Doğum Sonrası Ameliyat İzleri Ve Deformasyonlar Nasıl Geçer

 1. doğum sonrası kalan izler nasıl tedavi edilir - sezeryan doğum izleri nasıl geçer - doğum sonrası kalan deformasyonlar nasıl geçer
  Annelik kuşkusuz dünyadaki en yüce sıfatlardan biri. Belki de bu nedenle büyük fedakarlık ve zorlukları da berberinde getiriyor. Aslında ömür boyu “anne” olmak ve “anne” gibi davranmak bile fedakarlıkların en büyüğü sayılırken, fiziksel olarak yapılan fedakarlıklar da çok gözardı edilecek gibi değil. Kadınların hamilelik ve doğumla beraber genel vücut yapısında yaşadıkları değişim de aslında fedakarlığın önemli bir parçası.

  İşte bu değişim, doğum sonrası izler ve deformasyon birçok kadının sıkıntısı. Ancak estetik cerrahideki gelişmelerle bu sıkıntıdan kurtulmak mümkün. Yapılan istatistiki araştırmalarda karın germe – abdominoplasti adı verilen estetik ameliyatları yaptıran kişilerin hayat standardının yükseldiği, yaşam stillerinin pozitif yönde değiştiği ve sosyoekonomik başarılarının arttığı gözlemleniyor.
  Yapılan araştırmalarda karın germe estetik ameliyatı yaptıran kişilerin hayat standardının yükseldiği, yaşam stillerinin pozitif yönde değiştiği gözlemleniyor.

  Karın germe estetik ameliyatları
  İ. Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Çetinkale, karın germe (abdominoplasti) ameliyatının son yıllarda en sık yapılan estetik girişimlerden biri olduğunu belirtiyor.

  İlk olarak 1899 ve 1900’lü yılların başında yapılan ameliyatların günümüzde oldukça gelişmiş ve ileri teknik yöntemlerle gerçekleştirildiğine dikkat çeken Dr. Çetinkale, iri ve geniş karın duvarı kitlesinin çıkarılması ve karın bölgesinin sarkık görüntüsünden daha gergin ve düz bir duruma getirilmesini amaçlayan bu ameliyatın oldukça başarılı sonuçlar ortaya koyduğunu vurguluyor.

  Prof. Dr. Oğuz Çetinkale, ameliyattan çıkan hastanın ilk bakışta geniş ve büyük yağlı kitlesinden kurtulduğunu, gebelik çatlaklarının çoğunun azaldığını, daha sıkı ve gergin bir karına sahip olduğunu görebildiğini belirtiyor.

  Değerlendirilmesi gereken durumlar
  İst. Üni. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Çetinkale, bu tür ameliyatların önemli ameliyatlar olduğunun altını çiziyor: “Abdominoplasti ameliyatı büyük bir ameliyattır. Bazı durumlarda bu büyük ameliyatı uygulamak fazla gelebilir veya hastanın durumundan dolayı uygulanamayabilir. Bu gibi olgularda daha sınırlı abdominoplasti ameliyatları yapılır. Bunlar “mini- abdominoplasti” ve “midi-abdominoplasti” ameliyatı olarak isimlendirilir. Tüm abdominoplasti ameliyatları öncesi kişinin genel sağlık durumu gözden geçirilir.

  Ciddi kalp hastalığı, diyabet, tromboembolik hastalık hikayesi göz önüne alınması gereken ciddi durumlardır. Bağ dokusu hastalıkları, yara iyileşme sorunu ve enfeksiyon hastalıkları da dikkate alınması gereken diğer özelliklerdir. Bu ameliyatı olacak kişilerin sigara içmiyor olması ve sağlıklı olması önemlidir.” Prof. Dr. Oğuz Çetinkale, bu tür ameliyatlarla ilgili yanıltıcı bilgilendirmelerin olduğuna da dikkat çekiyor. Ameliyat sonrası hiç doğum yapmamış genç bir kadın görünümüne kavuşulacağına dair bilgilendirmelerin sağlıksız olduğunu vurgulayan Prof. Çetinkale, “Her hastada bu durumu elde etmek mümkün değildir” diyor.

  Önemli kriterler
  Prof. Dr. Oğuz Çetinkale, bu ameliyatlarda belirli kriterlerin göz önüne alındığını ifade ediyor:

  Ameliyata aday kişinin;
  Normal ağırlığında olması,
  Aşırı kilo vermiş olup olmadığı,
  Kaç kez hamile kaldığı,
  Doğumlarını nasıl gerçekleştirdiği (normal doğum veya sezeryan ameliyatı),
  Gebeliklerinin nasıl olduğu (tek veya ikiz gebelik, ileri doğum ağırlığı olan bebek gibi),
  Gebelikte alınan kilo ve sonrasında ne kadarının verildiği,
  Gebelik haricinde kişinin aldığı ve verdiği kilo durumu,
  Daha önce geçirdiği karın ameliyatları önemlidir.
  Uygunluk koşulları
  Bu kriterler ameliyatı yapacak hekim tarafından değerlendirilir ve buna göre cerrahi girişim planlaması yapılır. Bu kriterler yapılacak işlemlerde farklılıklar gösterir.
  Bu ameliyata uygun adaylar:
  Karın duvarı orta hattında gevşemesi olan,
  Karın duvarında özellikle göbek altında yağ birikimi olan kişiler,
  İdeal kilosuna yakın olan kişiler,
  Yeni gebelik planı olmayan kişiler,
  Karın duvarında gevşeklik olan,
  Karın ön kısmında cilt fazlalığı olan,
  Karın duvarında gebelik çatlakları “stria” olanlar,
  Yakın dönemde aşırı kilolarından kurtulan şişman kişiler.
  Yaşa göre parfüm seçimi
  alıntı

   

   

  Nerissa-Su - 20.09.2010 - 13:04Benzer Konular

 1. Sivilce İzleri Nasıl Geçer
  Konuyu Açan: ZELAL, Forum: Makyaj Ve Güzellik.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 18.12.2012, 01:05
 2. Doğum Çatlakları Nasıl Geçer
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Kadınca.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 13.01.2012, 20:05
 3. Sivilce İzleri Nasıl Geçer
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Makyaj Ve Güzellik.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 24.06.2011, 19:41
 4. Yüzdeki Sivilce İzleri Nasıl Geçer
  Konuyu Açan: asliuzun, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 22.06.2011, 17:04
 5. Ameliyat İzleri Nasıl Geçer
  Konuyu Açan: SU-PERISI, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 23.10.2010, 00:07

copyright

Soru Cevap