Cenaze Namazı Duası

 1. cenazede iken okunacak dua - cenaze namazında okunması gereken dua - cenazede okunan dua  Cenaze namazinda, birinci tekbirden sonra, sübhâneke (“ve celle
  senâüke” ile beraber) okunur. Ikinci tekbirden sonra, salli, barik
  okunur. Üçüncü tekbirden sonra, cenaze duasi okunur.


  Erkek cenaze için cenaze namazı duası.

  "Allâhümma'ğfir lihayyinâ ve meyyitinâ ve şâhidinâ ve gaibinâ ve zekerinâ ve ünsânâ ve sagırinâ ve kebîrinâ. Allâhümme men ahyeytehû minnâ fe ahyihî ale'l-islâm ve men teveffeytehû minnâ fe teveffehû ale'l-îmân. Ve hussa hâze'l-meyyite bi'r-ravhi ve'r-râhati ve'l-mağfireti ve'r-rıdvân. Allâhümme in kâne muhsinen fe zid fî ihsânihî ve in kâne müsîen fe tecâvez anhü ve lakkihi'l-emne ve'l-büşrâ ve'l-kerâmete ve'z-zülfâ, bi rahmetike yâ erhame'r-râhimîn"

  (Anlamı: Allahım! Dirimizi, ölümüzü, burada bulunanlarımızı bulunmayanlarımızı, erkeğimizi kadınımızı, küçüğümüzü büyüğümüzü mağfiret buyur, bağışla. Allahım! Aramızdan yaşatacaklarını İslâm üzere yaşat, öldüreceklerini iman üzere öldür. Şurada duran ölüye, kolaylık ve rahatlık ver, onu bağışla. Bu kişi, iyi bir kimse idiyse sen onun iyiliğini artır; eğer kötü davranmış günahkâr bir kimse idiyse, sen rahmet ve merhametinle onları görmezden gel. Ona güven, müjde, ikram ve yakınlık ile mukabele et. Ey merhamet edenlerin en merhametlisi olan Allahım).


  Ölen kişi kadın ise,

  Duanın ana metni ve anlamı aynı kalmak üzere, duadaki … ve hussadan sonraki zamirler kadın yerini tutacak şekilde şöyle değiştirilir: Ve hussa hâzihi'l-meyyite bi'r-ravhi ve'r-râhati ve'l-mağfireti ve'r-rıdvân. Allâhümme in kânet muhsineten fe zid fî ihsânihâ ve in kânet müsîeten fe tecâvez anhâ ve lakkiha'l-emne.

   

   

  N.N. - 10.07.2011 - 06:11Benzer Konular

 1. Cenaze Namazı
  Konuyu Açan: Dilara66-Gülümcan, Forum: Ayet Hadis Ve Dini Bilgiler.
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj : 17.08.2013, 15:04
 2. Cenaze Namazı
  Konuyu Açan: AYIŞIĞI, Forum: Ayet Hadis Ve Dini Bilgiler.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 25.03.2011, 14:03
 3. Cenaze Namazı
  Konuyu Açan: raif84, Forum: Fıkralar.
  Cevaplar: 39
  Son Mesaj : 15.03.2011, 08:03
 4. Cenaze Namazı
  Konuyu Açan: sessiz çıglık, Forum: İslami Sorular Ve Cevaplar.
  Cevaplar: 9
  Son Mesaj : 09.05.2010, 21:23
 5. cenaze namazı
  Konuyu Açan: Mackjawell, Forum: Karikatürler.
  Cevaplar: 27
  Son Mesaj : 08.10.2005, 05:18

copyright

Soru Cevap