Demokratikleşme Paketinde En Sürpriz Adım

 1. anadilde egitim - çözüm sürecinin egitime kattıgı yenilikler - özel okullarda anadilde egitim - demokratikleşmepaketi


  Özel okullarda anadilde eğitimin önü tamamen açılıyor. MEB müfredat ve eğitim materyali hazırlayacak.
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunulan ve son şeklini Erdoğan'ın vereceği Demokratikleşme Paketi'nde dikkat çekici adımın Anadilde Eğitim konusunda olduğu öğrenildi. Ak Parti kurmayları ve Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı pakette, özel okullarda Anadilde eğitimin önünün tamamen açılması benimsendi.

  Müfredat ve eğitim materyallerinin hazırlanması için Milli Eğitim Bakanlığı'na görev verilirken belli bir takvim de öngörülüyor.

  Bu konuda nihai kararı Erdoğan'ın vereceği belirtiliyor ancak, sözkonusu düzenlemeye ait bütün detaylar üzerinde çalışıldığı ifade ediliyor. Kürtçenin özel okullarda eğitim dili olmasını sağlayacak düzenleme için müfredat belirleme ve eğitim materyalleri oluşturulması için Milli Eğitim Bakanlığı'nın yetkilendirilmesi öngörüldü.

  Başörtüsü pakette

  Kamu hizmeti verenlerin kılık kıyafetlerine serbesti getirecek düzenleme de pakette yeralıyor. Kamuda başörtüsü serbestisi böylece hayata geçirilecek.

  Pakette Aleviler ve gayrimüslimlerle ilgili düzenlemeler de yeralıyor. Paket hazırlanırken bu kesimlerin talepleri ve sıkıntıları dikkate alındı. Ruhban okulu sorununun çözülmesi ve azınlık mallarının iadesindeki sıkıntıların giderilmesi paketteki iki önemli madde. Cemevlerinin dernek ve vakıf statüsüne geçirilmesi için de yapılan çalışmalar bütün yönleriyle pakete eklendi. Bu çerçevede İmar Kanununda değişiklik yapılıp inanç merkezi tanımlaması getirilmesi öngörülüyor. Böylece elektrik ve su gibi ihtiyaçlar ücretsiz olarak karşılanabilecek.


  haber7

   

   

  sıgınak - 10.08.2013 - 15:48Benzer Konular

 1. Demokratikleşme Paketinde En Çok Konuşulanlar
  Konuyu Açan: sıgınak, Forum: Güncel Haberler.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 27.10.2013, 08:06
 2. Demokratikleşme paketi açıldı
  Konuyu Açan: crazyossie, Forum: Güncel Haberler.
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj : 30.09.2013, 21:17
 3. Sigara paketinde bunlar yazılsa
  Konuyu Açan: faruk63, Forum: Fıkralar.
  Cevaplar: 14
  Son Mesaj : 22.04.2011, 21:59
 4. Osmanlı İmparatorluğu ve Demokratikleşme
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Osmanlı Tarihi.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 15.11.2009, 01:29
 5. dil paketinde degisiklik yapilmiyor
  Konuyu Açan: gulyuzlu, Forum: WBB - WoltLab Burning Board.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 05.08.2007, 13:54

copyright

Soru Cevap