Hıdır Ellez Efsanesi

 1. Hıdrallez Efsanesi - Hıdrallez Nedir
  Rivayete göre, Hızır Aleyhüsselam, İlyas Aleyhüsselam ve iskender-i Zülkarneyn, birlikte (Ab-u Hayat) aramaya çıkmışlar.

  Ve bir müddet sonra “Karanlıklar ülkesine dalmışlar”. Hızır ve İlyas Ab-u hayat suyunun kaynağını bulup içmişler. Fakat iskender’e söylememişler. ( Hızır’ın suyu benem / Ab-ı Hayat Bendedir / Kevserden İçen gelsin./ Kadru berat bendedir). Hızır ve İlyas’ın sağ olduğuna ve yaşadığına inanılmaktadır. Hızır karada, İlyas da denizde, yardıma muhtaç olanlara, car diyenlerin (imdat isteyenlerin) carına yetişirler.

  Nuh peygamberin gemisinin fırtınaya tutulduğu, yeryüzünü suların kapladığı, tufanda, gemide ki insanların fer yad edip “ya Hızır bizi kurtar” diye dua ettikleri söylenir. Güvercin, (Aslında karga ) ağzında zeytin dalı ile gemiye döndüğünde karanın yaklaştığı, suların da çekilmesiyle insanların karaya çıktıklarına inanılır.

  Bu anın anısına her yıl 3 gün Hızır Orucu tutulur.


  Yine rivayete göre Hızır ile İlyas yılda bir defa (6 Mayıs gününün gecesi), bir gül ağacının dibinde buluşurlar. O nedenle de her yıl 6 Mayıs Hıdır Ellez (hızır-İlyas) günü olarak gönüller de yer tütar.
  Bu İnanç Musevilik ile İslam geleneklerinin ortak yönlerinden birisidir.
  Anadolu da ’ da halk geleneklerinde yaşamış olan Hıdır Ellez ‘in
  İnsanların arasına karışarak mucizevi yardımlarda bulunduğuna her zaman inanılır. “ Kul sıkışmayınca Hızır yetişmez” veya “Hızır gibi yetişti” gibi söylemler hala kullanılmaktadır.
  Kur-an-ı Kerimin “Keyf Süresi’nin” 65-82. ayetlerinde de Musa Peygamber ile birlikte yolculuk eden ; ve onun şuurlu bir insanın nasıl sıradan insanlar gibi yaşamadığını gösteren bilge de Hızır’dır.

   

   

  sevil1903 - 21.03.2011 - 19:49Benzer Konular

 1. Boşluğun Kalbindeki Aşk - Hıdır Işık
  Konuyu Açan: asidilan, Forum: Kitap Tanıtımı.
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj : 02.09.2013, 17:37
 2. Hıdır Geviş
  Konuyu Açan: MiSS-FENER, Forum: TV ve Magazin.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 13.06.2011, 19:30
 3. Hıdır Köyü
  Konuyu Açan: selcukbrs, Forum: Ağrı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 06.01.2010, 17:24
 4. Ve Sen - Hıdır Işık
  Konuyu Açan: MiSS-FENER, Forum: Kitap Tanıtımı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 26.11.2009, 20:20
 5. Hıdır Aslan
  Konuyu Açan: FreddyKrueger, Forum: Kim Kimdir.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 27.03.2009, 02:39

copyright

Soru Cevap