Sünnet Sonrası En Sık Rastlanan Sorunlar

 1. sünnet sonrası oluşan sorunlar nelerdir - sünnet sonrası enfeksiyon - sünnet sonra dikkat edilmesi gerekenler - sünnet hakkında


  A- Kanama,
  B- Ağrı,
  C- Şişlik,
  D- Pansumanın erken düşmesi
  E- Pansumanın ıslanması
  F- Pansuman yapışması
  G- Enfeksiyon
  Kanama- Doğru yapılan sünnetten sonra kanama olmaması gerekir. Ancak bir şekilde olsa bile aşırı olmadığı sürece kompresyonla kontrol edilir. İnatçı kanamalarda dikişle kanama durdurulur.
  Ağrı: Sünnetten yaklaşık 2 saat sonra başlar 30-45 dakika sonra diner. Bu sürede ağrı kesiciler verilir.
  Pansumanın " idrarla" ıslanması; Önemli bir problem değildir. İdrar prensip olarak steril olduğu için yara iyileşmesinde olumsuz etkisi yoktur.
  Pansumanın yapışması: Genelde sünnet derisinde yapışıklık olan çocuklarda sargı bezi penis başına yapışır, bu da sünnetten 1 gün sonra gün boyu gliserinle ıslatılarak yumuşatılır ve rahat bir şekilde sargı alınır. Bu durum artık çok nadir görülmektedir çünkü sünnetin sonunda merhem emdirilmiş sargı bezleriyle pansuman yapılmaktadır ve tekrar pansuman yapılması neredeyse hiç gerekmemektedir.
  Pansumanın erken çıkması : Sorun teşkil etmez. Sargı yapılsa dahi olur.
  Şişlik: Penis derisine yapılan lokal anestezik ilaç ve kesilen damarların bağlanmasına bağlı sünnet sargısı açıldıktan sonra Ödem dediğimiz şişlik ortaya çıkar. Bu genelde normal sayılan problemdir. Yaklaşık 5-6 gün içinde kendiliğinden geçer. iki derinin birbirine bağ dokusu ile bağlanması sişliğin inmesine neden olur.
  Enfeksiyon:Sık rastlanmaz, sünnet derisi yapışık olan çocuklarda yapışan bölgelerde ve genellikle penisin alt kısmında sarı akıntılı bir görüntü olur. Bu hal enfeksiyon (iltihap) değildir. Normal yara iyileşmesi sürecidir. Penis çok kanlı bir organ olduğu için enfeksiyon olma ihtimali zayıftır.
  SÜNNET SONRASI GEÇ DÖNEMDE RASTLANILAN PROBLEMLER
  Penis başında morluk, Önemli bir problem değildir Sünnet anına kadar sünnet derisi ile kapalı olan penis başının mor görünmesi doğaldır. Kendiliğinden doğal rengini zamanla alır.
  İnce işeme, sünnet sonrası uzun süre şişlik ye kabuklanmalar sonucu idrar deliğinin daralması olabilir. Bu durumda genişletme ya da cerrahi yolla açma işlemi yapılabilir
  Penis derisi altında irili ufaklı sertlikler (Nodüller)Bunlar genellikle damar bağlamada kullanılan iplerin emilememesi sonucudur. Uzun dönemde kendiliğinden kaybolur.

   

   

  ZELAL - 13.06.2012 - 13:34Benzer Konular

 1. vBulletin 3.8.X Görüntü ve login sorunu sonrası sorunlar
  Konuyu Açan: ASUR, Forum: vBulletin Soru Ve Sorunlar.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 17.08.2011, 09:23
 2. Burun Ameliyatı Sonrası Oluşan Sorunlar
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Kulak Burun Boğaz.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 28.05.2011, 14:20
 3. Sünnet Sonrası Öneriler
  Konuyu Açan: Pedaliza, Forum: Erkek Sağlığı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 13.07.2010, 12:43
 4. Çok rastlanan hukuksal sorunlar ve çözümleri
  Konuyu Açan: 1sidelya, Forum: Güncel Sorunlar Ve Hayat.
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj : 03.05.2010, 14:38
 5. Sünnet sonrası çıkabilecek hastalıklar
  Konuyu Açan: Nehir, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj : 10.06.2009, 04:22

copyright

Soru Cevap