Portre Çizimi

 1. Portre Çizimi - Portre Çizimi Nasıl Yapılır - Portre Çizimi Anlatımı
  Çizim Bilgisi

  İnsan başı resimlemek

  Her insanın başı kendine özgü bir yapıya sahiptir. Portre çalışması yaparken temel prensipleri bilerek bu prensiplerden faydalanmak size yardımcı olacaktır.  Saçları tamamen kesilmiş bu insan başında, kafa açık bir şekilde görünür durumda. Kafatasının altındaki yapı ile yüz hatlarının birbirleriyle olan ilişkisi daha belirgin bir biçimde ortaya çıkıyor.

  Bir portre çizerken dikkat etmeniz gereken birçok ayrıntı vardır; kafanın şeklini nasıl oluşturacağınız, bireyin yüz hatlarını nasıl vereceğiniz, gölgeleme yöntemini nasıl kullanacağınız gibi. Tüm bu ayrıntıları dikkatle çalışırsanız, iyi bir benzerlik yakalamanın daha kolay hale geldiğini göreceksiniz.

  Kafatası yapısı

  Kafatasının altında yatan kemik yapısının, kafanın şeklini ve yüz hatlarını nasıl belirlediğini bilmek portre çalışmalarında çok faydalı olacaktır. Kafatasının şekli, kendini elmacık kemiği, çene kemiği, burun ve kafa kemiği olarak yüzde gösterir. Kafatasının yapısı, aynı zamanda yüz hatlarının duruşunu da etkiler.

  Birçok kişide bazı orantılar benzerlik gösterir (bkz. Portre Çizimi, sayfa 578). Örneğin, kafanın en üst noktasından gözlere olan uzaklık yaklaşık olarak gözlerden çeneye kadar olan uzaklığa eşittir. Kaşlardan, burnun alt noktasına kadar olan uzaklık, yine yaklaşık olarak burnun alt noktasından çeneye kadar olan uzaklığa eşittir. Gözler arasındaki boşluk ise bir gözün genişliği kadardır. Ancak, her bir bireyin kendine özgü özelliklerini, bir kurşun kalem yardımıyla her zaman ölçmek gerekir.


  YÜZ HATLARINI RESİMLEMEK

  Her ne kadar herkesin kendine özgü bir yüzü olsa da, çizime başlarken dikkat etmeniz gereken bazı ortak özellikler vardır. Bu plasterden hazırlanmış modellerdeki klasik özellikler, Michelangelo’nun (1475-1564) David adlı heykelinden çalışılmıştır.

  GÖZ

  Göz, basit anlatımıyla, kafatası içindeki bir oyuk içine yerleştirilmiş bir küçük bir toptur. Gözün üst kısmındaki koyuluk, çıkıntı yapan alın kemiğini işaret etmektedir. Göz kapakları, iris (göz bebeği) etrafındaki bir çift eğri çizgiyle belirtilmiştir.


  BURUN
  Burnu görüntülemek için basit ama yardımcı bir yöntem olarak; bir küreden çıkan silindir düşünün; burun delikleri için de her iki yanda birer çeyrek küre ekleyin. Burun etrafını ve burun deliklerinin içini koyulaştırın.

  AĞIZ

  Ağız yuvarlak bölümlerden meydana gelmiştir; üç tane üst dudak kısmında (dairesel bir merkez alanı ve her iki yanda birer yuvarlaklık) ve alt dudakta da iki yuvarlak. Çene, onun altında dairesel bir şekildir. Dudakların birleştiği noktalardan geçen çizgiye dikkat edin.

  KULAK
  Kulak, sonunda büyük yuvarlak kulak memesi ile biten bir kıkırdak kenarı; bunun içinde dışarıya çıkıntı yapan yarı dairesel bir kıkırdak parçası olarak iki
  bölümde özetlenebilir. Kulağın iç kısmı ve etrafına gölgeleme yapmak gerekir.


  MALZEMELER

  Bir parça krem rengi pastel kağıdı

  Kızıl renk Conte kalemi

  Silgi

  Maket bıçağı


  İLK ADIMLAR

  1 Oranları belirleyin Conte kalemle kafanın ve omuzların kontürünü çizin. Kaleminizle oranları ölçün. Göz seviyesinde hafif bir eğri çizgi ve yüzün tam ortasından aşağıya doğru inen bir çizgi çekin, bu size burnu doğru yere yerleştirmeniz konusunda yardımcı olacaktır. Yüz özelliklerini eskiz halinde belirleyin ve yavaş yavaş geliştirmeye başlayın (soldaki açıklamaları okuyun).


  2 Bazı detaylar üzerinde çalışın Uzun, hafif tarama çizgileriyle kafanın sağ tarafında, boyun kısmında ve çenede çalışarak kafa modelini ortaya çıkarın. Dudakların birleştiği yerde daha kalın bir çizgi çekip, dudaklara hafif bir koyuluk verin. Bıyığı, kaşları ve burun altındaki gölgeyi koyulaştırın.

  BAŞI MODELLEMEK

  Daha fazla ton ve detay ekleyerek insan başına daha sağlam bir duruş kazandırın. Kafanın sol yandan aydınlandığını unutmayın, bundan dolayı koyulukların büyük bölümü başın sağ tarafında olmalıdır.


  3 Gözler üzerinde çalışın Gözleri geliştirirken, onların yukarıda, 1 numaralı adımda çizmiş olduğunuz eğri rehber çizginin üzerine oturduğuna dikkat edin. Üst dudaklara ağırlık verin ve üst dudakların üstünde, çıkık alın kemiğinin altındaki alana taramayla koyuluk verin. Göz bebeklerini ve irisleri çizin.

  4 Ağız ve kulağı geliştirin En karanlıkta kalan kafanın en sağ tarafına koyu bir ton atın. Dudakları daha iyi tanımlayın, ancak onlara kalın kontür atmayın .koyulaştırma ve çizgi çalışmasını beraber götürün.

  5 Son detaylar üzerinde çalışın Başın kontürü üzerinden bir kez daha geçin ve şekli keskinleştirin. Burun delikleri için iki adet göze çarpan çizgi oluşturun ve bıyık kısmını koyulaştırın. Kafanın ve yüzün sağ yanındaki koyuluğu hafifçe uzatın ve sadece göz altındaki açık kısım haricinde tüm yanak alanını kapsayın.

  Kafatasının yapısı

  Yüzü kaplayan ince, yumuşak cildin altında, kafatasının kemikli yapısı vardır. Bir portre çizerken kafatasının şeklini daima aklınızda tutun, yüz hatlarına ifade kazandırmak bu şekilde mümkün olabilir. Bu çalışmadaki gibi duruşlarda ve yandan görünümlerde, kafatasının nasıl bir daire ve yumurta benzeri oval şekil üzerine oturduğunu göreceksiniz. Yüzün kapladığı alan tüm kafatası alanına kıyasla oldukça küçüktür.


  ANLAMLI DUDAKLAR

  Dudakları önce kalın kontürle çizip ardından koyulaştırma işlemi yapmaktan kaçının. Dudakları sadece tonla belirtirseniz daha anlamlı bir ifadeye bürüneceklerdir. Kıvrık alt dudak ışık vurduğundan açık, üst dudak ise ona kıyasla daha koyu çalışıldı.


  İLERİ AŞAMALAR

  Kafanın detaylı çalışması bittiğinden, gövdenin üst kısmını biraz daha ortaya çıkarmakla portreye denge kazandıracaksınız. Yine de vücut üzerinde çalışırken ana konunun portre olduğunu unutmamak gerekiyor.

   

   

  MiSS-FENER - 21.04.2009 - 17:42
 2. hiç bişey anlamadım xD

   

   

  yellowtheboy - 04.10.2009 - 14:17
 3. ben de

   

   

  barhar61 - 18.12.2010 - 21:44Benzer Konular

 1. Abidin Yurdagül Atatürk Portre Çizimi
  Konuyu Açan: HeyuLa, Forum: Videolar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 06.10.2011, 23:24
 2. Bir Yol Üç Portre
  Konuyu Açan: Şayeste, Forum: Yaşam Hikayeleri.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 25.07.2010, 18:45
 3. Portre
  Konuyu Açan: Sylar, Forum: Kara Kalem.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 30.12.2009, 21:36
 4. Yağlı Boya Tekniği ile Portre Çizimi
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Hobiler.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 17.12.2009, 18:54
 5. Portre
  Konuyu Açan: DİDEM, Forum: Kara Kalem.
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj : 22.09.2007, 07:34

copyright

Soru Cevap