Garip Deri Hastalıkları

 1. arjiri - deri - cilt hastalıkları - tungiyaz - vitiligo

  Deri hastalıklarının bazıları hiç görmediğimiz ve duymadığımız bir seyir izlerler. Genelde alerji, bakteri ve iltihap gibi nedenler ile oluşan deri hastalıkları rahatsızlık vericidir. Çoğu hastalığın tedavisi vardır ve başıma gelmez diye düşünmemenizi tavsiye ederiz.

  Dermatografi ; Aslında bu hastalığın ismi değil, hastalıkla yapılan sanatın ismidir. Çok hassas olan derinin üstüne kalemle yapılan desenler yukarıdaki resimde olduğu gibi şekillere dönüşüyor. Bu hastalık, derinin çok hassas olmasıdır.

  Blaschko ; Bu septomlar genelde DNA’da var olan bir rahatsızlıktır. Aslında bir hastalık olarak kabul edilmemektedir. Vücutta belirgin desenler oluşur. Hiç bir ağrı sızı veya rahatsızlık yoktur. V veya S şeklinde desenler şeklinde kendini gösterir.

  Arjiri ; Gümüş elementinin sindirilmesi ile cilt mavi renge dönüşür. Bu hastalığa Arjiri denilmektedir. Uzun süre gümüş etkisi altında kalan insanlarda görülür, tıptaki diğer adı gümüş zehirlenmesidir. Sadece deride değil tüm organlarda renk değişimi olmaktadır. Genelde tedavisi yoktur ve renk kalıcıdır.

  Tungiyaz ; Güney Amerika, Hindistan ve belirli Afrika ülkelerinde yaşayan bir tür pirenin deri altına yerleşip, çoğalmasına verilen isimdir. Tedavisi vardır.

  Vitiligo ; Bağışıklık sistemi rahatsızlığıdır. bağışıklık sisteminin yalnış programlandığı vücutlarda cilde rengini veren melanom hücrelerinin yok edilmesi ile başlar. Ciltte belirli noktalarda beyazlamalar görülür.

  alıntı

   

   

  BiR-DOST - 20.09.2013 - 00:42Benzer Konular

 1. Hayvanlarda Deri Hastalıkları
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Hayvan Sağlığı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 19.03.2013, 19:03
 2. Deri Hastalıkları - Dermatit
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Hastalıklar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 22.05.2012, 23:04
 3. Kaşıntılı Deri Hastalıkları
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Hastalıklar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 01.06.2011, 16:47
 4. Kaplumbağalarda Deri Hastalıkları
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Hayvan Sağlığı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 16.03.2011, 18:22
 5. Deri Hastalıkları
  Konuyu Açan: ZELAL, Forum: Hastalıklar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 24.10.2010, 15:27

copyright

Soru Cevap