Adetliyken İlişkiye Girmek

 1. Adetliyken İlişkiye Girmek Hakkinda - Adetliyken ilişkiye Girmek Günah mı - Adetliyken İlişkiye Girmenin Hükmü  Önce bunun sağlık açısından, sakıncalı, tıbben mahzurlu, tiksinti ve her iki taraf için de eziyet verici bir iş olduğunu söylemeliyiz.

  “Sana hayızlı ile cimayı soruyorlar. De ki, bu (her iki tarafâ da) eziyet verici bir şeydîr. Onlar âdetli iken onlardan ayrılın ve temizleninceye kadar onlara yaklaşmayın. Iyice temizlendiklerinde Allah’ın size emrettiği yerden onlara gidin. Allah çok tevbe edenleri ve tertemiz’olanları sever.” (K. B akara 222)Görüldüğü gibi âdetli karısı ile cinsel ilişkiyi Allah yasaklamıştır ve bu yasağın haram kılma anlamına geldiği söylenmiştir. Her şeye rağmen şeytana uyar ve bu çirkin haramı işlerse, ikisi de isteyerek yapmışsa ikisi de günah işlemiş olur. Ikisinin de pişmanlık duyup tevbe etmesi ve istigfar etmesi gerekir. Hz. Ebûbekir Efendimize birisi bunu sormuş ve: “Istigfar et (bağışlanma dile) ve bir daha da yapma” cevabını almıştır. Biri istemeden diğeri onu zorlayarak yapmışlarsa, sadece zorlayan günahkâr olur. Işin fetvâ açısından hükmü budur. Ancak bir veya yarım dinar (bir dînar, yaklaşık 4.5 gr. altın demektir) sadaka vermesi müstehap (hoş ve daha temizleyici) bir davranış olur. Bunun açıklaması da hadis-i şeriflerden alınarak şöyle yapılır: Bu günah, âdetin ilk günlerinde yapılmışsa bir dînâr, sonlarında ise yarım dînâr verilir. Ya da kan siyah devresinde ise bir, sarı devresinde ise yarım dînâr verilir. Bu da diğeri ile aynı kapıya çıkar.(Mavsili, el-Ihtiyâr I/28.)

  Bu söylediklerimiz elbette asıl cinsel ilişki (cima) için sözkonusudur. Onun dışında ise koca karısından pekçok yolla yararlanabilir .
  Adet gören veya lohusalık halinde bulunan kadınlarla cinsi ilişkide bulunmak haramdır. Nitekim: “Hayız zamanında kadınlarınızla cinsi münasebetten vazgeçin. ” (el-Bakara 2/222) ayeti bunu açıkça ifade etmektedir. Cinsi münasebetten sonra gusletmek farzdır.

   

   

  Leyl-i Lal - 19.02.2010 - 16:54Benzer Konular

 1. Lohusalıkta Cinsel İlişkiye Girmek Günah mı
  Konuyu Açan: Leyl-i Lal, Forum: İslami Sorular Ve Cevaplar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 18.06.2012, 15:29
 2. İlişkiye Heyecan Katmanın Yolları
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Bayan Dedikodu Cafesi.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 10.06.2011, 01:16
 3. Kadınlar Adetliyken Hangi Duaları Okuyabilir
  Konuyu Açan: Şayeste, Forum: İslami Sorular Ve Cevaplar.
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj : 18.06.2010, 08:32
 4. Arkadan İlişkiye Girmek Günahmı
  Konuyu Açan: Nehir, Forum: İslami Sorular Ve Cevaplar.
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj : 05.12.2009, 15:30
 5. Adetliyken Cinsel Ilişkiye Girmek
  Konuyu Açan: Nehir, Forum: İslam Genel.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 08.07.2009, 20:52

copyright

Soru Cevap