Nazım Hikmet'in Annesine Yazdığı Mektup

 1. Nazım Hikmet'in Annesine Yazdığı Mektup - Mektup Örnekleri - Nazımın Annesine Yazdığı Mektup  Anacığım,

  Bundan önceki mektubunu da almış hemen cevap vermiştim. Her halde eline ulaşmıştır. Sáre teyzeme, dediğin gibi mektup yazdım, içine Nimet teyzeme yazdığım mektubu da koydum. Her halde kendisine gönderir.

  Ayşe’nin beni görmeğe gelmek istemesi pek hoşuma gitti. Kızcağızın aklında fikrinde böyle bir şey yoktu her halde, sen yalvarıp yakarmışsındır. Her ne hal ise, kızcağızı durup dururken rahatsız ettiğimi düşünmekle beraber onu görmekten memnun da olacağım. Ah, anacığım ‘gelecek bayramını evinde yaparsın inşallah’ diyorsun. Hiç sanmıyorum. Çünkü, bir kere, daha bayramlarca bayram buralarda kalacağımı biliyorum. Sonra, evim barkım mı var ki, çalacak kapım mı var ki. Günün birinde, belki beş on yıl sonra, sakat ve göçmüş burdan çıksam bile meskenim bekár odaları olacak. Ne diye bunları sana yazıyorum? Alışasın diye, hayale kapılmıyasın diye. Beni, bir kere ölmüş farzetsen, bunu kabul etsen, acısına bir kere katlanmış olursun ve her acı gibi bu da geçer, sonra alışırsın. Acılara ancak hapiste alışılmıyor, hapiste insan hiçbir şeyi unutamıyor, halbuki dışardaki insanlar için unutulmıyacak, alışılmayacak acı yoktur.

  Bütün bunları sana, hakikati olduğu gibi görmen, hayallere kapılıp boşu boşuna üzülmemen için yazıyorum. Farzet ki, ben öldüm. Beni bir ölüyü düşünür gibi düşün, daha rahat edersin, daha az üzülürsün. Senin daha az üzüldüğünü bilmek de benim için bir bahtiyarlık olur.
  İşte böyle anacığım. Ellerinden öperim, Nimet teyzemin gönderdiği parayı aldım. Dedim ya, kendisine Sáre teyze eliyle mektup da yolladım. Bir kere daha ellerinden öperim.

  Oğlun

   

   

  MiSS-FENER - 07.03.2010 - 18:31Benzer Konular

 1. Nihat Hatipoğlu'nun Annesine Yazdığı Mektup
  Konuyu Açan: ZELAL, Forum: Sözler Yazılar Mesajlar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 28.08.2013, 00:59
 2. Bir Şehitin Annesine Yazdığı Mektup
  Konuyu Açan: @ARZU@, Forum: O Şimdi Asker.
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj : 02.04.2010, 20:26
 3. Terörist Kizin Annesine hitaben yazdığı itirafname gibi bir şiir
  Konuyu Açan: Leyl-i Lal, Forum: Güncel Haberler.
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj : 08.01.2010, 14:05
 4. Muhsin Yazıcıoğlu’nun Mamak Cezaevi’nde iken annesine yazdığı şiir
  Konuyu Açan: bugulu-gözler, Forum: Derin Duygular.
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj : 03.05.2009, 20:19
 5. şiir/karıma mektup/Nazım Hikmet
  Konuyu Açan: meydan, Forum: Videolar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 20.02.2007, 20:53

copyright

Soru Cevap