Duâ ve Sûrelerin Türkçe Yazılışı
 1. Arap alfabesiyle okumayı bilmeyen kardeşlerimiz için.
  En kısa sürede Kur'ân-ı Kerim okumayı öğrenmenizi temenni ederim.
  Selam ve duâ ile...

  NAMAZ DUÂLARI
  SÜBHANEKE: Sübhanekallahümme ve bihamdik. Ve tebera kesmük. Ve teala ceddük. ( Ve celle senaük-Cenaze namazında dahil edilerek okunur. ) Ve la ilahe ğayruk.
  TAHİYYAT: Ettehiyyatü lillahi vessalavatü veddayyibat. Esselamu aleyke eyyühen nebiyyü ve rahmetüllahi veberakatüh. Esselamu aleyna ve ala ibadillahis salihin. Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve rasülüh.
  SALLİ: Allahümme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed. Kema salleyte ala İbrahime ve ala ali İbrahim. İnneke hamidümmecid.
  BARİK: Allahümme barik ala Muhammedin ve ala ali Muhammed. Kema barakte ala İbrahime ve ala ali İbrahim. İnneke hamidümmecid.
  RABBENA: Rabbena atina fiddünya haseneten ve fil ahireti haseneten ve gina azabennar. Rabbenağfirli ve livalideyye ve lil mü' minine yevme yegumul hisab. Birahmetike ya erhamerrahimin.
  KUNUT DUALARI: Allahümme inna nestainüke ve nestağfiruke ve nestehdik. Ve nü' minü bike ve netübü ileyk. Ve netevekkelü aleyke ve nüsni aleykel hayr. El hayra küllehü neşkürüke ve la nekfüruk. Ve nahleu ve netrukü meyyefcüruk.
  Allahümme iyyake na'büdü ve leke nüsalli ve nescüd. Ve ileyke nes’a ve nahfid. Nercu rahmeteke ve nahşa azabek. İnne azabeke bilküffari mülhig.

  EUZÜBİLLAHİMİNEŞŞEYDANİRRACİM
  BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

  FATİHA SURESİ: Elhamdülillahi rabbil alemin. Errahmanirrahim. Maliki yevmiddin. İyyake na'büdü ve iyyake nestain. İhdinessiradal müstagim. Siradallezine en amte aleyhim. Ğayril mağdubi aleyhim ve leddallin.
  FİL SURESİ: Elem tera keyfe feale rabbuke bi ashabil fil. Elem yec al keydehüm fi tazlil. Ve ersele aleyhim dayran ebabil. Termihim bi hicaretim min siccil. Fecealehüm keasfim me'kül.
  KUREYŞ SURESİ: Li ilafi gureyşin ilafihim rihleteşşitai vessayf. Felya' büdü rabbe hazel beytillezi ad amehüm min cuin ve amenehüm min havf.
  MAUN SURESİ: Eraeytellezi yükezzibu biddini fezalikellezi yedu'ul yetim. Vela yehuzzu ala daamil miskin. Feveylül lil musallin. Ellezine hüm an salatihim sahun. Ellezine hüm yüra ün. Ve yemneun el maun.
  KEVSER SURESİ: İnna a’dayna kel kevser. Fesalli li rabbike venhar. İnne şanieke hüvel ebter.
  KAFİRUN SURESİ: Gul ya eyyühel kafirun. La e'büdü ma ta'büdün. Ve la entüm abidüne ma a'büd. Ve la ene abidüm ma abettüm. Ve la entüm abidüne ma a'büd. Leküm dinüküm ve liyedin.
  NASR SURESİ: İza cae nasrullahi vel feth. Ve raeytennase yedhulüne fi dinillahi efvaca. Fesebbih bihamdi rabbike vestağfirh. İnnehü kane tevvaba.
  TEBBET SURESİ: Tebbet yeda ebi lehebiv veteb. Ma eğna anhü malühü ve ma keseb. Seyaslenaran zate lehebiv vemraetüh. Hammaletel hadab. Fi cidiha hablüm mim mesed.
  İHLAS SURESİ: Gul hüvallahü ahad. Allahüssamed. Lem yelid ve lem yüled. Ve lem yeküllehü küfüven ahad.
  FELAK SURESİ: Gul euzü birabbil felag. Min şerri ma halag. Ve min şerri ğasigin iza vegab. Ve min şerrin neffasati fil ugad. Ve min şerri hasidin iza hased.
  NAS SURESİ: Gul euzü bi rabbin nas. Melikin nas. İlahin nas. Min şerril vesvasil hannas. Ellezi yüvesvisü fi sudurin nas. Minel cinneti vennas.

  Not: Arapça okunuşların Türkçe’ye çevrilmesi zahmetli bir iştir ve yüzde yüz doğru çevirilemez. Sûre ve duâları, en kısa zamanda, Arapça’sından okuyup öğrenmenizi temenni eder, hatalarımızdan dolayı Allah’u Teala’nın affına sığınırız.
   

   

  CA-CHALLENGE - 03.06.2009 - 22:16
 2. Arapça okunuşların Türkçe’ye çevrilmesi zahmetli bir iştir ve yüzde yüz doğru çevirilemez. Sûre ve duâları, en kısa zamanda, Arapça’sından okuyup öğrenmenizi temenni eder, hatalarımızdan dolayı Allah’u Teala’nın affına sığınırız.
  arapçada ki bazı harflerin türkçe karşılığı yoktur. bundan dolayı tam çevrilemez. dediğiniz gibi Allah herkese kur anı arapçasıyla okumayı nasip eylesin.

   

   

  paye - 04.06.2009 - 08:13
 3. Emeğinize sağlık arkadaşım ...Allah razı olsun...

   

   

  1sidelya - 04.06.2009 - 09:28
 4. Allah razı olsun

   

   

  ozan-9 - 26.10.2011 - 16:00


 5. Arabça Yazıların Türkçeye Çevrilmesi Zahmetli Bir İş Olabilir ama Maun Suresindeki "Yehuddu" Yazan Kısmı Siz "Yehuzzu" Olarak Yazmışsınız. Tamam Türkçe Olarak Yazarken Tam Yazılamayabilir ama Harfte te Yanlış Olmaz Herhalde. Düzeltilirse Sevinirim. Şu anda Gördüğüm Kısım Sadece Orası ama Diğer Kısımlarda da Yanlışlıklar Olabilir. İnsanları Yanlış Okumaya Teşvik Etmeniz Açıkçası Beni Biraz Üzdü. Anlayışınız İçin Teşekkür Ederim.

   

   

  Syntax46 - 19.12.2011 - 11:45
 6. Bunları paylaştığınız için teşekkür ederim hepinize

   

   

  mesut3347 - 30.08.2012 - 14:55Benzer Konular

 1. Surelerin iniş Sırası - 2
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Ayet Hadis Ve Dini Bilgiler.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 20.07.2013, 17:44
 2. Surelerin sırları
  Konuyu Açan: Asiyan, Forum: Ayet Hadis Ve Dini Bilgiler.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 23.10.2012, 08:36
 3. İhlas Süresi Türkçe Ve Arapça Yazılışı
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Dualar.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 13.08.2012, 14:53
 4. Surelerin Faziletleri
  Konuyu Açan: AYIŞIĞI, Forum: Ayet Hadis Ve Dini Bilgiler.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 27.12.2009, 16:17
 5. surelerin faziletleri
  Konuyu Açan: yozgadi, Forum: Ayet Hadis Ve Dini Bilgiler.
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj : 28.09.2007, 18:36

copyright

Soru Cevap