Son Kuşlar Kitap Özeti - Sait Faik Abasıyanık

 1. son kuşlar roman özeti - son kuşlar öyküsünün özeti

  Sait Faik ‘in yazmış olduğu bu öyküde, yazar İstanbul’da Büyük Ada da oturuyordur. Orada genellikle günlerini gezip, tembellik yapıyordur.

  Kır kahvesinde kahve yapmayı bile tam olarak bilmeyen kahveciye zaman zaman gidiyordur. Çünkü sonbahar aylarında özellikle Ada’da oradan başka pek bir şey yoktur. Bir de onun en sevdiği şey, Büyük Ada’ya gelen kuşlardır. Fakat son iki yıldır gelmemelerine üzülmektedir.

  Aslında kuşların gelememelerinin sebebini bir gün öğrenmiştir. Özellikle sonbahara doğru birtakım insanların ellerinde kafesler ile gelen kuşları yakalayıp, onları yemektedir. Yazar, bir avuç bile olmayan etleri için bu güzel hayvanları nasıl öldürdüklerine şaşmaktadır.

  Özellikle bu işlerin başında Kostantin isminde bir zahire tüccarı vardır. Bu tüccar, çocukları ayarlayıp, kuşları yakalıyordur. Bu insanlar, kafeslere ökseleri bağlarlar. Bu çığırtkan kuşun yardımına en içten duygular ile dostluk için gelen diğer kuşlar, yardım etmeye gelirken tuzağa yakalanırlar.

  Yazarın çok sevdiği kuşlar, sonbahar mevsiminin getirdiği güzellikler, deniz, güneş ve meyveler gibi ona edebiyat, şiir, resim, musiki gibi duygular veriyordur. Ve yazar bu kuş seslerine hala hasrettir. Bu gidişle gelen kuşların son kuşlar olduğunu düşünen yazar, kuşların neslinin tükeneceğine inanmaktadır.

  Bir de devletin ve belediyelerin bu tür işlere ilgilenmediği, insanların küçücük çıkarları için doğaya verdikleri büyük zarara karşı haksızlık yaptığını düşünmektedir.

  Yazar, bu hikayesinde doğanın git gide yok olduğundan, yakınmaktadır. Ve ileriki nesillerin ne bu son kuşları ne de doğanın yeşil güzelliğini göremeyeceğini bizlere kavratmak istemiştir.

  Eserde, bu hikayeye benzer olarak çeşitli hikayeler bulunmaktadır.


  alıntı

   

   

  BiR-DOST - 05.12.2011 - 12:06Benzer Konular

 1. Şahmerdan - Sait Faik Abasıyanık
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Kitap Tanıtımı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 21.01.2013, 15:13
 2. Alemdağda Var Bir Yılan Kitap Özeti - Sait Faik Abasıyanık
  Konuyu Açan: MiSS-FENER, Forum: Edebiyat.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 07.06.2012, 20:10
 3. Sait Faik Abasıyanık
  Konuyu Açan: hakan2230, Forum: Edebiyatçılar.
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj : 18.11.2011, 10:33
 4. Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye - Sait Faik Abasıyanık
  Konuyu Açan: sevil1903, Forum: Tiyatro.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 22.09.2010, 15:52
 5. Sait Faik Abasıyanık- Mahalle kahvesi
  Konuyu Açan: Nerqish, Forum: Edebiyat.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 05.06.2009, 16:20

copyright

Soru Cevap