Almanyadaki Bayramlar

 1. Almanyanın Bayramları - Alman Bayramları -almanyanın önemli günleri ve bayramları - almanyanın özel günleri - almanların özel günleri - almanya bayramları

  Ülke Çapındaki Resmi ve Dini Bayramlar :

  Aşağıda adı geçen bayram günlerinde çalışılmaz. Bazı dükkanlar, kahveler, sinemalar lokantalar genelde açıktır. Noel ve Paskalya bayramlarında geleneksel olarak aile üyeleri birbirlerini ziyaret ederler. Bu bayramların dini anlamı halkın bilincinde kaybolmaya başlamıştır.

  Yeni Yıl :


  Yeni bir yılın başlangıcı 31 aralığı 1 ocağa bağlayan gece (yılbaşı gecesi) kutlanır. Diğer ülkelerde olduğu gibi, Almanya’nın her yerinde yılbaşı eğlenceleri yapılır ve yeni yıl gece yarısı yapılan havai fişek gösterileriyle karşılanır. 1 ocak ülke çapında resmi tatil günüdür.
  Paskalya Bayramı
  Paskalya bayramı Hıristiyanlığın Almanya’daki en önemli dini bayramıdır. Bu bayram Paskalya’dan önceki Cuma günü (Karfreitag), Paskalya Pazar’ı (Ostersonntag) ve Paskalya Pazartesi’si (Ostermontag) olmak üzere üç gün devam eder. Hıristiyan kilisesinin bu en eski bayramı Hazreti İsa’nın çarmıha gerilişinden üç gün sonra yeniden dirilmesini içerir. Paskalya bayramı her yıl ilkbahar dolunayından sonraki ilk pazar günüdür.

  1 Mayıs :

  1.Mayıs bir dizi diğer ülkede olduğu gibi “işçi hareketi”nin bayramıdır. Alman Sendikalar Birliği (DGB) 1 Mayıs günü sabahı bir dizi büyük kentte yürüyüş ve politik mitingler düzenler. Bir Mayıs’tan önceki akşam ‘Mayıs ayına giriş dansı’ (Tanz in den Mai) sloganı altında müzikli eğlenceler yapılır. Bu şekilde eski bir gelenek devam ettirilerek, ilkbahar mevsimi Mayıs ayının gelişiyle selamlanır. Bu yöndeki diğer bir gelenek ise, bazı yörelerde dikilen ve ismine "Maibaum" denilen süslü direklerdir "Maibaum" temelde ilkbahar aylarının üretkenlik sembolüdür.

  İsa Peygamberin Urcu :

  Paskalya bayramından sonraki 40.gün İsa Peygamberin urcu anlamına gelen dini ‘Christi Himmelfahrt’ bayramıdır. Bu bayramın içeriği İsa’nın babaya (Allah’a) ulaşmasıdır. Himmelfahrt bayramı Pantkot yortusundan dokuz gün önceki Perşembe gününe rastlar.
  Pantkot Yortusu
  Pazar (Pfingstsonntag) ve Pazartesi (Pfingstmontag) günlerinden oluşan Pantkot yortusu Paskalya bayramından sonraki 50. güne rastlar. İnançlara göre bugün İsa Peygamberin müritlerine kutsal ruh malum olmuştur.

  3 Ekim :

  Üç Ekim Batı ve Doğu Almanya’nın 1990 yılında resmi antlaşma yaparak birleştikleri gündür. Bu milli bayram günü diğer ülkelerdeki benzer bayramlara, örneğin Fransa’daki “Cumhuriyet Bayramı” (14 Temmuz) ve ABD’deki “Bağımsızlık Bayramı” (4 Temmuz)) göre sakin bir şekilde kutlanır. Askeri geçit törenleri yerine bayram şenliği ve parlamentolarda günün anlamıyla ilgili konuşmalar yapılır.

  Noel Bayramı :

  Noel bayramı üç gün devam eder. 24 Aralık gününün “Kutsal Akşam”ı İsa’nın doğum günü olarak kabul edilir. 24 Aralık akşamı Hıristiyan Alman aileler birbirlerine karşılıklı olarak hediye sunarlar. Hediye dağıtılması esnasında Noel ağacının mumları yakılır, Noel şarkıları söylenir. Çocuklara hediyelerin Noel Baba (Weihnachtsmann) veya Peygamber İsa’yı çocuk olarak gösteren tasvirler (Christkind) tarafından getirildiği anlatılır. Bazı aileler hediyelerin Noel Baba kostümleri giymiş kiralık öğrenciler tarafından dağıtılmasını sağlarlar. 24 aralığı takip eden diğer iki gün ise resmi tatil günleridir.

   

   

  MaRaBoGLu61 - 27.05.2009 - 16:32Benzer Konular

 1. Almanyadaki İşsiz Sayısı 2011
  Konuyu Açan: Leyl-i Lal, Forum: Gurbetçiler.
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj : 27.03.2011, 22:03
 2. Almanyadaki Türkler İçin Kötü Haber
  Konuyu Açan: Gül_yarasi, Forum: Gurbetçiler.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 03.06.2010, 16:15
 3. Almanyadaki Mevcut Hava Durumu
  Konuyu Açan: Leyl-i Lal, Forum: Gurbetçiler.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 11.01.2010, 15:20
 4. Almanyadaki Türk Konsoloslukları
  Konuyu Açan: MaRaBoGLu61, Forum: Gurbetçiler.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 24.05.2009, 10:29
 5. Almanyadaki 1un1 firmasi süper
  Konuyu Açan: hastürk67, Forum: Güvenlik Ve DSL.
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj : 06.12.2006, 17:54

copyright

Soru Cevap