Çocuklar En Çok Neye İhtiyaç Duyar

 1. Çocuklar En Çok Neye İhtiyaç Duyar - Çocuk İhtiyaçları - Çocukların İhtiyacı Nelerdir  Özgür bir çocuk için; “3 S, 3 Ö”

  Çocuklar en çok neye ihtiyaç duyar?

  Sevgi (koşulsuz): Hepimiz çocukları severiz. Ama, çocukların sevildiklerini hissetmeye ihtiyaçları olduğunu unutabiliriz Sevdiğinizi hissettirmenin en kestirme yollarından birisi birlikte zaman geçirmektir.

  Sınır (kendini bilebilmesi için): çocuğun kendisiyle başkaları arasındaki farkları, kendisinin ayrı ve bağımsız bir birey olduğunu hissedebilmesi için, sınırlara ihtiyaç vardır. Sınır dediğiniz de, fazla bir şey değil, yemeğin sofrada yenmesi, uykunun yatakta uyunması, bütün günün bilgisayar başında geçirilmemesi gibi temel düzenlemelerden ibarettir.

  Sorumluluk (kendine ve başkalarına): Çocukların en az bir sorumluluk üstlenmeleri ve bunu sürdürebilmeleri, gelişimleri için bir gerekliliktir. Kendine karşı bir sorumlulukla başlanabilir. Örneğin, dişlerini fırçalamak, hemen bir sonucu olmayan (ağızdaki ferahlama duygusu dışında), ama şimdi dışına yönelik bir anlam taşıyan bir eylemdir.

  Övgü: Olumlu görülen hareketin görüldüğü yerde takdir edilmesidir. Övgü inandırıcı olursa bir etki gösterir. İnandırıcı övgü, çocuğun yaptığı hareketle ilişkilidir. Yapılmayan bir harekete, ortada olmayan bir sonuca övgü düzmek, çocuğun özgüveni açısından pek bir yarar getirmeyebilir.

  Öpücük. Dokunmak, öpmek çocuklara doğrudan bir sevgi aktarımıdır.

  Özen: Ayrıntılara dikkat ettiğiniz ölçüde özenlisiniz. Çocuklar misafirlerle aynı masada oturtulmaktan, götürüldükleri tiyatro için biletlerin önceden alınmasından kendilerine gösterilen özeni çıkarsayabilirler.

  Özgürlük ise, yukarıdakilerin ve başka bir çok şeyin doğal sonucudur. Özgürlük, başıboşluk, sınırsızlık ve sorumsuzlukla sıkça karıştırılsa da, kendi sınırlarını bilmeden ve başkalarına karşı sorumluluk taşımadan özgür olunamaz.

  Prof.Dr.Yankı Yazgan

   

   

  MiSS-FENER - 03.07.2009 - 15:58
 2. Teşekkürler emeğine sağlık

   

   

  savas244 - 03.07.2009 - 16:06Benzer Konular

 1. Vücudumuz Hangi Vitaminlere İhtiyaç Duyar
  Konuyu Açan: AĞRAZ, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 22.07.2013, 01:45
 2. Çocuklar Neden Özel İlaçlara İhtiyaç İuyar
  Konuyu Açan: SU-PERISI, Forum: Çocuk Sağlığı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 02.02.2013, 23:54
 3. Herkes Bir Kalbe İhtiyaç Duyar
  Konuyu Açan: ZELAL, Forum: Resimli Sözler.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 26.11.2012, 20:56
 4. Kapitalizm Neden Irkçılığa İhtiyaç Duyar
  Konuyu Açan: MiSS-FENER, Forum: Siyaset bilimi.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 22.04.2012, 02:10
 5. Birey Toplumda Neden Başkalarına İhtiyaç Duyar?
  Konuyu Açan: Ay Kız, Forum: Kişisel Gelişim.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 27.03.2012, 14:29

copyright

Soru Cevap