Ciğerlerin Su Toplaması

 1. Ciğerlerin Su Toplaması Nedir - Akciğerlerin Su Toplaması - Plörezi Nedir - Plörezi ve Göğüs Ağrısı  Plörezi zatülcenp adıyla da bilinir. Akciğer zarının iltihaplanması ve su toplamasıdır. Akciğer zarı göğüs kafesinin iç yüzünü döşer ve akciğerleri çevreler. Bu zarın iltihaplanması ve su toplaması altta yatan çeşitli hastalıklara bağlı olarak gelişir. Bunların başında pnö-moni (zatürre) gelir. Pnömoni akciğerlerin bakteriler veya virüslerce istila edilip iltihaplanmasıdır. Ayrıca tüberküloz (verem) da önemli bir plörezi nedenidir. Nadir olarak plöreziye yol açan başka bir hastalık grubu da lupus gibi bağışıklık sistemi hastalıklarıdır. Bu hastalıklarda bakteri ve virüsler gibi yabancı mikroorganizmalarla savaşmaları için üretilen antikor denilen maddeler yanlış bir kodlama sonucu vücudun kendi dokularına saldırırlar.

  Akciğer dokusundan kaynaklanan veya başka bir yerden akciğere yayılan tümörler de akciğer zarına su toplanmasına neden olabilirler. Plörezi keskin bir ağrıya neden olur. Bu ağrı nefes almakla ve öksürmekle şiddetlenir. Toplanan sıvının fazla miktarda olması durumunda akciğerde sönme meydana gelir. Bu durumda akciğerdeki oksijen-karbondioksit değişimi bozulacağından hayatı tehdit eden sorunlar ortaya çıkabilir.

  Plörezinin tedavisi nedene yöneliktir. Ayrıca akciğer zarında toplanan sıvı bir dren ya da tüp yerleştirilerek boşaltılabilir.

   

   

  MiSS-FENER - 27.08.2010 - 17:05Benzer Konular

 1. Ciğerlerin Su Toplaması Nasıl Tedavi Edilir
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Alternatif Tıp.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 08.05.2012, 09:45
 2. Ciğerlerin Su Toplaması İçin Bitkisel Reçeteler
  Konuyu Açan: SU-PERISI, Forum: Alternatif Tıp.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 21.10.2011, 18:09
 3. Ciyərlərin Su Toplaması
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Sağlamliq.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 06.09.2011, 17:57
 4. Ciğerlerin Su Toplaması
  Konuyu Açan: AYIŞIĞI, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 06.05.2009, 09:21
 5. üzgünüm ciğerlerin su toplamış
  Konuyu Açan: DİDEM, Forum: Hayvan Resimleri.
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj : 21.03.2006, 15:55

copyright

Soru Cevap