Okullarda Sınıf Başkanlarının Görevleri ve Ayrıcalıkları

 1. sınıf başkanının görevleri nelerdir - Sınıf başkanının ne gibi ayrıcalıkları vardır  sınıf başkanının görevleri nelerdir. Sınıf başkanının ne gibi ayrıcalıkları vardır. Birinci sınıftan itibaren öğretmenler ve öğrencilerinin karşılıklı olarak geleneksel olarak yaptıkları işlerden biriside sınıf başkanlığı seçimidir. İlköğretim sürecinde bu seçim çok önemli bir olay olarak algılansa da, Lise öğrencileri için bu görev pek de önemli görülmemektedir. Aslında sınıf başkanlığı devletin resmi makamlarında yer alan önemli bir görevdir. Sınıf başkanlığının sorumlukları, görevleri ve resmi ayrıcalıkları resmi yazılar ile desteklenmiştir. Bu yüzden de sınıf başkanlığına seçilen kişilerin bu görevleri bilmesi ve yerine getirmesi zorunludur. Peki bu görevler nelerdir? Diye soracak olursanız;

  1) Sınıf başkanları öğretmenin yokluğunda sınıf huzurunu sağlamalıdır. Sınıfın genel temsilcisi olarak sınıfında olan olayları öğretmenine veya yokluğundan müdür yardımcısına iletmelidir.
  2) Sınıf başkanları, sınıf defterinden sorumlu olan kişilerdir. Bu defterin gizliliği, eksikliği, getirilmesi ve götürülmesi işlemleri sınıf başkanına aittir. Yani bu defterin başına gelebilecek tüm olaylardan sorumlu kişi sınıf başkanıdır.
  3) Sınıf başkanı diğer öğrenci yöneticilerinin yapması gerekenleri bildiren ve sınıfına direktif veren kişilerdir. Sınıfça düzenlenen organizasyonlarda başrol oynamalıdır.
  4) Müdür yardımcısı, Müdür gibi yüksek makamlarda bulunan kişiler sınıflarla ilgili bilgiler almak istediğinde bu ihtiyacı karşılamak sınıf başkanının görevidir. Sınıf başkanı bu konularda sınıfında bilgi almalı ve sınıfının sözlerini bir sözcü misali gerekli makamlara iletmelidir.
  Sınıf başkanlığının görevleri olduğu gibi ayrıcalıkları da vardır. Bu ayrıcalığın başında nöbetçilik yapmama, şahsını okulda göz önüne çıkartabilme, öğretmenlerle daha yakın ilişki kurabilmek gelmektedir.

   

   

  Leyl-i Lal - 25.01.2013 - 17:17Benzer Konular

 1. Devlet ve Devletin Görevleri - 5.Sınıf Sosyal Bilgiler
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: İlköğretim.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 30.01.2012, 01:43
 2. Memurların Hak ve Ayrıcalıkları-Memur Hukuku
  Konuyu Açan: Ay Kız, Forum: AÖF Açık Öğretim.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 20.01.2012, 22:07
 3. Okullarda Yasak
  Konuyu Açan: maidenur, Forum: Bunları Biliyormuydunuz.
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj : 11.09.2011, 12:44
 4. Okullarda Eğitim
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Genel Konular.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 29.12.2010, 15:12
 5. Okullarda şiddet
  Konuyu Açan: yılmazsan35, Forum: Çocuk Sağlığı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 15.05.2009, 10:23

copyright

Soru Cevap