Gizli Aşktan Sorumlu Muyuz

 1. dinimizde gizli aşkın hükmü - dinimizde yasak aşk  Soru:
  İçimizden geçirdiğimiz ama hayata geçirmeyi asla düşünmediğimiz ayıp ve günah sayılabilecek duygulardan sorumlu muyuz? Mesela yalnızken sevmediğim biri hakkında atıp tutmak gibi. Sonra evli olduğun halde bir başkasına aşık olmak gibi. Fakat bunları kimse bilmiyor. İçimde sakladığım bana huzur veren sırrım benim. İmkânsız bir aşk. Ne dersiniz hocam. Günah mı işliyorum. Kimseye belli etmeden normal hayatıma devam ediyorum. Fakat O nu düşündüğümde mutlu oluyorum. Sadece bu kadar düşüncelerde yaşayan habersiz bir aşk. Lütfen cevap gönderin hocam. Affınıza sığınıyorum.

  Cevap:

  Bilindiği gibi insan, kalbine gelip geçen duygulardan (havâtır) sorumlu değildir ama içinden kendi kurguladığı, düşünüp geliştirdiği, besleyip haz duyduğu şeylerden sorumludur. Bir erkek bir kadını hayal ediyor, onunla ilişki yaşıyor ve bunu bilinçli olarak yapıyorsa, aslı kadar almasa da yine günah işlemiş olur. Allah (cc) şöyle der: "Göklerde ve yerde ne varsa Allah'ındır. İçinizdekileri açıklasanız da gizleseniz de Allah onunla sizi hesaba çekecektir...." (2/284).

  Evli bir kadına aşık olmaya gelince, insan elinde olmadan birine ilgi duyabilir ve bir kalbi meyil yaşayabilir. Bunun elinde olmadığı miktarından sorumlu değildir. Ama bu ona haz verir ve bunu bilinçli olarak sürdürürse günaha girmiş olur. Efendimiz (sa): "Kim evli bir kadını ayartırsa bizden değildir" buyurur. Sizin; ben böyle yapmıyorum, sadece içimden aşk ve ilgi duyuyorum demeniz anlamlı olmaz. Çünkü bunun bir adım ilerisi odur.

  Faruk Beşer

   

   

  Şayeste - 11.12.2009 - 09:08Benzer Konular

 1. Windows Xp'de Gizli Dosya yapma ve Gizli Dosyayı Açma
  Konuyu Açan: crazyossie, Forum: Windows.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 05.12.2013, 09:54
 2. Sorumlu(lar) kim?
  Konuyu Açan: GS2004, Forum: Milli Takım.
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj : 15.11.2011, 20:32
 3. Müslümanlara yapılan saldırılardan sorumlu muyuz?
  Konuyu Açan: Nirvana, Forum: İslami Sorular Ve Cevaplar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 03.07.2011, 01:05
 4. Akşam Olur Gizli Gizli Ağlarım - Zeki Müren
  Konuyu Açan: Nerqish, Forum: Yerli Şarkı Sözleri.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 02.06.2009, 21:39
 5. Müslüm Gürses - Akşam Olur Gizli Gizli Ağlarım
  Konuyu Açan: ultimatom, Forum: Yerli Şarkı Sözleri.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 16.05.2009, 12:51

copyright

Soru Cevap