Ev İşlerini Kolaylaştıran Pratik Yöntemler


 1. Ev İşlerini Kolaylaştıran Pratik Yöntemler

  Yorucu ev işlerinde bunalan hanımların imdadına, pratik bilgiler yetişiyor. İşte birkaç püf noktası: Kararan alüminyum kaplarınızı pırıl pırıl yapmak istiyorsanız, su ve bolca sirke koyup kaynatın. Buzdolabından kötü kokuları uzaklaştırmak için, en alt göze 3-4 dilim limon koymanız yeterli. İç kısmı kireç bağlayan çaydanlığa, soyduğunuz patates kabuklarını koyup uzun süre kaynatırsanız, kirecin kolayca çıktığını göreceksiniz. Ütünüzün altını tuz ve sirkeyle silerseniz leke tutmasını ve çamaşıra yapışmasını önlemiş olursunuz.


  İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirinin derlediği bilgilere göre, özellikle tuz ve sirke, mutfak ve ev eşyalarının temizlenmesinde önemli rol oynuyor.
  Alüminyum Kaplar: Alüminyum kapların zamanla kararması, insanın mutfakta çalışma zevkini kaçırır. Halbuki bunu kolayca önlemek mümkündür. Alüminyum kaplarınızı su ve bolca sirke koyup kaynatın. Hepsi pırıl pırıl olacaktır. Bakır tencerelerinizi ve bu malzemeden yapılan diğer tüm eşyalarınızı da, kaya tuzu ve sirke ile silerek ilk günkü ışıltısına kavuşturabilirsiniz.
  Çatal-bıçaklar: Bulaşık makinesi çatal ve bıçaklarınızı karartıyorsa, bunu önlemenin kolayı var. Bulaşık makinesinin deterjan gözüne ayda bir kere olmak üzere çamaşır suyu koyun. Böylece çatal ve bıçaklarınızın kararmasını engellediğiniz gibi onları parlatmış da olursunuz.

  Tahta Kaşıklar: Mutfakta kullanılan tahta kaşıklar renklerini çabucak kaybeder, kahverengiye dönüşür. Bunu bir dereceye kadar önlemek istiyorsanız, tahta kaşıkları duru suda iyice ıslattıktan sonra kullanın.

  Fincandaki izler: Kahve ve çay bazen fincanlarda çıkmayan lekeler bırakır. İşte acil ve etkili bir çözüm. Nemli bir havluyu deterjanlı suya batırıp çıkarın ve lekenin üzerini ovuşturarak silin. Diğer bir yöntem ise diş macunu ile temizlemektir. Kahve lekesi çıkarmak ise, özellikle kahve kuruduktan sonra tam bir eziyettir. Fakat tüm zor lekelerden olduğu gibi kahve lekesinden de kurtulma imkanınız var. Bunun için eczaneden temin edebileceğiniz gliserinle bir bezi ıslatıp, lekeli yeri silin.

  Pırıl pırıl çaydanlık: Çok sevdiğiniz çaydanlığınız, zamanla mat bir görünüme bürünebilir. Yarım bardak sirkeye bir tutam tuz atıp, sert bir süngeri buna batırarak çaydanlığı silmeyi deneyin, eski parlaklığına hemen kavuştuğunu göreceksiniz.

  Tavalardaki lekeler: Teflon tavalarınızda oluşan lekeleri çıkarmak için, bir bardak suya 2 çorba kaşığı karbonat ve yarım su bardağı sirke karıştırın. Sirkeli ve karbonatlı suyu teflon tavanızın içine dökün ve 10 dakika kaynatın. Lekelerin kolayca çıktığını göreceksiniz.

  Blendır ve çelik tencereler: Mutfakların vazgeçilmez yardımcılarından blendırları temizlemek epey yorucudur. Fakat, pratik bir yolla bunun üstesinden kolayca gelebilirsiniz. Bunun için, blendırın yarısına kadar, ılık su doldurun ve çalıştırın, içindeki tüm lekelerin çıktığını göreceksiniz. Yemek yaparken çelik tencereniz yandıysa, sakın üzülmeyin. Tencerenizi yeniden pırıl pırıl yapabilirsiniz. Bunun için 1 tatlı kaşığı karbonat ve 1 fincan sirkeyi tencerenizde kaynatın. Hem üzerine işleyen kara lekeler çıkacak, hem de tencereniz tertemiz olacaktır.

  "GÜZEL KOKULU MUTFAKLAR"
  Etiket izi: Özellikle süs eşyalarında ve çeşitli mutfak aletlerinin üzerinde etiketler bulunur. Etiketi çıkardığınız zaman da mutlaka izi kalır. Bu izi yok etmek için, etiket izi olan eşyaların üzerine mobilya cilası sürüp, yumuşak bir bezle silin. Hiçbir iz kalmayacaktır.

  Fırın ızgaraları: Özellikle fırında et kızarttığınız zaman, ızgaralar çok kirlenir. Yıkarken de, ızgaraları temizlemek biraz zor gelebilir. Fakat ızgaraları ıslatıp, ponza taşıyla ovarsanız tüm yağların ve lekelerin çıktığını, ızgaranın pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz.

  Güzel kokulu mutfaklar: Bazen yemek kokularıyla dolup, nefes alınamayacak duruma gelen mutfağınızın güzel kokmasını ister misiniz? Bunun için, kalorifer üzerine koyduğunuz su dolu bir kabın içine birkaç damla güzel kokulu parfüm damlatın. Kalorifer yandığı sürece bu koku mutfağınıza yayılır.

  Mutfak tezgahınızın tertemiz olması ve mis gibi kokması için de, küçük bir leğene su doldurup içine sıkılmış limon suyu veya bir miktar tuz atın. Bu suyla bir bezi ıslatıp, silin. Böylece, tezgahınızın üzerine yapışan lekelerden kurtulmanız çok daha kolay olacaktır. Mutfağınızın güzel kokmasını istiyorsanız, bir parça alüminyum kağıt üzerine tarçın serptikten sonra, bunu sıcak fırının içine koyun ve fırının kapağını açık bırakın.

  Mutfaktaki çekmeceler: Mutfak tezgahının altında yer alan ahşap çekmeceler, zamanla eskir ve zor açılmaya başlar. Bu durumda tek yapmanız gereken, çekmecelerin kenarlarına talk pudrası serpmek ya da mum sürmektir. Böylece, çekmeceleriniz ilk günkü gibi kolayca açılacaktır.

  Buzdolabındaki kötü kokular: Buzdolabınızı ne kadar temiz tutarsanız tutun, zaman zaman hoş olmayan kokular alırsınız. Bunu önlemek için, küçük bir tabağa 3-4 limon dilimi koyun ve buzdolabının en alt gözüne yerleştirin. Ancak her sabah dilimleri yenilemeyi unutmayın.

  Işıl ışıl kristaller: Kristal bardaklar yıkandıkça ışıltısını kaybeder ve mat bir görünüm kazanmaya başlar. Fakat, kristal bardaklarınızı yıkarken kullandığınız deterjana yarım su bardağı sirke ve tuz ekleyip, öyle durularsanız ilk günkü gibi parladıklarını görürsünüz.

  Kireç lekelerine kolay çözüm: Eğer lavabonuzda kireç lekeleri oluşuyorsa, yarım limonla hızlı şekilde ovmayı deneyin. Sonra su ile çalkalayın ve kuru bir bezle kurulayın. Su koyup kaynattığınız kapların iç kısımları da zamanla kireçle kaplanır. Sivri uçlu bir bıçakla ne kadar kazırsanız kazıyın, bu kireç tabakasını tam olarak çıkartmanız mümkün değildir. En iyisi, bu kapların içine soyduğunuz patates kabuklarını koyup uzun süre kaynatmaktır. Zamanla içini kirecin kapladığı çaydanlığınızı, boşken kısık ateşin üzerine koyun. Çaydanlığı yakmamaya dikkat ederek, bir süre bu şekilde ısıtın. Göreceksiniz, kuruyan kireci kolayca çıkartabileceksiniz.
  Muşambaya salça damlarsa: Mutfağınızda yerde veya masanızın üzerine serili muşambaların üzerine salça damladıysa, çok kolay yöntemle bu lekeden kurtulabilirsiniz. Bir miktar asetonu bir bezin üzerine döküp, muşambalarınızı bununla silin, lekenin yok olduğunu göreceksiniz.

  Pirinçlerin ışıltısı: Pirinç eşyalarınızı parlatmak için, temizleme suyuna birkaç limon damlası ekleyin ve bununla iyice ovuşturarak silin. Yataklarınızın pirinç başlarını, sıkılmış yarım limonla iyice ovuşturun, pırıl pırıl olacak ve içiniz rahat edecek.

  Kararmayan vazolar: Eğer altın kaplamalı çelik vazonuzun zamanla mat bir görünüm aldığından yakınıyorsanız, saf alkole batırılmış bir pamukla silerek, eski parlaklığına kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

  "TABAKLARDAKİ MİNİK ÇATLAKLARA KARŞI ETKİLİ ÇÖZÜM"
  Sirkenin marifeti: Dondurulmuş eti az sirkeli suda bekletmek daha kolay çözülmesini sağlar.
  Şişelerin dibindeki yosunlar: Su şişelerinin dibi zamanla yosun tutar. Bu da hem kötü görüntüye, hem de pis kokuya yol açar. Bunu yok etmek için, şişelerin içine gazete parçaları atıp, içine su doldurun. Birkaç saat sonra çalkalayın. Ve gazete parçalarını içinden çıkartın. Daha sonra deterjanlı sıcak suyla yıkayın. Böylece yosunlardan kolayca kurtulmuş olursunuz.

  Tabaklardaki minik çatlaklar: Yemek takımınızdaki tabakların çatlaklar sebebiyle kırılmalarından ve takımın bozulmasından korkuyorsanız, çatlak tabağı bir tencereye yerleştirip süt ile doldurun. Çok kısık ateşte 45 dakika kaynatın ve soğumaya bırakın. Çatlaklardan eser kalmayacaktır. Aynı işlemi, tüm porselen objeleriniz için deneyebilirsiniz.

  Tereyağı lekesi: Kaynatılabilen kumaşlardaki tereyağı lekeleri, sabunlu suda kaynatılarak çıkarılır. Eğer leke kağıt üzerindeyse, biraz ıslatıp üzerine un serperek kurumaya bırakmak lazımdır. Daha sonra fırçayla temizlenir.

  Toprak kaplar: Toprak kaplarınızın içinde patates kabuklarını kaynatarak, sararan kısımların eski görünümüne kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Toprak tencereler ya da çömlekler yeni alındığında, küçük çatlaklar oluşması sebebiyle kırılma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bunu önlemek için, toprak tencerelerinizi kullanmadan önce dörtte üçünü sirkeli sıcak suyla doldurun. 24 saat bekletin ve soğuk suyla yıkayın. Bu işlemlerden sonra her türlü yemeği pişirmeye hazır olacaktır.

  Çay lekesi: Çayla lekelenen bir kumaşı temizlemenin en iyi yolu, hiç vakit geçirmeden üzerine kaynar su dökmektir.
  Yumuşak havlular: Eski havlularınızı yumuşatabilmek için, yıkadıktan sonra bolca mutfak tuzu dökülmüş sıcak suda bir saat bekletin. Havlularınızın ne kadar yumuşadığına inanamayacaksınız.

  Beyaz tül perdeler: Beyaz tül perdeler, pencerede dura dura kararır. Gerçi önceleri, yıkamayla bu siyahlık gider ama, daha sonraları bu kararmayla başa çıkmak kolay olmaz. Onun için size tavsiyemiz yıkama suyuna 1-2 çorba kaşığı toz şeker katmanızdır.

  Ütünüz leke bırakıyorsa: Ütü yaparken zaman zaman tabanı yapışır ya da leke tutar. Fakat ütünüzün altını tuz ve sirkeyle silerseniz leke tutmasını ve ütülediğiniz çamaşıra yapışmasını önlemiş olursunuz. Tabii bu silme işlemini, ütü soğukken yapmanız ve sildikten sonra bir süre bekletmeniz gerekiyor.

  Uzun ömürlü mumlar: Mumlar, özellikle romantik yemeklerin vazgeçilmez unsurudur. Mumların ömrünü uzatmak için, kullanmadan 2 saat önce buzdolabının derin dondurucusuna koyup bekletin. Böylece, mumun eriyip masa örtüsüne damlamasını, ya da şamdanda çıkarılmayacak izler bırakmasını önlemiş olursunuz.

   

   

  BLUEROJ - 24.10.2008 - 17:26

 2. Elektrik kesintisi yada arızası sırasında tek bir mum ışığıyla kaldıysanız mumu, ufakta olsa bir aynanın önüne koyun. Böylece iki kat daha fazla aydınlanırsınız.

  - Gözlük camınız çizildiyse, birkaç damla sirke veya votkayla yıkayın çizikler yok olacaktır.

  - Ayakkabı almaya öğleden sonra, hatta akşama doğru gidin. Çünkü sabah saatlerinde ayak daima küçüktür.

  - Boya tutmayan yıpranmış ayakkabılarınızı, boyamadan önce soyulmuş çiğ patatesle ovun boya tutacaktır.

  - Vazodaki çiçeklerin daha uzun dayanması için, vazonuza yağmur suyu koymayı deneyin, çünkü çiçekler kireçli suyu sevmezler.

  - Çaydanlığınızın içindeki kireçleri gidermek için, çaydanlığı yarı yarıya su ve sirkeyle doldurarak kaynatın ve bir gece bekletin - Camlarınızı yıkarken 1 litre sıcak suya 2 yemek kaşığı sirke karıştırın ve iç taraftan yıkarken yukarıdan aşağı, dış taraftan soldan sağa yıkayın. Camlarınız pırıl pırıl olacaktır.

  - Havluları yıkamadan önce içine hafif tuz ve limon suyu katılmış ılık suya batırırsanız, hem daha çabuk hem de daha iyi temizlendiğini görecek ve renklerinin de bozulmadığını farkedeceksiniz.

  - Çamaşır suyunu soğuk su ile karıştırarak kullanın. Çünkü sıcak su ile karıştırıldığında çok çabuk tesirini göstereceğinden çamaşırınızın bozulmasına sebep olabilir.

  - Çamaşır makinenizin kireç tutmaması için makinanızı ayda bir temizlik sirkesi ile yıkayın. Makinanız boşken, deterjan yerine yarım litre temizlik sirkesi koyun ve makinanızı ön yıkama programında 95 derecede çalıştırın. Ayda bir tekrar ederseniz çamaşır makinanız asla kireç tutmaz.

  - Dikiş dikeceksiniz fakat bir türlü ipliği iğneden geçiremiyorsunuz. Kolayı var, elinizin altındaki kalıp sabunlardan istifade edebilirsiniz. İpliğin ucuna süreceğiniz sabun, ipliği sertleştirecektir. Böylelikle ipliği zorlanmadan iğneye geçirebilirsiniz.

  - Ayakkabılarınız küçük geliyorsa, içine ıslak bir tülbentle kapladığınız ayakkabı kalıbı koyun. Eğer ayağınızı sıkmaya devam ediyorsa içine sirkeyle ıslattığınız gazete kağıtlarıyla doldurun. Bir gecede birden bire ayağınıza uyduğunu göreceksiniz.
  Tıkanmış lavaboları açmak için, tıkanmış delikten sodalı kaynar su dökmeniz kafidir.

   

   

  BLUEROJ - 24.10.2008 - 17:27

 3. Pratik Ev Bilgileri

  Ezilmiş Halılar
  Halılarınızın ezilmiş yerlerini düzletmek için, ıslak bir bezle ılık ütüyü bu ezilmiş yerlerin üzerinde gezdirin. bu işlemi yaparken ütüyü çok fazla bastırmamaya çalışın. Ezilmiş olan kısımların dikleştiğini göreceksiniz. Gerekirse biraz da fırçalayabilirsiniz.

  Çiçekleriniz Bozuluyorsa
  Evinizdeki çiçekler bazen böcek yüzünden kurur. Onların çiçek köklerini yemelerini önlemek için sigara külünden yararlanın. Çiçek köküne dökeceğiniz küller, böceğin hastalanıp ölmesini sağlar.

  Koltukların Tozunu Alırken
  Elektrik süpürgeniz yoksa ve koltuklarınızın tozunu almanız gerekiyorsa, şu yöntemi uygulayın. Tozunu alacağınız eşyanın üstüne nemli bir bez yayın, beze sopa ile vurarak tozunu çıkarın. Çıkan toz nemli beze yapışacaından hem oda tozlanmaz, hem de eşyalarınız tertemiz olur.

  Güvelerden Kurtulmak İçin
  Güvelerin dolaplarınızı istila etmelerini önlemek için, büyükçe bir portakal alın, üzerine kabuğu görünmeyecek kadar sık biçimde karanfil batırın. Bu karanfilli portakalı giyecek dolabınıza ya da sandığın bir köşesine koyun. Böylece güveleri giyecek dolaplarınızdan uzak tutmuş olursunuz.

  Tahta Kapı ve Çerçeve Temizliği
  Ellerinizin beyaz veya açık renge boyanmış kapı ve tahtalar üzerinde nasıl kötü izler bıraktığını bilirsiniz. Tahta eşyalar böyle kirlendiği zaman yapacağınız işlem şundan ibaret: Çiğ bir patatesi ortadan ikiye bölün ve lekeli yere hafifçe sürün. Lekeler hemen yok olacak ve eşya eski haline dönecektir. Ayrıca tahta eşyayı temizlemek için şu yöntem de çok etkilidir. İki çorba kaşığı çayı kaynar su içine atın. Su soğuduktan sora renkli kapı veya tahta eşyayı sünger yardımıyla bu su ile yıkayın. Yuşak bir bezle kurutun.

  Paslı Eşyalar
  Makas ve bıçaklardaki pas lekesini çıkarmak için en iyi çare gazdır. Pas olan yeri birkaç defa gaza batırılmış bir bezle silin. Sonra da yünlü bir kumaş parçasıyla kurulayın.

  Kahve Dökülürse
  Üzerinize veya halıya kahve dökülürse, lekeyi soğuk suyla ıslattıktan sonra hemen birkaç damla gliserin ile çitileyin.

  Çivi Çakmak İçin
  Duvara büyük çivileri çakmak hiç de kolay değildir. İnsanı oldukça uğraştırır ve sıvanın dökülmesine de neden olabilir. Bunu önlemek için çiviyi çakmadan önce sabuna bulayın. Böylece çivi duvara kolayca girer.

   

   

  BLUEROJ - 24.10.2008 - 17:28

 4. Ev hanimlarina Temizlikte puf noktalari

  Mutfak esyalarinin uzerindeki etiket izlerini
  yok etmek icin, uzerlerine mobilya cilasi
  serpip yumusak bir bezle silin
  ****
  Firininiza sinmis kotu yemek kokulari icin;
  yemek yapmadan once firininizin ortasina
  yarisi sirke yarisi su ile doldurulmus bir tava koyun.
  Firininizi birkac dakika icin isitin daha sonra sogumaya birakin.
  ****
  Gomlek yakalarindaki kirleri gidermek icin,
  gomlegi makineye atmadan once yaka kismina
  sabun surup 15 dakika bekletin.
  ****
  Tutkal lekelerini cikarmak icin,
  sirke ile islatip, bol su ile durulanmalidir.
  ****
  Masanizin uzerine damlayan mumlari cikarmak icin
  lekenin uzerine neft dokup 5 dakika bekleyin sonra
  nemli bir bezle silin.
  ****
  Ellerdeki sogan ve sarimsak kokularini giderebilmek icin
  yapilacak en iyi sey, haslanmis patatesle ovmaktir.
  ****
  Cay lekesi:
  Pamuklu ve yunlulerde: leke taze ise, ilik suya batirilmis
  bir bezle ovulur.
  Eskimis ise, icine limon suyu katilmis ilik suda islatilmis
  bir pamuk parcasi ile silinir.İlik su ile calkalanir.
  ****
  Bir yerdeki sigara dumanini yok etmek icin hemen mum yakin
  ****
  Utude sararan elbise
  hemen oksijenli su ile silinirse sararan yerler kaybolur.
  ****
  Kuru bakliyatlari bir gece onceden ilik suya koyun ve
  haslarken icine biraz karbonat ilave edin
  ****
  Surahinizin dibi kir tutmus ise,
  icine bir avuc tuz ile sirke koyup calkalayiniz
  Tertemiz olacaktir.
  ****
  Buzdolabindaki nemi almak icin,
  dolaba ici tuz dolu bir kap konur.
  ****
  Pisirdiginiz kek kalibindan cikmiyor ise,
  kabin altina islak bir bez yayarak biraz bekletin
  ****
  Konserve acildiktan sonra cam kavanozda saklanirsa
  daha dayanikli olur.
  ****
  Kristallerin isil isil parlamasi icin,
  yikadiktan sonra durulama sirasinda sirkeli suya batirin.
  Bu islem kristalleri parlatacaktir.
  ****
  Sararan teflon tava ve tencerelerin icerisine
  bir miktar su ve birazda camasir suyu koyduktan sonra
  atesin uzerinde kaynatin. indirincede once sicak suyla
  daha sonra soguk su ile iyice durulayin
  ****
  Parlakligini yitirmis bir surahiye
  eski gorunumunu kazandirmak icin yarisina kadar yirtilmis
  gazete kagidi doldurun,
  ucte birine de sicak suy doldurup siki siki sallayin
  ****
  Dibi tutan tencereleri bir gece suda bekletin,
  tencere daha kolay temizlenecektir.
  ****
  Musluklarinizi temizlemek icin bez yerine eski
  bir naylon corabi tercih edin sonuc daha mukemmel olacaktir.
  ****
  Evinizde mayonez yaparken zeytinyag yerine susam yagi
  kullanin. Mayonezinizin daha uzun zaman bozulmadigini goreceksiniz.
  ****
  Yesil salatalik malzemelerinizi elinizle koparirsaniz
  vitaminlerini oldurmezsiniz.
  ****
  Balik corbasi yaparken:
  Suyunun daha lezzetli olmasi icin baliklari en az 45*60
  dakika kaynatin. Bas ve kuyruk kisimlarinin en lezzetli
  yerleri oldugunu unutmayin.
  ****
  Karnabahar pisirirken eve yayilan kokudan kurtulmak icin
  pisirme suyuna bir parca tuz ve iki kasik sirke ilave edip,
  suyun uzerinde kopuk olusumunu bekledikten sonra,
  icine sebzeleri atmayi deneyin.
  Evi saran kotu kokudan eser kalmadigini goreceksiniz.
  ****
  Mutfaginiza sinmis kizartma kokusunu yok etmek icin
  izgaranin uzerine defne yapragi, ada cayi yapragi ve
  kekik yapragi koyun.

   

   

  BLUEROJ - 24.10.2008 - 17:35Benzer Konular

 1. Öğren Kolaylaştıran Yöntemler
  Konuyu Açan: Leyl-i Lal, Forum: Kişisel Gelişim.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 05.02.2013, 17:26
 2. Ev İşlerini Kolaylaştıran Pratik Yöntemler
  Konuyu Açan: SU-PERISI, Forum: Püf Noktaları.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 15.01.2013, 00:37
 3. Ev işlerini kolaylaştıran pratik bilgiler
  Konuyu Açan: CADIKIZ, Forum: Püf Noktaları.
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj : 04.11.2010, 19:19
 4. Ev İşlerinde Pratik Yöntemler
  Konuyu Açan: Ay Kız, Forum: Bunları Biliyormuydunuz.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 27.07.2010, 11:39
 5. Beyaz dişler için en pratik ve etkili yöntemler
  Konuyu Açan: AYIŞIĞI, Forum: Diş ve Ağız Sağlığı.
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj : 16.08.2009, 16:53

copyright

Soru Cevap