Biftek Nasıl Pişirilir

 1. Biftek Nasıl Pişirilir - Lezzetli Biftek Nasıl Olur - Biftek Eti Nasıl Seçilir - iyi Biftek Eti - Büftek


  MÜKEMMEL PİŞİRMEK İÇİN

  Bu kadar bilgiyle artık hepimiz iyi bir bifteği gözümüz kapalı tanıyabiliriz. Ama en az bu denli önemli olan bir başka şey de bifteği ızgarada mükemmel bir şekilde pişirmek. Her şey bir yana, mükemmel şekilde ızgara edilmiş bir bifteğin vereceği gastronomik zevki kolay kolay başka bir şeyde bulamazsınız. Peki, ‘mükemmel’ pişirmek ne demek?

  Mükemmel biftek, 5 veya 7 cm. kalınlığında kesilmiş, dövülmemiş, kenar yağları tamamen ayıklanmış, dışı karamelize ama orta yeri kırmızı ve hafif ılık olan biftektir. Yani dışı çok, ortası az pişmiş biftek. Çok pişmiş veya az pişmiş ekstremlerinden kaçınmalıdır. Az pişmiş bifteğin ortası soğuktur ve lastik gibi bir dişe geliş ile protein lezzeti içerir. Ayrıca, varsa, ‘yazı’ yağları tam erimemiş olacağından, hoş olmayan bir lezzet de alırsınız. Çok pişmiş biftek ise gastronomi dünyasında biftekten sayılmaz. Bu tür biftekler daha çok oluklu mukavva lezzeti verir ve ayakkabı köselesine benzetilirler.

  KÖMÜR IZGARASI

  Şimdi gelelim pişirme işine. Öncelikle yapmanız gereken ilk şey, biftekleri iki saat önceden buzdolabından çıkarmanız ve oda sıcaklığında bekletmeniz. Bu sayede kalın bifteğinizin orta yerinin daha kolay pişmesini sağlarsınız. Bu sırada etin üzerinde (ama içinde değil) görünen tüm yağları temizleyin. Bu çok önemli, zira ızgara üzerinde eriyecek olan yağlar ateşe damlarlar ve alev alıp etin üzerini is yaparlar. Bu hem pişen etin rengini kötüleştirir, hem de ete gereksiz ve nahoş bir is kokusu verir. Ayrıca da alev yanığı kanserojendir.

  Mangalınızı 45 dakika öncesinden yakın. Etin pişeceği ısı çok yüksek olmalıdır: 330Co. Bunu anlamak için elinizi ateşin üzerine yaklaştırın ve 1’e kadar sayın. Hálá elinizi tutabiliyorsanız yeterince sıcak değildir. Biftekleri, önceden yağladığınız ızgaranın üzerine koyduğunuzda yapışacaklardır. 2-3 dakika sonra kendilerini bıraktıkları anda maşayla çevirin. Bu çevirme işlemini iki defa tekrarlayın ve toplam 10 dakika pişirin. Maşayı bifteğe bastırarak pişip pişmediğini anlayın. Sakın çatal-bıçak batırmayın zira ette açılan delikler suyun sızmasına yol açar.

  IZGARADAKİ TEMEL YANLIŞLAR

  Hiçbir zaman dövülmüş biftek kullanmayın. Çünkü bunların orta yerleri de çok pişeceğinden kayış gibi olacaklardır. Kalın etleri tercih edin.

  Izgaradan önce biftekleri sakın tuzlamayın. Tuzlama, yüzeyin kızarmasını engeller.

  Biftekleri ateşin üstüne koymadan önce mutfak havlusuyla iyice kurulayın. Aksi halde yüzeyde ızgara değil, suda pişmiş etkisi ortaya çıkar.

  Gerçek bir ‘dana’ lezzeti almak istiyorsanız, bifteği sakın marine etmeyin. Eğer illa edecekseniz, ‘papaya’ ve ‘ananas’ suyu bu konuda çok iyidir.

  Eğer bifteğinizi yapışmaz tavada yapacaksanız, benzer kurallara yine riayet edin.

   

   

  Nehir - 28.08.2009 - 12:08
 2. tarıfınız cok guzelde..bız turk ınsanı olarak pısmıs olan etı sevıyoruz...ben bır fast food da calısıyorum... pekı bır porsıyon etın gramajı ne kadar olmalı kı ben bunu musterılerıme sunayım..

   

   

  bygeyret - 19.09.2009 - 06:13
 3. paylasim icin tesekkur ederim.En kisa zamanda deniycem

   

   

  YaSMiN - 28.09.2009 - 16:23Benzer Konular

 1. Biftek Nasıl Pişirilir
  Konuyu Açan: AYIŞIĞI, Forum: Et Yemekleri.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 31.05.2011, 18:56
 2. Biftek Nasıl Pişirilir
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Genel Bilgiler Ve Püf Noktaları.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 27.07.2010, 23:18
 3. Biftek Nasıl Pişirilir
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Et Yemekleri.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 12.02.2010, 18:01
 4. Yoğurtlu Biftek Nasıl Pişirilir
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Et Yemekleri.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 23.01.2010, 17:23
 5. Biftek Nasıl Pişirilir
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Et Yemekleri.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 17.01.2010, 17:08

copyright

Soru Cevap