Kurşun Kalemin Tarihi

 1. geçmişte kullanılan kalemler - tarihte kalem - ilk kalem kimler tarafından kullanılmıştır - kurşun kalemin bulunuşu - kurşun kalemin tarihi

  1826 yılında Masson, çelik kalem ucu yapan makineyi bulmuştur. O tarihten beri insanlar kendilerine bin yıldan çok hizmet eden eski kaz tüylerini ve kamış kalemleri bırakarak çelik kalem uçlarına dört elle sarıldılar.Atalarımızın kaz tüyü ve kamış kalemle yazı yazdıklarını düşünmek gerçekten de garibimize gider.

  Eskiden Avrupa’nın resmi işyerlerinde işleri sabahtan akşama kadar büyttkierinin kalemlerini’.yontmak olan özel görevliler vardı. Bu, çok ustalık isteyen oldukça yorucu bir işti.

  Tüyü yanlamasına kesmek, sivriltmek ve ortasından yarmak gerekirdi. Bu işi yapmak, kurşun kalemini yontmaktan çok daha güçtür.

  Bir sayfa yazdıktan sonra kurusun diye üzerine kum (rıh) dökülürdü. Mektubun yazılıp zarfa konmasının ardından kumlar zarfın içine dökülürdü. Dökülen kumların hışırtısını duymak için zarfı sallamak yeterdi. Eskiden yazı avadanlığı hokka, kamış kalemi ve nhdanlıktan oluşuyordu.


  Kurşun kalem, çelik kalem uçlarından daha eskidir. Eskiden kurşunlardan yapılmış kalemlerle yazı yazıyorlardı. Jacques Conte adlı bir Fransız, grafit tozu ile lüleci toprağı karışımından ilk kurşun kalemini yaptı.


  Baskı altında incecik silindirler haline getirilmiş grafit parçasına yerleştirilirdi. Bu tahta parçasının üzerine aynı şekilde oluklu bir ikinci tahta parçası konulurdu. Bu iki parça birbirine yapıştırıldı. Bu tahta parçasının içinde altı tane grafit parçası bulunurdu.

  Parçalar bıçkı makinesiyle altı parçaya bölününce de ortaya kurşun kalemi çıkmış olurdu. Bunları parlatmak ve bir kutuya yerleştirmekten başka yapılacak bir şey kalmazdı geriye.  alıntı

   

   

  BiR-DOST - 20.02.2011 - 00:18Benzer Konular

 1. Kalemin Tarihi - Tükenmez Kalemin icadı
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Bilim.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 08.02.2012, 18:39
 2. Kurşun Kalemin Tarihi
  Konuyu Açan: ZELAL, Forum: Bunları Biliyormuydunuz.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 04.01.2011, 13:33
 3. Kurşun Kalemin Ham Maddesi - Grafit
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Genel Konular.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 04.01.2011, 02:26
 4. Kurşun Kalemin Duası
  Konuyu Açan: Gül_yarasi, Forum: Dualar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 10.11.2010, 22:14
 5. Kırık Bir Kurşun Kalemin Sırrı
  Konuyu Açan: COCO, Forum: Derin Duygular.
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj : 18.04.2009, 22:00

copyright

Soru Cevap