Damar İltihabı

 1. Damar İltihabı Tedavisi - Damar İltihabı İle İlgili Bilgiler - Damar İltihabının Nedir - Damar İltihabından Nasıl Korunuruz

  Kardiyovasküler sistem ve kan damarlarının vücutta oldukça önemli görevleri vardır. Organların düzenli olarak çalışabilmeleri için kan damarları vücudun her yerine kan ve oksijen taşırlar. Kalp her attığında kan damarları yolu ile vücuda kan pompalanır. Eğer kan damarlarında tıkanma gözlemlenirse vücuda ve organlara yeterli miktarda kan ve oksijen pompalanamaz ve bazı organlar gerektiği şekilde işlev gösteremez.

  Damar İltihabı İle İlgili Bilgiler

  Damar İltihabının Tanımı

  Damar iltihabı kan damarlarında gözlemlenen iltihaplanmadır. Bu iltihaplanma vücudun bağışıklık sisteminin kendi kan damarlarına saldırması sonucu oluşur. Rahatsızlığı nelerin tetiklediği tam olarak bilinmemektedir. Damar iltihabı sonucu kan damarlarının duvarları kalınlaşır ve damarlarda kan akışı zorlaşır. Bunun sonucu olarak da organlarda hasarlar oluşmaya başlar.

  Damar İltihabının Belirtileri

  Damar iltihabı teşhisi oldukça zordur. Rahatsızlığın belirtileri arasında ateş, kilo kaybı, aşırı yorgunluk, eklem ağrıları, kas ağrıları ve sinir problemleri yer alır. Damar iltihabının birçok türü bulunmaktadır ve her bir damar iltihabı türünün belirtileri bir birinden farklıdır. Örneğin Behçet sendromu olan kişilerde ağız ve genital bölgede ülser gözlemlenir.

  Damar İltihabı Tedavisi

  Damar iltihabı tedavisinde steroitler yaygın olarak kullanılır. Steroitler kan damarlarındaki iltihabı kontrol altına alır ve organlara dana fazla kan gitmesine yardımcı olur. Bununla birlikte steroitlerin uzun bir süre kullanılması gerekir ve bu da bazı yan etkilerin ortaya çıkmasına yol açabilir. Eğer damar iltihabı bağışıklık sistemi rahatsızlıklarına bağlı olarak ortaya çıkıyorsa steroitler etkili olmayabilir.

   

   

  Nerissa-Su - 11.01.2011 - 15:11Benzer Konular

 1. Venöz Damar İltihabı - Kalp & Damar
  Konuyu Açan: SheqeYy_BeBiSh, Forum: Hastalıklar.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 26.10.2012, 10:03
 2. Retina Damar İltihabı
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Sağlamliq.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 15.09.2011, 12:45
 3. Retina Damar İltihabı
  Konuyu Açan: MiSS-FENER, Forum: Göz Sağlığı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 02.07.2011, 21:52
 4. Kalp Dış Zarı İltihabı Perikardit - Kalp Damar
  Konuyu Açan: SheqeYy_BeBiSh, Forum: Hastalıklar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 04.11.2010, 10:24
 5. Eksüdalı Kalp Dış Zarı İltihabı - Kalp Damar
  Konuyu Açan: SheqeYy_BeBiSh, Forum: Hastalıklar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 04.11.2010, 09:59

copyright

Soru Cevap