Diz Çıkığı Tedavisi

 1. dizde çıkık - diz çıkığının tedavisi - diz ekleminde sorun - diz yaralanmaları


  Evde Tedavi
  Böyle bir yaralanma evde tedavi edilmemelidir. En iyisi mümkün olduğunca acil tıbbi yardım almaktır. O bölgeyi hangi durumdaysa o şekilde sabitleyin. Bacağı kendiniz düzleştirme girişiminde bulunmayın, çünkü bacağın kan damarları ve kemiklerine başka hasarlar verebilirsiniz. Yaralanan bölgeye buz koymak ağrının bir miktar kontrol edilmesine ve şişmenin azaltılmasına yardım edebilir. Ama en önemli tedavi, bir doktorun yarayı değerlendirmesi ve dizi, eski yerine yerleştirmesi ya da koymasıdır.

  Tıbbi Tedavi
  Yerine koyma: Doktor diz ekleminizi hareket ettirecek ve alt bacak, size sakinleştirici ya da genel anestezi verildikten sonra eski pozisyonuna taşınacaktır.

  Sabitleme: Daha fazla yaralanmanın oluşmasını önlemek ve iyileşmenin başlaması için, eklem eski yerine taşındıktan sonra diz ekleminin tamamı sabitlenir ya da alçıda tutulur. Bu, dizi kıvrılmaktan kurtaracak ve dokuların iyileşmesinin başlamasına yardım edecektir.

  Bir diz çıkığında neredeyse her zaman ağır bağ dokusu yırtılmaları vardır ve bazen diz kemiğinde de kırıklar oluşur. Sıklıkla bacaktaki dolaşımı onarmak için, acil tamir gerektiren kan damarı yaralanmaları da görülür. Şişme kaybolduktan sonra, diz ekleminin tekrar fonksiyon gösterebilmesi için ameliyata ihtiyaç olabilir. Bir kemik uzmanının (ortopedist) yaralanmadan sonra sizi görmesi gerekir.


  alıntı

   

   

  AĞRAZ - 10.08.2013 - 15:16Benzer Konular

 1. Dirsek Çıkığı Tedavisi
  Konuyu Açan: AĞRAZ, Forum: Hastalıklar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 10.08.2013, 15:27
 2. Çocuklarda Kalça Çıkığı
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Çocuk Sağlığı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 16.10.2012, 18:30
 3. Kalça Çıkığı
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Çocuk Sağlığı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 26.06.2011, 21:48
 4. Kalça Çıkığı
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Çocuk Sağlığı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 17.06.2011, 18:45
 5. Radius Başı Çıkığı
  Konuyu Açan: SU-PERISI, Forum: Çocuk Sağlığı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 08.10.2010, 21:31

copyright

Soru Cevap