Yağmur Ve Kar Oluşumu

 1. Yağmur Ve Kar Oluşumu - Çocuklar İçin - Çocukların Bilmedikleri - Öğrenelim Yağmur Ve Kar Oluşumu  Yağmurun nasıl oluştuğu uzun süre insanlar için bir sırdı. Ancak hava radarlarının keşfedilmesinden sonra, yağmurun hangi evrelerden geçerek oluştuğu kesinlik kazandı.

  Buna göre, yağmur üç evreden geçerek oluşur: Önce rüzgar yoluyla yağmurun "hammaddesi" havalanır. Ardından bulutlar meydana gelir ve en son olarak da yağmur damlacıkları ortaya çıkar.

  Tuz kristallerinin ve toz zerreciklerinin etrafında biraraya gelen su parçacıkları iyice yoğunlaşarak yağmur damlalarını oluştururlar. Böylece havadan daha ağır bir konuma gelen damlalar buluttan ayrılarak yağmur biçiminde yere düşmeye başlarlar.
  Peki Kar Nasıl Oluşur?

  Kış aylarında güneş ışınları çok güçlü olmadığı için, bulutların bulundukları yüksekliklerde hava sıcaklığı çok düşük olunca, yükselen su buharı, sublime denilen şekilde sıvı hale geçmeden, bu aşamayı atlayarak doğrudan buz kristali haline dönüşür. 0.1 milimetre çapındaki buz kristalleri birbirlerine yapışarak kar tanelerini oluştururlar. Eğer bulut ile yer arasındaki hava sıcaksa bu kar taneleri yere düşene kadar yağmur tanesi haline dönüşebilirler, ama soğuksa yere kadar kar tanesi olarak inmeyi başarabilirler.

  Hafiflikleri nedeniyle yere o kadar yavaş inerler ki 3000 metreden inmeleri 2 saat alabilir. Bazen bulutun altındaki sıcaklık öyledir ki, bir kısmı kar, bir kısmı yağmur damlası halinde düşerler, biz buna 'sulu sepken' diyoruz. Yani yağmur veya kar yağmasını belirleyen ana unsur, bulut ile yer arasındaki hava sıcaklığıdır. Genel kanının aksine kar yağması havayı ısıtmaz, aksine ısınan hava karın yağmasına sebep olur.

   

   

  MiSS-FENER - 20.01.2010 - 21:50Benzer Konular

 1. Yağmur Oluşumu
  Konuyu Açan: MiSS-FENER, Forum: İlköğretim.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 22.01.2012, 19:13
 2. Yağmur Yağıyor Yağmur Gözlüm
  Konuyu Açan: Dilara66-Gülümcan, Forum: Derin Duygular.
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj : 05.05.2011, 14:01
 3. Yağmur Yağmur - Nazan Bekiroğlu
  Konuyu Açan: ZELAL, Forum: Sözler Yazılar Mesajlar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 07.09.2010, 11:34
 4. Yağmur Nedir - Yağmur Tanımı
  Konuyu Açan: Gül_yarasi, Forum: Çevre Bilimi.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 04.06.2010, 13:48
 5. Yağmur Yağıyor Yağmur Gözlüm
  Konuyu Açan: sevgim, Forum: Derin Duygular.
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj : 28.12.2008, 03:32

copyright

Soru Cevap