Kaplumbağalar Kitap Özeti - Fakir Baykurt

 1. Kaplumbağalar kitabı özeti - Fakir Baykurt kaplumbağalar kitabının özeti - kaplumbağalar kitabının konusu - Fakir Baykurt kaplumbağalar kitabı ile ilgili bilgiler  Kitabın Adı:Kaplumbağalar
  Kitabın Yazarı:Fakir Baykurt

  Kitabın Özeti:

  Tozak köyü, Ankara’ya 100 km çeker. Köyün suyu yok denecek kadar azdır. Kızılırmak köyün uzağından geçtiği için bir yararı dokunmaz. Köylüler alevidir. Geleneklerine ve göreneklerine sıkı sıkıya bağlıdır. Çoğunlukla okuma yazma bilmezler ama sağduyuları kuvvetlidir.O yıl Tozak’a yine yaz gelmiştir, kuru sıcak yine çevreyi kavurmaktadır. Köylüler neşeli insanlardır. Ne kadar sıkıntılı olursa olsunlar, şarap içerek eğlenirler. Şarap ihtiyacını çevre köylerden karşılarlar. Kendi toprakları hem susuz, hem de kıraçtır. Bundan ötürü köyde tek bir yeşillik yoktur.

  Şaraba olan düşkünlükleri, yöredeki içkiyi günah sayan Sünni köylerce alay konusu olur. Her üzüm alım satımında Tozaklılar bin bir güçlükle karşılaşırlar. Bu durum çok ağırlarına gider. Köyün eğitmeni Rıza’nın öncülüğü ile toprak kazılıp, bellenir, taşları ayıklanarak üzüm bağı haline getirilir. Çocuk çocuk, tüm köylü büyük bir hevesle çalışır. Bağlarına bir zarar gelmesin diye, köyün en yaşlısı Kır Abbas bile, karşılığında hiç bir şey almadan gece gündüz bekçilik yapar.Altı yıl sonra bozkır yeşerir, asmalar üzüm vermeye başlar. İlk ürün o kadar çok olur ki bol şarap yapıldıktan başka pekmez de kaynatılır. Artanı yol üstün çıkarılarak satılır.
  Şimdi Tozak köylüleri için yeni bir dönem başlamıştır. Herkes eski uyuşukluğunu atmış, canlı, çalışkan, hayat dolu birer insan olmuştur. Yazık ki mutlulukları uzun sürmez.


  Bir gün şehirden kadastro komisyonu çıka gelir. Memurlar bu yeşeren toprakların kimin olduğunu sorarlar. Gerçi topraklar öteden beri köyün ortak malıdır ama köylüler bunu ispat edemezler. Bu yüzden hazine topraklarına el koyar, yeniden köylüye satmayı teklif eder. İstenen para yüksek olduğundan kimse ödeyemez. Günü gelince bağlara haciz konur. Köylülerin borçlarına karşı çıkacak olan ürün alınacaktır.


  Tozak, günlerce bu duruma bir çözüm yolu arar, bulamaz. Üzümlere çocuğu gibi bakan Kır Abbas, emeklerinin ürününü başkasına vermektense kendi hayvanlarına yedirmeyi yeğ görür. Köyün bütün hayvanlarını bağlara sürer. Bağlar bir anda eski kıraçlığına bürünür. Durumu acıyla seyreden köylüler ağlarlar. Artık umutları suya düşmüştür. Yapacak bir şey kalmamıştır. Eski uyuşuk hallerine dönerler. Her biri küsüp kabuğuna çekilir.

  alıntı

   

   

  papatya_28 - 27.02.2013 - 17:08Benzer Konular

 1. Yılanların Öcü Kitap Özeti - Fakir Baykurt
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Edebiyat.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 27.09.2012, 15:23
 2. Fakir Baykurt
  Konuyu Açan: MiSS-FENER, Forum: Edebiyatçılar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 26.06.2011, 01:21
 3. Fakir Baykurt - Yılanların Öcü Kitap
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Kitap Tanıtımı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 08.10.2009, 16:06
 4. Yılanların Öcü - Fakir Baykurt
  Konuyu Açan: sevil1903, Forum: Kitap Tanıtımı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 24.04.2009, 21:50
 5. FAKİR BAYKURT - Yılanların Öcü Kitap Özeti
  Konuyu Açan: hicbirsey2001, Forum: Lise.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 09.01.2008, 14:36

copyright

Soru Cevap