Şeker Hastaları için Özel Diyet Programı

 1. diyabet diyeti - diyabette beslenme - şeker hastalarının tüketmesi gereken besinler - şeker hastalarına yasak gıdalar

  Günümüzde yaygın olarak şikayet edilen rahatsızlıklar; obezite, kalp çarpıntısı, panik atak, stres ve eklem ağrıları gibi hastalıklardır. Burahatsızlıklardan ayrı yerde ancak en az bu hastalıklar kadar yaygın olan diğer bir hastalı da şeker hastalığıdır. Şeker hastalığı tip1 ve tip2 diyabet olmak üzere 2 grupta incelenir. Bu hastalığa neden olan etken vücut hücrelerinin kan içerisinde dolaşan şekerden faydalanamamasıdır. Bu nedenle kan şekerinin normal değerleri olan 70-106 dan yukarıya yada tam tersi aşağıya düşer ki bu durum hayati tehlike anlamına gelir.

  Şeker hastaları için çoğunlukla uyguladıkları diyet programının hedefi estetik açıdan dolayı fazla kiloları kaybetmek değil, sahip oldukları rahatsızlığın tedavisi içindir. Şeker hastaları uyguladıkları diyetler sayesinde mevcut kilolarında herhangi bir değişiklik meydana gelmemesini ve kan içerisindeki glikoz seviyesini aynı oranda tutmayı amaçlamaktadır. Bunun dışında ileri dönemlerde ortaya çıkabilecek kalp ve damar hastalıklarına karşı da önlem alınabilmektedir. Şeker hastalarının dikkat etmesi gereken nokta ise uygulayacakları diyet programının kendi şeker hastalıklarının hangi tip olduğuyla alakalıdır. Çünkü Tip 1 ve Tip 2 Diyabet hastalarının uygulaması gereken diyetler birbirinden farklıdır.

  Tip 1 şeker hastalığına sahip olan bireylerin günlük olarak ne kadar vücutlarına insülin alması gerekiyorsa seçecekleri besinlerinde o miktardan fazla şeker içeriyor olmaması gerekir. Öte yandan tip 2 şeker hastalığı bulunan kişilerin daha çok önem göstermesi gereken konu mevcut kilolarını kaybetmek ve sağlıklı bir şekilde zayıflamak olmalıdır. Şeker hastalarının uyguladıkları diyet programı her ne olursa olsun dikkat etmesi gereken bir takım kurallar bulunmaktadır. Bu kurallar diyet yapan tüm kişilerle aynı olsa da şeker hastalığı bir sağlık sorunu olduğu için bu hastalığa sahip kişilerin daha hassas olması gerekmektedir. Kişi hangi diyeti uyguluyor olursa olsun mutlaka ana öğünleri ve ara öğünleri kaçırmadan düzenli bir şekilde beslenmesi çok önemlidir. Bunun dışında tükettikleri besinlerin sağlıklı ve çok aşırı derecede şeker içermemesi de oldukça önemlidir. Uzmanlar şeker hastalığına sahip olan kişilerin bol miktarda sebze ve meyve yemesini tavsiye etmektedirler.

  Şeker Hastaları Hangi Besinleri Tüketebilir?

  Şeker hastaları için uzmanlar tarafından öngörülen beslenme programlarında genellikle lif miktarı fazla olan besinler ön plana çıkmaktadır. Bu besinleri sıralamak gerekirse bunlar; tam tahıllar, baklagil ailesi, meyve ve sebze ile karbonhidrat gruplarıdır. Bununla birlikte Omega 3 ve Omega 6 yağlarını barındıran besinlerinde tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Vücuda alınması gereken karbonhidrat miktarı günlük alınan toplam kalori miktarının yarısı seviyesinde olmalıdır. Bunun sebebi ise lif açısından faydalı olan karbonhidrat grubunun kan şekeri seviyesinin ani artmasını engellemesinin yanı sıra kolesterolüde dengede tutma özelliğinin olmasından dolayıdır. Diyabet hastalarının günlük hazırladıkları yemeklerin az yağlı olması tavsiye edilmektedir. Çünkü ileri dönemlerde diyabet hastalığına sahip olan kişilerde özellikle kalp ve damar hastalıklarının görülme olasılığı normal sağlıklı bireylere göre oldukça fazladır. Yemekleri hazırlarken katı margarin gibi yağlar yerine zeytinyağı veya bunun gibi yağların kullanılması tavsiye edilmektedir.

  Şeker Hastaları Ne Kadar ve Nasıl Spor Yapmalıdır?

  şeker hastaları nasıl spor yapmalıGünlük olarak yapılan düzenli spor kişilerin hem metabolizmalarını güçlendirerek hastalıklara karşı korunma savunmasını yükseltir hem de fiziksel açıdan daha dayanıklı olmalarını sağlamaktadır. Bu yüzden şeker hastalığına sahip olan kişilerinde aksatmadan düzenli bir şekilde spor yapması tavsiye edilir. Uzmanlar şeker hastalarının bol bol yürüme, dans, koşu ve bisiklet gibi sporları tercih etmesini önermektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta yapılan sporların tek tip olmamasıdır, bir gün kişi yürüyüş yapıyorsa ertesi gün hafif tempoda koşu ondan sonraki gün ise bisiklete binmesi yapılan sporun daha efektif olmasını sağlayacaktır. Spora başlamadan evvel herhangi bir sakatlık oluşmaması için ısınma hareketlerinin düzgün bir şekilde yapılması ihmal edilmemesi gereken noktalardan birisidir. Sağlıklı bir ısınma egzersizi minumum beş dakikadan oluşmalıdır. Spora yeni başlayan şeker hastalarının vücutlarına bir anda yüklenmemesi; ilk başlarda günlük 15-20 dakika daha sonraları ise kademe kademe sporun artması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

  alıntı

   

   

  BiR-DOST - 07.09.2013 - 13:01Benzer Konular

 1. Çölyak Hastaları için Özel
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Hastalıklar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 19.10.2013, 02:57
 2. Şeker Hastaları için Diyet Listesi
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Diyet.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 02.12.2012, 22:02
 3. Şeker Hastaları ve Diyet
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Diyet.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 04.02.2012, 19:48
 4. Şeker Hastaları İçin Diyet
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Diyet.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 03.08.2011, 13:45
 5. Gastrit hastaları için diyet
  Konuyu Açan: 1sidelya, Forum: Diyet.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 18.07.2009, 11:52

copyright

Soru Cevap