REKLAM
+ Konuyu Cevapla

Bir Tırtıl Nasıl Kelebek Olur?

 1. Yazan: Sari Menekse
  No Avatar

  REKLAM


  Register

  Register

  Register

  Kelebeğin asla bir şey yemediğini belki duymuşsunuzdur.Bu söz,sadece bazı kelebekler için geçerlidir. Bir tırtılın nasıl kelebek olduğunun hikayesi, sonradan kelebeğin hiç bir şey yemeyişinin nedenini yeterince açıklayabilir sanıyoruz.

  Dişi kelebek hayatı süresinde, 100 ile birkaç bin arasında yumurta yumurtlar. Yumurtalarım yakınında bıraktığı bitki konusunda son derece titizdir. Bu bitki, onun soyunun devamı bakımından yararlı olacaktır. Belirli bir çevrede böyle bir bitkiden sadece bir tek olması bile dişi kelebeğe yeter.Yumurtalarını oraya, o bitkinin yakınına bırakır.

  Yumurtalar açıldığı zaman, küçük, solucana benzeyen ,"tırtıl larvası" diye tanımlanan hayvancıklar çıkar. Başlangıçta, bunlar beslenerek büyürler. Birkaç kez deri (kılıf-gömlek) değiştirirler. Bu arada hiç durmaksızın yerler. Çünkü aldıkları besin sadece büyümelerini sağlamakla kalmayacak ,kelebek oldukları zaman varlıklarını sürdürebilmeleri için depo da edilecektir. Zamanla, alınan besin sayesinde kanatlar, bacaklar, emme boruları oluşur. Tırtıl,kelebek haline gelir.

  Belirli bir zaman gelip çattığında, tırtıl değişme anının da geldiğini sezinler. Bu sezinleme,bir nevi içgüdüyle olur. Asılıp sarkacağı bir koza örer. Baş aşağı asılır ve tırtıl derisinden sıyrılıp bir "krizalid" halini alır.Krizalid,ipekten bir düğme izlenimi veren kozaya, vücudunun nihayetindeki keskin bir uçla asılıdır.

  Krizalid haftalarca veya aylarca uykuda kalabilir. Bu süre, içten bir değişim geçirmektedir. Zamanı gelince,artık tam anlamıyla yetişkin bir böcek olup çıkmıştır. Krizalid kabuğundan çıkınca bir kelebek görünüşündedir ama, başlangıçta hemen uçamaz. Kanatlarının kuruyup yayılması, güçlenmesi için oturup saatlerce bekler. Uçuşa hazır olup olmadığını anlamak amacıyla ,kanatlarını hafif hafif öne arkaya hareket ettirir. Başka türlü söylemek gerekirse,uçuş kontrolü yapan bir uçak durumundadır. Sonra ilk uçuş için kanatlarını açarak havalanır.

  Yünlü giyeceklerimizin baş düşmanı güvenin hayat hikayesi de, hemen hemen kelebeğinkinin eşidir. Kelebeklerin çok çeşitli olduğunu herkes bilir ama, türlerinin çeşitliliği bakımından güveler onları da geçerler. Aradaki temel fark,kelebeğin süslü, zararsız, göz okşayıcı olmasına karşılık ,güvenin ancak naftalin ve benzeri maddeler sayesinde baş edilebilen zararlı bir yaratık olmasıdır.


  Facebook
  Üyelik

 2. Yazan: COCO
  No Avatar
  Tesekkürler sari menekse.
 3. Yazan: BLaCK-EaGLe
  No Avatar
  bilgi için teşekkürler Register
 4. Yazan: zeynap
  No Avatar
  Paylaşım için saol...
 5. Yazan: Basketcieso
  No Avatar
  tşk.ler paylasım ıcın
 6. Yazan: blackegla
  No Avatar
  güzel billgi saol


 1. Yazan:
  no avatar


  REKLAMBenzer Konular

 1. Kelebek Pasta Nasıl Yapılır
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Pastalar Kekler Ve Kurabiyeler.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 29.07.2013, 18:00
 2. Şizofreni Nasıl Teşhis Edilir Tedavileri Nasıl Olur
  Konuyu Açan: nuri deniz, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 10.05.2010, 15:32
 3. Sağlıklı Diş Eti Nasıl Olur - İltihaplı Diş Eti Nasıl Olur
  Konuyu Açan: AYIŞIĞI, Forum: Diş ve Ağız Sağlığı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 29.04.2010, 20:17
 4. SQL Kurulumu Nasıl Olur ? MDB Lere Yazma izni Nasıl Verilir ?
  Konuyu Açan: aydd, Forum: Script Zone.
  Cevaplar: 14
  Son Mesaj : 01.01.2010, 13:13
 5. Kelebek Motifi Nasıl Yapılır Açıklamalı Anlatımı
  Konuyu Açan: MiSS-FENER, Forum: El sanatları Ve Bijuteri.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 19.03.2009, 11:04

copyright

Soru Cevap

grafimx