Hamilelikte Suyun Erken Gelmesi

 1. Gebelikte Suyun Erken Gelmesi - Hamilelikte su Erken Gelirse ne Olur - Amniyon Zarının Erken Yırtılması Hakkında - Hamilelikte Suyun Erken Gelmesi Hakkında


  Halk arasında suların gelmesi olarak tabir edilen, amniyon zarının normal doğum zamanından önce bozulması durumunu tüm yönleriyle ele alan Dr. Ahmet Bostancı, anne adayları için önemli bilgiler sundu.

  Zarın Erken Yırtılması Ne Zaman Tehlike Arz Eder

  Amniyon zarının 36 haftadan sonra bozulması o kadar önemli değildir. Çünkü o haftadan sonra doğum gerçekleşebilir ve gerçekleştiği zamanda çok büyük sorunlara yol açmaz. Asıl önemlisi doğum zamanından çok daha erken bir dönemde gerçekleşirse bu durum anne ve çocuk sağlığı açısından önemlidir. Bunun nedenleri nelerdir.

  1. Vajinal enfeksiyonlar

  2. Annenin ağır geçen idrar yolu enfeksiyonu

  3. Rahim içindeki herhangi bir enfeksiyon

  4. Çoğul gebelikler

  5. Anne rahminin normalden küçük olması

  6. Anomalili bebek

  7. Çocuğun eşi (plasenta) yerleşim bozuklukları

  8. Hiçbir nedene bağlı olmaksızın

  Amniyon sıvısı boşaldığı zaman göbek kordonu sıkışabilir veya vajinadan sarkabilir ve bu çocuğun ölmesine yol açabilir. Suları gelen bir anne adayı hemen bir sağlık merkezine gidip çocuğun yaşadığından ve kalp seslerinin iyi olduğundan emin olmalı ondan sonra neler yapılması gerektiği planlanmalıdır.

  Hastanede ilk yapılacak şey bu durumun teyit edilmesi gerekir bu vajinal muayene ya da ultrasonla yapılmalıdır. Çünkü kadınlarımızın çoğu vajinal akıntı ya da gebelikte sık görülen idrar kaçırma ile sularının gelmesi durumunu karıştırabilir. Bu durum teyit edilirse, hasta kaç haftalık gebe olursa olsun hastaneye yatırılır. NST dediğimiz bir cihazla çocuğun kalp sesleri kontrol edilir. Gebelik eğer 36 haftayı geçmişse zaten 24 saat içinde yüzde 90 ihtimalle doğum ağrıları başlar ve doğum gerçekleştirilir.

  Bebeğe Yapılacak Müdahaleler

  Bebek zamanından önce doğmuş olur ancak prematüre sayılmaz. Kendi ağrıları başlamazsa bu hekim tarafından başlatılabilir. Vakit varsa ve doktor uygun görürse, bebeğin akciğerini geliştirmek için iğne yapılabilir.

  Amniyon Zarının Erken Açılması 2 Döneme Ayrılıyor

  36 haftadan önce suları gelenlerde yine 2 gruba ayrılır. 24-36 hafta arası olanlar ve 24 haftadan önce olanlar.

  24 haftadan önce suların gelmesi çok ciddidir. Öncelikle sebep anlaşılmaya çalışılır. Enfeksiyon varsa tedavi edilir. Anne adayına mutlak istirahat verilir. Çocuğun durumu ultrasonla takip edilir. Anne de enfeksiyon bulguları saptanırsa anne sağlığı açısından bebek hemen doğuma alınır. Bu haftalarda gebeliğin ilerlemesi ve sağlıklı çocuk doğması nadirdir.

  24-36 hafta arasında ise doğum mümkün olduğu kadar geciktirilerek, bebeğin akciğerinin olgunlaşması sağlanır. Bunun için anne adayı hastaneye yatırılıp antibiyotik ve serum tedavisine alınır. Akciğer gelişimi için iğne yapılır. Çocuk ve anne sağlığı iyi ise gebelik bu şekilde uzun süre takip edilebilir. Çocuğun akciğerinin gelişimini tamamladığı düşünüldüğü zaman doğum gerçekleştirilir.

  Önlem için Bu Nokta Çok Önemli

  En önemli vurgulanması gereken konu, Amniyon zarının erken bozulmasının engellenmesidir. Daha önce gebeliklerinde bu problemi olanlar daha sonraki gebeliklerinde bu durumu doktorlarına mutlaka söylemelidir. Gebelikleri sırasında idrar yolu ve vajinal enfeksiyonları mutlaka tedavi edilmelidir. Gebelik sırasında çok aşırı su içilmeli bu rahmi gevşettiği gibi özellikle idrar yolu enfeksiyonu olmak üzere birçok enfeksiyonu engeller.

  alıntıdır

   

   

  ZELAL - 20.06.2011 - 19:34Benzer Konular

 1. Hamilelikte Kahverengi Akıntı Gelmesi
  Konuyu Açan: Ay Kız, Forum: Hamilelik Ve Çocuk Bakımı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 19.11.2012, 11:53
 2. Erken Doğumu Erken Anlayan Cihaz
  Konuyu Açan: FeRDaa, Forum: Hamilelik Ve Çocuk Bakımı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 06.08.2010, 19:33
 3. Hamilelikte egzersiz yapmak erken doğumu önlüyor
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Hamilelik Ve Çocuk Bakımı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 01.12.2009, 21:02
 4. Engelli Erken Emekliliği,Erken Emeklilik için istenen Evraklar
  Konuyu Açan: Leyl-i Lal, Forum: Engelliler Forumu.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 01.11.2009, 22:42
 5. Cevaplar: 8
  Son Mesaj : 10.08.2008, 19:02

copyright

Soru Cevap