Kahve Sözlüğü

 1. kahve isimleri - kahve adları - kahve hakkında genel bilgiler  Caffe Latte: İtalyada içilen Espresso ve üzerine konmuş sıcak buharlanmış süt. Kahvaltıda içilir.

  Caf‚ au lait (Kafeole): Caffe Latte’nin Fransız versiyonu

  Caff‚ americano: Espressonun üzerine sıcak su ekleyerek espresso tadının homojen dağılmasını sağlamak.

  Caffeine: Arabica’da %1.1, Robusta’da ise %2.2 bulunan ve insanın keyfini etkileyen madde. Psikoaktif ilaç. Çayda da bulunur.

  Cinnamon Roast (tarçın fırınlama): En kısa süreli fırınlama, açık kahverengi çekirdekler oluşur ve üzerlerinde yağ yoktur. Asidi fazladır ancak ucuza mal olur ve fırınlama sırasında ağırlık kaybı azdır. Genellikle karışımlarda kullanılır.

  Espresso Macchiato: Espressonun üzerinde bir kat süt köpüğü olması

  Espresso Risretto: Espressonun bir modifikasyonu. Basınçlı suyu daha kısa süre açık tutup, az miktarda ama koyu bir espresso elde etmek.

  Espresso con panna: Espressonun üzerine krem konması

  Fırınlama (Roasting): Kahve çekirdeklerinin özel fırınlarda kavrulması. Kavurma derecesine bağlı olarak kahve çekirdeğinin rengi koyukahverengiye döner. Kavurulan kahvede eriyebilen yağ ve proteinler yüzeye çıkar, asitler başka asitlere dönüşür ve şekerler karamelize olur.

  French roast (Fransız fırınlama): Bitter çikolata rengindedir ve çekirdeğin üzeri tama yakın yağ ile kaplıdır. Espresso fırınlama da denir. En fazla fırınlanmış kahvedir.

  Full-city roast:
  Orta derecede fırınlanmış kahve çekirdeği. Yaygın olarak kullanılan bir fırınlama ise de, giderek daha koyu çekirdekler rağbet görmektedir. Çekirdeklerin üzerinde yağ yoktur.

  Irish Coffee:
  Isıtılmış bir şarap bardağına 2 ölçü viski ve 1 çaykaşığı koyulur. Üzerine taze yapılmış sıcak kahve eklenir ve karıştırılır. Karışınca üzerine 1 ölçü kalın krema yavaşça akıtılır ve karıştırmadan sunulur.

  Italian roast (İtalyan fırınlama): Çekirdeklerin üzeri yarıdan fazla yağla kaplıdır. İyice koyulaşmıştır. Sütlü çikolata rengi vardır.

  Karamelizasyon:
  Kahve çekirdeğinde bulunan ve kıvamı ve tadı etkileyen karbonhidratların fırınlanma işlemi sırasındaki değişimi. Kahve çekirdeği koyulaştıkça, karamelizasyon artar ancak aşırı fırınlanırsa, yanık kokar.

  Kava Tur‚cka: Çek Cumhuriyetinde kahveye ‘kava’ adı verilir. Kava Turecka ise Türk kahvesi anlamına gelir. Bizim içtiğimiz kahveden farkı daha büyük fincanlarda içilmesi ve daha kalın çekilmiş kahveden yapılmasıdır. Bu kahve dibe tam çökmez ve köpüğü içerken ağzınıza gelir.

  Klorojenik asit:
  Kahvenin asiditesini veren ana asitlerden. Tadı kötü olup, kahve fırınlandıkça giderek kaybolur ve yerini tad verici asitler alır.

  Kolloidler:
  Kahvede eriyemeyen ancak metal filtrelerden geçebilen partiküller. Kahvenin ağızdaki izleniminde önemli etkisi var. Kahve köpüğünü oluştururlar.

  Latte Machiatto:
  Buharlanmış sütün içerisine biraz espresso koymak.

  Moka: Yemen kahvesi, Adını Yemen’deki Muka şehrinden alır. 17. yy’a kadar dünya kahve gereksiniminin hemen hepsini karşılardı.

  Rio-Y: Rio de Janeiro kaynaklı kahvelerde bulunan iyotlu, ilacımsı bir tat. Avrupa ve Amerika’da tercih edilmese de, Türkiye’de en çok tercih edilen kahvedir.

  Tahmis: Kurukahve

  Vienna Roast: Orta derecenin üzerinde fırınlanmış çekirdeklerdir. Üzerlerinde yağ belirmeye başlar. Tercih edilen bir fırınlama şeklidir.

  Yaşlı kahve: Sıcak ve nemli havada depolanan yeşil kahve çekirdekleri. Pahalı ve aranan kahvelerdir.

   

   

  AYIŞIĞI - 13.07.2009 - 12:13
 2. Moka ve cappuccino'yu çok severim

  ellerine saglik abla

   

   

  NaZ - 13.07.2009 - 13:10
 3. ..bana kahve olsun

   

   

  hOney - 13.07.2009 - 14:06
 4. paylasim icin tskler

   

   

  BoardBeLasi - 16.07.2009 - 23:19Benzer Konular

 1. Buzlu Kahve - Buzlu Kahve Tarifi
  Konuyu Açan: HaNıM aGa, Forum: İçecekler.
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj : 19.02.2011, 20:22
 2. Aşı Sözlüğü
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 05.12.2009, 15:15
 3. Seo Sözlüğü
  Konuyu Açan: E-MaSTeR, Forum: Google - Seo - Adsense.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 23.05.2009, 21:15
 4. RAP SÖZLÜĞÜ
  Konuyu Açan: hydr_mc, Forum: Sanatçılar Ve Yorumlar.
  Cevaplar: 28
  Son Mesaj : 16.09.2006, 10:48
 5. Cevaplar: 21
  Son Mesaj : 27.08.2006, 22:56

copyright

Soru Cevap