Romanda Anlatım Teknikleri - Tasvir

 1. tasvir nedir - tasvir ile anlatım nasıl yapılır

  Gerek eski, gerekse yeni tahkiyeli (anlatmaya bağlı) eserlerde değişik amaç ve oranlarda başvurulan ve karşımıza sıklıkla çıkabilen bir anlatım tekniğidir. Nitekim bu tekniği modern romancılar gerçeği sezdirmek, ondan öncekiler ise gerçeği göstermek amacıyla kullanmışlardır. Öte yandan klasik romancılar, ayrıntı yani tasvir üzerinde durmazlarken, çağdaş romancılar ayrıntıya büyük önem vermişlerdir.

  Mesela Memleket Hikâyeleri’nde köyle ilgili hikâyelerde yıkık dökük evler genişçe tasvir edilir."Şeftali Bahçeleri" adlı hikayede, güzel bağ ve bahçe tasvirleri yapılır; kişiyi kötülüğe yönelten sevin çevre olduğunu söylemekten çok, çevre tanıtılarak söz konusu mesaj verilir.

  Tasvir, varlıkların dışıyla ve dışa yansıyan yanlarıyla ilgilidir. Bu itibarla denilebilirki tasvir, varlıkların gözle Görülebilen veya hissedilebilen kısımlarının anlatılmasıdır. Görme ise iki türlüdür Yani eşya, ya olduğu gibi, veya değiştirilerek insanın istediği gibi görülür Sanatkar her şeyi olduğu gibi görür ve anlatırsa, buna "objektif tasvir" diyoruz.

  Yazar, tasvir ettiği şeyleri kendinde uyandırdığı sevinç, nefret gibi duygularla birlikte verirse, buna da "sübjektif tasvir" diyoruz. Bu tarz tasvirlerde, yazarın dünya görüşü sanat ve edebiyat anlayışı ile hayal gücünün büyük rolü vardır. Subjektif tasvirde gerçekdışı ve abartılmış noktalarla da sıkça karşılaşmak mümkündür. Ayrıca belirtmek gerekir ki, bir eserde çevre, insan, hayvan, eşya. Olay gibi çeşitli varlık ve nesnelerin tasvirleri de yapılabilir.

  alıntı

   

   

  BiR-DOST - 07.03.2011 - 16:02Benzer Konular

 1. Haber Giriş Teknikleri - AÖF Dil ve Anlatım
  Konuyu Açan: Ay Kız, Forum: AÖF Açık Öğretim.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 18.02.2014, 20:59
 2. Haber Yazma Teknikleri - AÖF Dil ve Anlatım
  Konuyu Açan: Ay Kız, Forum: AÖF Açık Öğretim.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 05.12.2012, 11:46
 3. Romanda Kullanılan Anlatım Şekilleri
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Edebiyat.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 06.12.2011, 14:08
 4. Romanda Anlatım Teknikleri - Anlatma ve Gösterme Teknikleri
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Edebiyat.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 07.03.2011, 16:11
 5. Romanda Anlatım Teknikleri - Tahlil
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Edebiyat.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 07.03.2011, 16:06

copyright

Soru Cevap