Vitaminlerin Önemi ve Eksikliğindeki Hastalıklar

 1. Vitaminlerin Önemi ve Eksikliğindeki Hastalıklar nelerdir - Vitaminlerin Önemi ve Eksikliğindeki Hastalıklar tedavisi  Vitamin Eksikliğindeki Hastalıklar

  VİTAMİN NEDİR?
  Vitaminler, sağlıklı yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan organik bileşiklerdir. Vitamin Latince yaşam anlamına gelen “vita” sözcüğünden kaynaklanır. Vitaminler yağda ve suda eriyenler olarak iki gruba ayrılır.
  YAĞDA ERİYEN VİTAMİNLER : A, D, E ve K vitaminleridir  .
  SUDA ERİYEN VİTAMİNLER : B grubu vitaminler ile C vitaminidir .
  ÖNEMİ

  A vitaminiEnfeksiyonlara karşı direnci arttırır normal

  büyüme, üreme, kemik ve diş gelişimi, görme için gereklidir. Cildin tırnakların ve saçların sağlıklı kalmasını sağlar. Diş ve dişetleri için büyük önem taşır.


  D vitaminiİnce bağırsaklardan kalsiyumun emilmesine yardımcı olur, kalsiyumun kemiklerde ve dişlerde tutulmasını sağlar.


  E vitaminiAntioksidan etkilidir. Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatıyor Yaşlı kişilerde bağışıklık sistemini güçlendirir. Hücrelerin daha uzun yaşamasını ve yenilenmesini sağlar.
  K vitamini Karaciğere gelen K vitamini burada üretilen bazı pıhtılaşma faktörlerinin yapımında rol alır. K vitamini takviyesi yalnızca kanamalı hastalara da verilir.


  B1 vitamini Kasların ve sinir sisteminin faaliyeti için gereklidir. Yetersizliğinde iştahsızlık, huzursuzluk, bellek zayıflığı ve dikkat azalması görülür.


  B2 vitamini Eksikliğinde dilde kızarma, yanma hissi, ağız çevresi ve dudaklarda kızarma, tahriş, çatlaklar, gözlerde kaşıntı, yanma hissi, katarakt oluşumu, saçların dökülmesi, çocuklarda büyüme yavaşlaması, kilo kaybı, sindirim sorunları oluşur.
  B3 vitaminiYetersiz beslenme sonucu deriyi sinir sistemini tutan pellegra adlı hastalık ortaya çıkar. Hücrelerin oksijeni kullanabilmeleri için gereklidir. Midede sindirimin temel taşları olan asitlerin üretimini sağlar

  B5 vitamini Doğada bol olduğu için eksikliğine rastlanmaz. Ayrıca bir miktar bağırsaklarda da yapılmaktadır. Eksikliği kan şekerinde düşme, ellerde titreme, kalp çarpıntıya neden olur.


  B6 vitamini Sinir sistemi ve hormonların çalışmasını düzenler. Vücudun savunmasında antikor ve akyuvar oluşumunda rol oynar. Eksikliğinde migren tipi baş ağrısı, kansızlık, ciltte kuruluk, görme problemleri, uyuşukluk, adale zayıflığı ve krampları oluşur.


  B11 vitaminiKırmızı kan hücreleri ve sinir dokularının oluşumunda aktif rol oynar. Hücre bölünmesi için gereklidir. Bu etkisi ile büyümeyi de sağlar. Anne karnındaki bebeğin sinir sisteminin gelişimi için de gereklidir. Eksikliğinde iştahsızlık, kilo kaybı, bulantı, kusma, ishal, baş ağrısı, unutkanlık, çarpıntı gibi bazı kalp sorunları oluşabilir.


  B12 vitamini Besinlerle veya sigara gibi alışkanlıklarla vücuda giren siyanürü etkisiz hale getirir. Eksikliğinde dilde hassasiyet, şişme, kızarma, hayal görme, depresyon, adalelerde kasılmalar, sinir iltihaplarına bağlı olarak el ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma, yanma şikâyetleri oluşur.


  C vitamini Vücudumuz C vitaminini üretemez bitkiler ve bazı hayvanlar bu vitamini üretebilmektedir. Besinlerle alınan vitamin 2 saat içersinde kullanılır 4 saat sonunda kandan uzaklaşır. Yaraların iyileşmesini, damarların sağlıklı olmalarını sağlar. Vücudun savunma sistemini artırıcı etkisi vardır. Histamin yapımını azaltarak alerjik olayların şiddetini düşürür. Eksikliğinde diş eti kanamaları ve çekilmeleri olur.

   

   

  Nerqish - 26.04.2009 - 16:41Benzer Konular

 1. Yüz Güzelliğinde Vitaminlerin Önemi
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Makyaj Ve Güzellik.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 27.09.2012, 11:11
 2. Göz Hastalıklarında Vitaminlerin Önemi
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Göz Sağlığı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 17.03.2011, 10:40
 3. Hamilelikte Vitaminlerin Önemi
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Hamilelik Ve Çocuk Bakımı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 01.03.2011, 23:36
 4. Vitaminlerin Önemi - Vitaminlerin Faydaları
  Konuyu Açan: Garip07, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 27.04.2009, 11:30
 5. Vitamin Eksikliğindeki Hastalıklar
  Konuyu Açan: Garip07, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 27.04.2009, 11:27

copyright

Soru Cevap