Haciz Nasıl Kaldırılır - Haciz Hakkinda Hersey

 1. Haciz Nedir - Hacizle ilgili Yapilmasi Gerekenler - Borclar Kanunu - Haciz Hakkinda Bilgi - Haciz islemi Nasil Yapilir - Maliye - Borclar Hukuku - ihtiyati Tedbir - Gayri menkul  Haciz kadırılabilir yine alacaklının veya vekilinin talebi üzerine icra müdürlüğü haczin kaldırılmasına karar verir aynı şekilde haciz tatbik edilen mallar bakımındanda bir ayrım yapmakta fayda var bu noktada örneğin bir menkül mal haciz edildi alacaklı tarafından bu malın bir yıl içerisinde satışı talep edilmez ise bu menkül mal üzerinde ki haciz düşer kendiliğinden kanun gereği aynı şeyi gayrimenküllere yorumluyacak olursak iki yıl içerisinde satış talep edilmez ise haciz düşer kendiliğinden kalkar her hangi bir ek talebe gerek yoktur haczin kaldırılması için resmi işlem bir defa başladıktan sonra artık siz devletin bazı organlarını bağımsız organlarını bu işin işine katmış oluyorsunuz ve resmi mercileri katmış oluyorsunuz dolayısıyla o dosyalarada bildirimde bulunması gerekir çünkü tahsil edilen haricen bile tahsil edilmiş olsa alacak bunun icra müdürlüğüne iletilmesi gerekir nicin devletin buradan elde ettiği tahsil adı altında kestiği bazı yasal kesintiler var bunlarında dosyalara yatırılması gerekir bu kesinlikle icra müdürlüğünden başka yerde alacağın kabul edileceği şeklinde yorumlanmamaldır alacaklı dışarda da borcunu tahsil edebilir bu alacaklı icra müdürlüğüne bildirimde bulunur anlaşarak neticelendirilen borçlar bakımından da yine alacaklı vekili gider ben borcu tahsil ettim der ilgili harçlar yatırılır ve derki hacizlerin kaldırılabilmesi içinde bir talepde bulunur ve bir şekilde karara bağlar bu şekilde de haciz kalmış olur.

   

   

  Leyl-i Lal - 11.03.2010 - 12:18
 2. Bu aslında borç miktarına bağlı bir kişinin malları üzerine tatbik edersiniz ama bu alacalaklarınızı karşılamaya yetmez kişinin düzenli bir işi vardır özel sektörde veya devlette çalışıp çalışmaması arasında her hangi bir fark gözetilmez burda düzenli bir işi ve maaşı varsa 4 te 1 i oranında ki bölümü hacze konu edilebilir borçlu kendisi muhakak ediyor ise bu 4 te 1 oranı artıraladabilir daha fazla bir miktarınada haciz konması mümkündür ancak ssk bağkur maaşları açısından borçlunun rızası aranır bu maaşa haciz konulabilmesi için ama öten yandan siz özel sektör çalışanı iseniz veya devlet memuruysanız aktif halde çalışmaya devam ediyorsanız ve bu tespit edilmişse alacaklı tarafından yazılacak yeni bir haciz ihbarnamesiyle sizin maaşınızın 4 te 1 oranında ki miktarı sizin rızanıza bağlı olmaksızında haczedilebilecektir.

   

   

  Leyl-i Lal - 11.03.2010 - 12:18
 3. İhtiyati haciz için bir karara ihtiyac vardır. Dolayısıyla ihtiyati haciz kararı alabilmek için öncelikle mahkemeye başvurursunuz haczi anlartırken direk icra müdürlüklerine gidilip bir talepte bulunmak suretiyle haciz işlemlerini ve prosedürel işlemleri başlatabileceğinizi söylemiştik önce ki yazılarda ama bundan biraz durum farklı bunda önce mahkemeden bir karar alınması gerekir çünkü hacizle ihtiyati haciz arasındaki fark şudur ihtiyati haciz kararı aldığınız zaman normal haciz işleminden farklı olarak borçluya bazı süreler verilmez neden elinizde alacağınızı kanıtlar örneğin çek senet gibi çok güçlü bir belgeniz vardır kamu niteliğine ait bir belgeniz vardır borçlu kaçma hazırlığı içerisindedir bütün bunları tespit edebilir durumdaysanız ki eğer mahkemeye başvurursunuz dersiniz ki ihtiyati haciz kararı talep ediyorum borçluya her hangi bir yasal ek süre verilmeden ertesi gün bu ihtiyati haciz kararını alıp borçlunun adresine gidip ihtiyati haciz kararını tatpik edebilmeniz mümkündür dolayısıyla borçlunun yedi günlük yada beş günlük yasal süreler içerisinde kaçmasını mallarını kaçırmasını engellemiş olursunuz bununda amacı budur.

  Bunun için bazen mahkemeler genellikle demekde fayda var %15 tutarında bir teminat talep ederler alacaklıdan çünkü eğer alacaklı haksız çıkarsa bunuda bir borçlu açısından güvence getirmek gerekiyor dolayısıyla %15 uygulamada alacaklığınında maddi durumuna göre %10 bir teminat alınmaktadır.

   

   

  Leyl-i Lal - 11.03.2010 - 12:19
 4. Haciz işlemi alacaklının veya vekilinin talebi ile icra memurunun beraberinde refaketinde borçlunun gösterilen adrese gidilme suretiyle tasvik edilir. Burada haciz memuru yani icra memuru dediğimiz resmi görevli borçlunun gösterilen adresinde ki mallarının rayiç değerlenirini tespit ederek tutana geçirir. Yine alacaklı vekilini yönlendirmesiyle aynı mahalde bulunan kasa varsa kilit altında olan bir yer varsa bunun açtırılması istenebilir borçlu aynı şekilde bir mukavemet gösterecek olursa hacze gidilen bölgeye bağlı olarak polis veya jandarmadan destek alınabilir kilit altında bulunan yerlerin aynı surette açılması temin edilebilir ve haciz işlemi gerçekleştirilir.


  Borclar Hukuku

   

   

  Leyl-i Lal - 11.03.2010 - 12:21
 5. arabamın ustunde onceden kalan bır hacız war..bunun da gunu gecmıs bu hacızı nasıl kaldırabılırım.. acıl cevap beklıyorum ... yardımcı olabılırsenız sevınırım

   

   

  e_n_s_e_r - 10.09.2011 - 12:25Benzer Konular

 1. Bakım Maaşına Haciz
  Konuyu Açan: DeRDeST, Forum: Engelliler Forumu.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 18.07.2013, 11:57
 2. Haciz Geldi
  Konuyu Açan: SU-PERISI, Forum: Karikatürler.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 27.11.2012, 20:42
 3. İhtiyati Haciz
  Konuyu Açan: omrsna, Forum: Soru - Cevap.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 25.07.2011, 02:19
 4. haciz hakkında
  Konuyu Açan: Kayıtsız Üye, Forum: Soru - Cevap.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 20.01.2011, 11:57
 5. 26 Bin Engelliye Haciz Gelmeyecek
  Konuyu Açan: dumanalti, Forum: Engelliler Forumu.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 18.08.2010, 14:46

copyright

Soru Cevap