Sklerit

 1. Sklerit Nedir - Sklerit Belirtiler - Sklerit Teşhisi - Sklerit Tedavisi  Belirtiler

  - Bir veya her iki gözde ağrı
  - Gözde parça halinde kızarıklık
  - Bulanık görme

  Göz küresinin dış kısmı birkaç bölümden meydana gelmiştir. Sklera, göz küresinin çoğunu kaplayan sert doku tabakasıdır. Göz akı olarak söz edilen kısım sklera ise, episklera ile kaplıdır. Bu doku, skJera ile dış zar (konjonktiva) arasında arasında bulunan şeffaf dokudur. Bazen sklera ve episklera iltihaplanabilir.

  Episkleranın i1tihabl en büyük sıklıkla genç yetişkinlerde ortaya çıkan hafif ve lokalize bir enfeksiyondur. Sklera i1tihabl daha az görülen ve daha ciddi bir rahatsızlıktır. Sıklıkla belirli otoimmün rahatsızlıklarla (romatoid artrit gibi) veya iltihapıı bağırsak hastalığıyla bağlantılı düşünülür. Sklerat en fazla 30 ile 60 yaş arasındakilerde görülür.

  Teşhis

  Her iki hastalığın da özelliği gözün üzerinde kırmızı veya mor bir kısımdır. Skıeritre şiddetli olmayan bir ağrı da olabilir. Skıerit gözün arka tarafında meydana geldiği zaman görüşü bulandırabilir. Eğer sizde skJerit veya episklerit oldUğundan şüphe ediyorsanız göz muayenesi için göz doktorunuza danışın. Eğer rahatsızlığınız skJeritse, bu hastalık sıklıkla başka bir rahatsızlıkla bağlantılı olduğundan daha genel bir muayene de yapılabilir.

  Tedavi

  Episk Jerit bir iki haftada kendiliğinden geçme eğilimindedir. Ayrıca zaman zaman nüksetme eğilimi de vardır. Doktorunuz i1tihabl azaltmak için damla veya merhem halinde steroid ilaçları verebilir.

  Eger sizde sklerit varsa doktorunuz muhtemelen, iltihabı azaltmak için agızdan veya göz damlası şeklinde kortikosteroid kürü verecektir. Gözün içindeki bazı adaleieri gevşeterek gözbebegini büyüten skloplejik bir ilaç kuııanılabilir. Böylece irisin zarar görme ihtimali ve duyulan rahatsızlık azalır.

   

   

  SU-PERISI - 30.11.2011 - 18:01Benzer Konular

 1. Sklerit ve Episklerit Nedir
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Göz Sağlığı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 14.08.2013, 01:18
 2. Sklerit
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Hastalıklar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 12.12.2009, 18:58

copyright

Soru Cevap