoktur.

  Soru:

  Kabir başında Kuran-ı Kerim okunabilir mi?

  Cevap
  Hz. Peygamber kabirlere ziyarette bulunmuş ve orada gömülü olanlara selam verip dua etmiştir. İmam Şafii, mezarın başında Kuran’dan ayetler okumanın müstehap olduğunu, Kuran’ın tamamının okunmasının ise daha güzel olduğunu ifade etmiştir.

  Soru:

  İçinde etil alkol olan ilaç kullanılabilir mi?

  Cevap
  İlaç elde etmek amacıyla bitkilerin etil alkol veya benzeri maddelerle fermantasyon (mayalama) yapılmasında, bu yolla kazanılmış ilacın kullanılmasında sakınca yok.


  Soru:

  Cinler niçin yaratıldılar. Gaybı bilirler mi?

  Cevap
  Kuran-ı Kerim, insanların ve cinlerin yüce Allah’a kulluk için yaratıldıklarını açıklar. Onlar, insanlara göre bazı üstün güçlere sahip olsalar bile gaybı ve geleceği bilemezler (En’am, 6.100.116; Hicr, 15/27; Sebe, 34/14; Rahman, 55/15)

  Soru
  Peruk takmak sakıncalı mıdır?

  Cevap
  İslam alimleri, insan saçı dışındaki maddelerden yapılmış peruğu takmanın sakıncalı olmadığını söylerler.

  Soru:
  Haram yoldan kazanılan (uyuşturucudan) para ne yapılmalıdır?

  Cevap
  Böyle bir para haramdır. Böyle şeylerle uğraşmak da günahtır. Bununla beraber ortada böyle bir para varsa bu para hayır kurumlarına veya fakirlere, herhangi bir sevap beklemeden verilmelidir.

  Soru:
  Azrail'in ismi Kuran-ı Kerim'de geçiyor mu?

  Cevap:
  Kuran-ı Kerim ve muteber hadis kaynaklarında Azrail'in (AS) adı "ölüm meleği" olarak geçer (Secde, 32/11). Ölüm meleğinin adının Azrail olduğuna dair tefsir kitaplarında bilgi vardır. (Kurtubi, El-camii 14/93; Álûsi, Ruhul Maani, 21/126; Taberi, Tefsir, 21/541; Sabuni, İbni Kesir -Muh- 3/73).

  Soru:

  Kürtaja hangi aya kadar müsaade ediliyor?

  Cevap:
  Henüz dört aylık olmayan gebeliğe son verileceği görüşünde olan bazı fıkıhçılar olsa da, gebelik oluştuktan sonra dört aylık süre içinde olmuş olsa da -anne için hayati bir tehlike olmadıkça- ceninin veya nutfenin ilaç ve diğer yöntemlerle düşürülmesi álimlerin çoğunca caiz görülmemiştir. Dört aydan sonraki müdahale ise cinayet sayılmıştır.

  Soru:
  Cinlerden peygamber gelmiş midir?


  Cevap:

  Álimlerimizin çoğunluğuna göre cinlerden peygamber gelmemiştir. İnsanlardan gelen peygamberlere uymak cinler için de farzdı. Álimlerden sadece Kelbi ve Vahidi’nin ilettikleri bir rivayette şöyle denir: Hz. Ádem’den önce cinlere onlardan Yusuf isimli bir peygamber geldi ve cinler bu peygamberi öldürdüler. (Bedrüddin Şibli, Ahkamül Cán,54). Bu konuyla ilgili Enam Suresi’nin 130. Ayeti’ne bakılabilir.


  Soru:
  Cennette uyku var mıdır?

  Cevap:
  Kesin bir bilgi olmamakla beraber "Cennette ölüm ve uyku yoktur" (Keşfül hafa, 2/2868) şeklindeki rivayetten esinlenerek cennette uyku olmadığı söylenmiştir. Çünkü uyku, yorgunluk ve bir ihtiyaçtan dolayıdır. Cennette ise böyle bir ihtiyaç olmayacaktır.


  Soru:
  Kocam, annem ve babama uğramamı yasaklıyor. Buna hakkı var mı?

  Cevap:
  Eşinizin, baba ve annenize uğramanıza engel olma hakkı yoktur. Zira akrabalarla bağı kesmek yasaklanmıştır. Kuran, baba ve anneyi iyiliği emreder. Bu emre engel olmak büyük günahlardandır.


  Soru:
  Ölüler mezar başındaki sözlerimizi duyarlar mı?


  Cevap:
  Peygamberimiz, Bedir Savaşı’nda ölen müşriklerin başında durup, "Siz Rabb’inizin dediğinin doğruluğunu işte şimdi gördünüz" buyurdu.

  Sahabe, sizi duyuyorlar mı diye sorunca da şöyle cevap verdi:

  "Onlar, sizden daha az duyuyor değiller."

  Bundan dolayı álimler, ölülerin mezar başında konuşulanları duyduklarını söylerler. Sadece Hz. Ayşe bu rivayeti tartışır ve "Peygamberimiz kabirdekiler duyuyorlar demedi; biliyorlar dedi. Hadisi rivayet eden İbn Ömer yanlış duydu" der ve delil olarak Neml Suresi’nin 80. Ayeti’ni okur.

  Soru:

  Bir kadın ölen eşini yıkayabilir mi?

  Cevap

  Bilindiği gibi kocası ölen kadın dört ay on gün boyunca iddet gün sayar. Bu süre içinde başka bir erkekle evlenemez. İşte bu olay ölen erkekle hanımı arasında bir bağın henüz devam ettiğini gösterir. Bu nedenle de kadın ölen kocasını yıkayabilir.


  Soru:
  Annem kendisine kefen satın aldı. Bu doğru mu?

  Cevap:

  Annenizin kefen satın almasında bir sakınca yoktur. Çünkü neticede bu kefene ihtiyaç olacaktır.


  Soru:
  Mezar yeri satın almak dinen sakıncalımıdır.

  Cevap:
  Mezar yeriyle ilgili bir problem varsa mezar için toprak satın alınmasında bir sakınca yoktur. Ancak sırası gelen yeri satın almak yerine başkasının elinden güzel yeri satın almak suretiyle bir ayrımcılık yapmak haram olur. Bir de Hz. Ebubekir’in bir sözünü iletelim. Elinde kazma kendisine mezar hazırlamaya giden birine Hz. Ebubekir şöyle demişti: "Kendine mezar hazırlayacağına, kendini mezara hazırla."

  Soru:
  Regl günlerinde hanımıma yaklaşamaz mıyım? Böyle bir şey olsa ne yapmam lazım.

  Cevap
  Muayyen günlerde cinsel ilişki günah sayılmıştır (Bakara, 222). Böyle bir hata yapan kişi tövbe ve istiğfar etmelidir. Ayrıca en az 5 gram değerinde sadaka dağıtılmalıdır.

  Soru:

  Teyze ve hala çocukları evlenebilir mi?

  Cevap
  Kuran-ı Kerim’de kimlerle evlenilmeyeceği açıklanır (Nisa 4/24). Ayetin devamında bunların dışında kalanlar helaldir denir. Kuzenler (hala, teyze, amca, dayı çocukları) de helal olanlarıdır. Ama evlenmeden önce gerekli tıbbi testlerin yapılması uygun olur. Bilindiği gibi Peygamberimiz, kızını amca çocuğu olan Hz. Ali’yle evlendirmiştir.

  Soru:

  Hz. Peygamberimiz ve Hz. Ali’nin resimleri yapılmış mıdır?

  Cevap
  Peygamberimizin veya herhangi bir sahabesinin resmi yapılmamıştır. Elimizde böyle bir resim yoktur. Hz. Ali’nin gerçek resmi yoktur. Hz. Ali’nin elde bulunan resmi, gönülden geçen çizgilerin káğıda yansıtılmış halidir.  NOT:

  Burasi Nihat Hatipoglu'un sitesi degil. Dolayisiyla, sorunuza kendisi cevap veremiyecektir.

   

   

  Nehir - 18.12.2009 - 15:40
 2. babam anneme çok sinirli bir anında sen benden 3 kere boşsun dedi.çok ama çok sinirliydi.acaba tekrar nikah kıyılabilir mi

   

   

  mustafa şaha - 05.02.2010 - 23:23
 3. SİNİRLİ HALİMDE ORUCUMU BOZDUM NE YAPMAM GEREKİYOR.?.. teşekürler...

   

   

  saralatuva - 18.08.2010 - 20:45
 4. ırk ayrımı sizce doqru bir kavrammıdır yani örneqin romanlar müslümanlıkta herkesten aşarı seviyedemidir? lütfen cevap verirmisiniz

   

   

  lütfütoros - 28.08.2010 - 08:31
 5. bir kadının kaşlarını aldırması harammıdır?

   

   

  hellix - 29.08.2010 - 16:01
 6. .... Benim Sevdgiim biri var ve onunla bir gelecegim olsun diye herzamn dua ediyorum oda cok dua ediyor, her namazdan sonra aklimiza geldigi her an ediyoruz. Dualarimiz kabul olup olmadigi nasil anlaya biliriz?

  Ben onunla bir iLiskiye baslamadan önce hayirlisi olsun diye dua ediyorudum, bir zaatin mezarina gitiigimde dua ettiim oLmasi gerekiyosa allahim sen onun klabinden geceni en hyrli sekilde nasip et diye eger olmasi gerekiyosa en yakin zamanda bir iliski baslasin diye diledim ve kabul oldu.... onunla baslamamda bir hayir oldugunu düsünüyorum !! sizcede inanmam dogrumudur?
  hayirli zaatlarin mezarlarinda edilen dualar kabul oluyormus, benim etitigimde kabul olurmu??

  Rüyalara cok inandigimdan etkileniyorum gördüklerimden, gecenlerde rüyamda ihlas,felak nas surelerini okuyordum bir arkadasimla birlikde aciklamasina bakarsan arzu ve isteklerinin gerceklesmesine gibi vs.vs. rüyalara inanmak dogrumudur?
  Dinimizde Flörtün dogru olmadigini biliyorum, ama benim sevdigim uzakta sadece internete yada telefonda görüse biliyoruz, bii yakinlasma yok ve bizim niyetimiz baya ciddi,.... benim allaha daha yakin olmam icin elinden geleni yapiyor,.... sonumuzun olmasini cok istiyorum !! napmam gerekiyor...??
  Icten edilen dualar bir sekilde kabul oldugu dogrumu?
  :((

   

   

  Son Umut - 03.11.2010 - 02:54
 7. mustafa şaha
  babam anneme çok sinirli bir anında sen benden 3 kere boşsun dedi.çok ama çok sinirliydi.acaba tekrar nikah kıyılabilir mi
  Eyvah ki eyvah!.Ne yaptı baban şimdi?

  Şimdi bu 3 kere boşsun dediğine göre "üç talakta boşsun" mu dedi.Onu iyi anlayalım..Yoksa 3 kere boşsun dediyse geriye 2 talak hakkı kalıyor.Yani, annenizle yeniden nikah yapabilir.Bu konu çok ciddidir..

  Eğer, "3 talak ta boşsun!" dediyse artık geriye dönüşü olmayan bir yola girmiş oluyor.

  Babanıza söyleyin; ağzından "3 talakta boşsun diye söyledi mi?..

  Aşağıda ki linki tıklayın lütfen...

  BAîN TALAK;BU TALAK ÇOK TEHLİKELİ!. OKUYALIM..

   

   

  Terakkiperver - 03.11.2010 - 10:04
 8. Son Umut

  ... Benim Sevdgiim biri var ve onunla bir gelecegim olsun diye herzamn dua ediyorum oda cok dua ediyor, her namazdan sonra aklimiza geldigi her an ediyoruz. Dualarimiz kabul olup olmadigi nasil anlaya biliriz?

  Ben onunla bir iLiskiye baslamadan önce hayirlisi olsun diye dua ediyorudum, bir zaatin mezarina gitiigimde dua ettiim oLmasi gerekiyosa allahim sen onun klabinden geceni en hyrli sekilde nasip et diye eger olmasi gerekiyosa en yakin zamanda bir iliski baslasin diye diledim ve kabul oldu.... onunla baslamamda bir hayir oldugunu düsünüyorum !! sizcede inanmam dogrumudur?
  hayirli zaatlarin mezarlarinda edilen dualar kabul oluyormus, benim etitigimde kabul olurmu??

  Rüyalara cok inandigimdan etkileniyorum gördüklerimden, gecenlerde rüyamda ihlas,felak nas surelerini okuyordum bir arkadasimla birlikde aciklamasina bakarsan arzu ve isteklerinin gerceklesmesine gibi vs.vs. rüyalara inanmak dogrumudur?
  Dinimizde Flörtün dogru olmadigini biliyorum, ama benim sevdigim uzakta sadece internete yada telefonda görüse biliyoruz, bii yakinlasma yok ve bizim niyetimiz baya ciddi,.... benim allaha daha yakin olmam icin elinden geleni yapiyor,.... sonumuzun olmasini cok istiyorum !! napmam gerekiyor...??
  Icten edilen dualar bir sekilde kabul oldugu dogrumu?
  :((
  Mübarek zatların kabrini ziyaret edip sadece "burada yatan filan kimsenin yüzüsuyu hürmetine duamı kabul eyle ya Rabb.! diye dua edilse İnşaallah kabul olunur.Ancak namazı terketmemek ve helal rızık kazanmak gerekir.Bir de güzel ahlak sahibi olmamız lazım.

   

   

  Terakkiperver - 03.11.2010 - 10:11
 9. saralatuva
  SİNİRLİ HALİMDE ORUCUMU BOZDUM NE YAPMAM GEREKİYOR.?.. teşekürler.
  61 gün kefaret orucu tutacaksınız.Sinirlenmek mazeret değildir.
  Bu, Ramazan orucu için geçerlidir..

   

   

  Terakkiperver - 03.11.2010 - 10:14Benzer Konular

 1. Nihat Hatipoğlu Soru Cevap - 5
  Konuyu Açan: Leyl-i Lal, Forum: İslami Multimedia.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 02.09.2010, 12:04
 2. Nihat Hatipoğlu Soru Cevap - 4
  Konuyu Açan: Leyl-i Lal, Forum: İslami Multimedia.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 02.09.2010, 12:03
 3. Nihat Hatipoğlu Soru Cevap - 3
  Konuyu Açan: Leyl-i Lal, Forum: İslami Multimedia.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 02.09.2010, 12:02
 4. Nihat Hatipoğlu Soru Cevap - 2
  Konuyu Açan: Leyl-i Lal, Forum: İslami Multimedia.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 02.09.2010, 12:01
 5. Nihat Hatipoğlu Soru Cevap - 1
  Konuyu Açan: Leyl-i Lal, Forum: İslami Multimedia.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 02.09.2010, 11:59

copyright

Soru Cevap