Reklamların Çocuklar Üzerindeki Olumsuz Etkileri

 1. reklamların çocuklara zararları - çocuklara reklam izletmeli mi - reklam ve çocuk  Reklamlar çocuklarda sağlıksız beslenmeden ebeveynle çatışmalara farklı etkenler yaratabilir.

  Günümüz dünyasında medya, kişilerin zihinsel ve duygusal süreçlerini etkileyen faktörler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Özellikle elektronik medya kanalları (tv, radyo, internet) aracılığıyla her gün karşımıza çıkan reklamlar özellikle çocukları hem psikolojik hem davranışsal olarak ciddi şekilde etkilemektedir. Sekiz yaş ve altı çocuklar, televizyon reklamlarını eleştirel bir gözle değerlendirme becerisine sahip değildir. Küçük çocuklar reklamlarda verilen abartılı ve taraflı mesajları doğru ve güvenilir olarak görüp sunulan bilgilere kolayca inanma eğilimindedir. Bu durum çocukların reklamlardan etkilenerek materyalistik değerlere odaklanması, sağlıksız beslenme alışkanlıkları edinmesi, belirli ürünlerle ilgili yersiz istekler geliştirip ebeveynle çatışma yaşaması gibi gelişimsel açıdan ciddi sakıncalar doğurur.


  Çocukların inanma eğilimi dolayısıyla, çocuk reklamlarının tercih oluşturma ve satın alma davranışına dönüşme gücü yetişkin reklamlarına göre oldukça yüksektir. Çocuklar bir kez bile görmüş olsalar reklamların içeriğini hatırlayabilir ve o ürünü tercih eder hale gelebilirler. Ayrıca, tekrarlanan reklamlar çocuğun ürünle ilgili isteğini arttırıp güçlenmesine neden olmaktadır. Özellikle çocukların özdeşleşmek istediği bir süper kahraman, çizgi film ya da oyun karakteri üzerinden yapılan reklamlar çocukları yönlendirme konusunda oldukça etkilidir. Çoğu reklamda karşılaştığınız özendirici içerikler ve dürüst olmayan bilgiler çocuk zihninde ürünle ilgili gerçekdışı ve yanlış imajların oluşması için yeterlidir. Örneğin, bir çocuk reklamını seyrettiği çok şekerli ya da yağlı atıştırmalıkları yemesi gereken, kendisi için uygun ürünler olarak zihnine yerleştirebilir ya da yaşına uygun olmadığı halde reklamda gördüğü oyuncağı kararlı şekilde arzulayabilir. Ebeveynlerin reklamlar tarafından teşvik edilen yanlış algıları kırabilmesi ve çocuğu doğru olana yönlendirmesi oldukça zor olabilmektedir.

  Bu sorunun çözümü için ebeveynlerin çocuklara erken yaşlardan itibaren medya okuryazarlığı becerisi kazandırabilmesi gerekir. Çocukların televizyonda izledikleriyle ilgili eleştirel bir bakış açısı geliştirebilmek için yardıma ihtiyacı vardır. Reklamların çocuğunuz üzerindeki olumsuz etkisini en aza indirgemek için baştan itibaren reklamlar üzerine şöyle konuşmalar yapabilirsiniz: ‘Bu çikolatanın sana gerçekten güç vereceğini nereden bilebiliriz ki? Sabah kahvaltıda yediğin bal ve peynir seni çok daha iyi besler. Sence bu reklamı yapan kişiler senin ne düşünmeni istiyorlar?’. Farkındalık yaratan ve sorgulama becerisi geliştiren bu türden ebeveyn yaklaşımları, çocuğun reklamlarda sunulanın aksine gerçekle uyumlu bir bakış açısı kazanması ve doğru davranış alışkanlıklarını edinmesi için en etkili yöntemdir.


  Uzman Psikolog/Pedagog Sinem Olcay

   

   

  Şayeste - 07.02.2010 - 17:34


 2. Çocukların inanma eğilimi dolayısıyla, çocuk reklamlarının tercih oluşturma ve satın alma davranışına dönüşme gücü yetişkin reklamlarına göre oldukça yüksektir. Çocuklar bir kez bile görmüş olsalar reklamların içeriğini hatırlayabilir ve o ürünü tercih eder hale gelebilirler   

   

  CA-CHALLENGE - 07.02.2010 - 17:45
 3. Bir programda doktor anlatıyor. Çocuk tuvalet alışkanlığını öğrendikten bi süre sonra tuvalete gitmekten korkar oluyor. Ama dışarıda birde lokantada ev değil gidibiliyor... Seneler sonra bunun nedeninin Tv de gördüğü reklam olduğu anlaşılıyor.
  Çocuk reklamda evdeki tuvaletlerin mikrop yuvası olduğunu görüyor. Yani öyle algılıyor. Reklamda neyapılırsa bu mikropların gitmediği de belirtildiğinden çocuk korkuyor ve evde ve başka yakınının evinde tuvalate gitmezken lokanta gibi ev olmayan yerlerdeki tuvaletleri kullanıyor.

  Ne denir ki...

   

   

  Sylar - 17.02.2010 - 13:14
 4. Bu önemli konuyu gündeme getirdiğiniz için sağolun.
  Sadece çocuklar değil reklamlardan toplumun çok önemli bir kısmı etkileniyor.

   

   

  ahmetseyit - 23.04.2010 - 12:43Benzer Konular

 1. Batıl İnançların Toplum Üzerindeki Olumsuz Etkileri
  Konuyu Açan: Nirvana, Forum: İslam Genel.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 10.08.2011, 18:08
 2. Kitle İletişim Araçlarının Aile Üzerindeki Olumsuz Etkileri
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: AÖF Açık Öğretim.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 03.07.2011, 02:06
 3. Televizyonun Çocuklar Üzerindeki Olumsuz Etkileri
  Konuyu Açan: ZELAL, Forum: Güncel Sorunlar Ve Hayat.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 23.04.2011, 21:38
 4. Reklamların Çocuklar Üzerindeki Olumsuz Etkileri
  Konuyu Açan: Gül_yarasi, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 22.02.2010, 20:07
 5. Sigaranın çocuklar üzerindeki etkileri
  Konuyu Açan: CA-CHALLENGE, Forum: Çocuk Sağlığı.
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj : 05.02.2008, 18:07

copyright

Soru Cevap