Caminin Bölümleri Ve Görevleri - Resimli

 1. Caminin bölümleri ve görevleri - cami resimleri
  Mihrab: Câmilerde kıble yönünde bulunan ve imamın namaz kıldırırken durduğu girintili bölümdür.  Minber: Câmilerde imamın cuma ve bayram hutbelerini okuduğu yüksekçe merdivenli yerdir.  Kürsü: Câmelirde vaaz verilen yüksekçe oturma yeridir.
  Minare: Câmilerin bitişiğinde ezan okumak için yapılan kule şeklinde yüksek yapıya denir.  Şerefe: Minarelerde çepeçevre ve çıkıntılı olarak yapılan ezan okuma yeridir. Buraya minarenin içindeki basamaklarla çıkılır. Minarelerde genellikle bir şerefe bulunur. Birden fazla şerefeli minareler de vardır.

  Alem: Minarenin tepesine yerleştirilen hilâl (ay) şeklindeki tepeliğe denir.
  Mahfil Cami içindeki sütunlu, yüksekçe mekandır. Müezzin mahfili yahut hünkar mahfili şeklindedir. Etrafı tahta veya taş parmaklıkla çevrilidir. Müezzin mahfilinde müezzinler ezan, kaamet, tespihat sesleri verirler; bazen imamın tekbirlerini tekrarlarlar. Bunların yüksekliği 3 metreye kadar çıkar, mermer veya ahşap ayaklarla desteklenir. Bazıları basamaklıdır, bazıları dayama merdivenlidir. Tavanları süsleme sanatıyla döşelidir. Genellikle sahının sağ-orta kısmında (Sultanahmet Camii) yer alır.  Şadırvan: Genellikle cami avlularında ortada bulunan, çevresindeki musluklardan ve ortasındaki fıskiyeden su akan üzeri kubbeli abdest yeri.
  Şadırvanın ortasındaki havuzu, estetik bir kubbe örtüsü kaplar ve sütunlarla çevrilidir. Altıgen veya sekizgen yapıyı çevreleyen saçakların altında musluklar ve oturaklar taş veya ahşaptır. Büyük camilerde şadırvanın yanında bir büyük servi bulunur. Şadırvan da Osmanlı cami mimarisinin temel öğelerindendir ve oymacılık, hat, mermer işçiliği gibi sanatlarla bütünleşmiştir.

   

   

  Never - 04.03.2010 - 01:25Benzer Konular

 1. Belediyenin Bölümleri ve Görevleri
  Konuyu Açan: Kayıtsız Üye, Forum: Soru - Cevap.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 28.04.2012, 21:40
 2. Ampulun bölümleri 2 (resimli)
  Konuyu Açan: KuvvetmiraTR, Forum: Bunları Biliyormuydunuz.
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj : 08.03.2012, 12:31
 3. Caminin Bölümleri Nelerdir
  Konuyu Açan: N.N., Forum: Ayet Hadis Ve Dini Bilgiler.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 30.01.2012, 00:07
 4. Caminin bölümleri
  Konuyu Açan: Kayıtsız Üye, Forum: Soru - Cevap.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 06.01.2011, 19:45
 5. Silkroad Online 1-80 Level Arası Görevleri Resimli Anlatım
  Konuyu Açan: LEVIS-501, Forum: Online oyunlar.
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj : 14.03.2010, 18:17

copyright

Soru Cevap