Sağlık Alanında Faaliyet Gösteren Kuruluşlar - 5.Sınıf Sosyal Bilgiler

 1. sağlık alanındaki sivil toplum kuruluşları - sağlık alanında çalışan sivil toplum örgütleri

  * Kızılay
  * Yeşilay
  * Türk Kalp Vakfı
  * Türk Böbrek Vakfı
  * Sigarayla Savaşanlar Vakfı
  * Lösemili Çocuklar Vakfı
  * Türk Diyabet Vakfı
  * Fiziksel Engelliler Vakfı
  * Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı



  LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR VAKFI:
  Lösemi hastası çocukların sağlık ve eğitim gibi ihtiyaçlarının karşılanması için kurulmuştur. Eğitim ve araştırma kurumları kurmak gibi amaçları da vardır.

  TÜRK KALP VAKFI:
  Kalp ve damar sağlığına ilişkin çalışmalar yürütmektedir. Ülkemizde kalp ve damar hastalıklarına neden olan etkenler hakkında sistemli araştırmalar yapmaktadır.

  TÜRK BÖBREK VAKFI:
  1985 yılında kurulmuştur. Toplumun eğitimini ve bilinçlendirilmesini sağlamak, böbrek sağlığı politikası ile bilimsel veri kaynağını oluşturmak gibi amaçları vardır.

  KIZILAY
  Kızılay 1868 yılında Hilal-i Ahmer adıyla devlet tarafından kurulmuş yarı gönüllü bir dernektir.Derneğe "Kızılay" adını Mustafa Kemal Atatürk vermiştir. Amacı yaralılara, felaketzedelere, zor ve muhtaç durumda olan kişilere, özelikle temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken kişilere yardımcı olmaktır.

  Kızılay toplumun yararına kan bağışı kampanyaları düzenler, doğal afetlerin gerçekleştiği durumlarda gerekli önlemleri almaya çalışır.

  YEŞİLAY:
  Yeşilay alkol, sigara ve uyuşturucu gibi bağımlılık yapan maddelerin zararlarından korunma, bu tür bağımlılığı olanlara yardımcı olma görevini üstlenmiş önemli bir kurumdur.

  TÜRK DİYABET VAKFI (TURDİAB):
  Türkiye Diyabet Vakfı, ülkemizde diyabetliler (şeker hastaları) için kurulmuştur. Diyabetlilerin takip ve tedavisinden sorumlu sağlık personeline eğitim hizmetleri sunmak, maddi sıkıntı çeken diyabetli hastalara olanakları ölçüsünde ücretsiz tedavi sağlamak, diyabet konusunda araştırmaları desteklemek, toplumu diyabet konusunda bilinçlendirmek gibi çalışmalar yapmaktadır.

  SİGARAYLA SAVAŞANLAR DERNEĞİ:
  Sigaranın etkilediği halk kitlelerinin korunmasını, ülkemizde, dünyada sigaranın tamamen yok edilmesine öncülük yapmak amacıyla kurulmuştur.

  FİZİKSEL ENGELLİLER VAKFI (FEV):
  Engellilerin ekonomik, sosyal, psikolojik kültürel, sağlık ve hukuk sorunlarını ele almak, çözmek, yönlendirmek, tıbbi malzeme, tekerlekli sandalye, protez gibi ihtiyaçların temininde yardımcı olmak, bu ihtiyaçları üretebilmek için tesisler açmak, engelliler için palan ve projeler hazırlamak amacıyla kurulmuş sivil toplum örgütüdür.

  alıntı

   

   

  BiR-DOST - 30.01.2012 - 01:56



Benzer Konular

 1. Cevaplar: 2
  Son Mesaj : 22.03.2013, 19:20
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 06.02.2012, 13:44
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 06.02.2012, 13:38
 4. Bilim ve Teknoloji Alanında Faaliyet Gösteren Kuruluşlar
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: İlköğretim.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 01.02.2012, 01:38
 5. Afetlerle İlgili Faaliyet Gösteren Kuruluşlar Hangileridir
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Çevre Bilimi.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 26.04.2010, 20:20

copyright

Soru Cevap