Gebelikte Kahverengi Akıntı Ve Leke

 1. Gebelikte kahverengi akıntı ve leke. Gebelikçe çeşitli vajinal akıntılar ve kanamalar görülebilir. Gebelik rahatsızlıkları adı verilen bu rahatsızlıklar kaçınılmazdır. Çoğu gebe kadında görülür. Bu kanama ve lekelenmelerin bir kısmı düşük riski belirtisidir. Bu sebeple anne adayı dikkatli olmalı; akıntı, kanama ve lekelenmeler konusunda bilgi sahibi olmalıdır.


  Gebelikte akıntı- kahverengi akıntı;

  Gebelikte görülen açık renkli, koyu kıvamlı ve kokusuz akıntılar östrojen salgısının artmasıyla gerçekleşir. Bu tür akıntılar risk içermez. Ancak akıntı kötü kokulu, sarı-kırmızı- kahverengi ise, idrar yaparken yanma varsa vajinit veya genital sistem enfeksiyonu belirtisi olabilir.

  Gebelikte kahverengi kanama ve lekelenme;

  Gebelikte kahverengi kanamalar sık sık görülebilir. Kırmızı renkli kanamalar kahverengi kanamalara göre daha tehlikelidir. Ancak kahverengi kanama görüldüğünde de mutlaka bir doktora başvurmak ve kanamanın sebebini öğrenmek en doğru yaklaşım olacaktır. Gebelikte kahverengi kanamaların sebepleri şöyle açıklanabilmektedir.

  •Plesenta yerleşimi; Bu durumda Kahverengi kanama görülebilir, kanama lekelenme şeklindedir ancak düşük riski az da olsa vardır.
  •Bebeğin büyümesi ve kendisine yer açmasıyla damarların çatlaması neticesinde yine kanama görülebilir. Bu durumda da kanama lekelenme şeklindedir.
  •Bilinmesi gereken önemli bir husus da şudur, kahverengi kanama, kanamanın az olduğunu gösterirken Kırmızı renkli kanama daha fazla kanamanın işaretidir. Fazla kanamalar ise elbette yüksek düşük riskidir.
  •Kanama kırmızı renkli başlayıp kahverengine dönüşmüşse bu durum kanamanın azaldığını gösterir. Çünkü kan akmaya devam etttiği sürece kırmızı, pıhtılaşıp kurumaya başladığında ise kahverengine döner.
  Kanama çok ve kırmızı ise düşük riski yüksektir. Az ve lekelenme şeklinde olup kahverengi ise düşük riski daha az bir ihtimaldir. Sonuçta kanama damla damla lekelenme şeklinde ve kahverengi de olsa mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.

   

   

  G-A-M-Z-E - 11.07.2011 - 16:57Benzer Konular

 1. Adet Döneminden Sonra Gelen Kahverengi Akıntı
  Konuyu Açan: Ay Kız, Forum: Kadın Sağlığı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 19.11.2012, 12:09
 2. Hamilelikte Kahverengi Akıntı Gelmesi
  Konuyu Açan: Ay Kız, Forum: Hamilelik Ve Çocuk Bakımı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 19.11.2012, 11:53
 3. Gebelikte Olan Kahverengi Akıntı Ne Demektir
  Konuyu Açan: Ay Kız, Forum: Hamilelik Ve Çocuk Bakımı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 19.11.2012, 09:16
 4. Kahverengi fara kahverengi ruj
  Konuyu Açan: SU-PERISI, Forum: Makyaj Ve Güzellik.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 21.08.2006, 11:39
 5. Burun gerisine akıntı nazal akıntı
  Konuyu Açan: dream_catcher, Forum: Kulak Burun Boğaz.
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj : 17.02.2006, 20:02

copyright

Soru Cevap