Simya Neden Bilim Değildir

 1. Simya - Simyanın Bilim Olmamasının Nedeni - Simya Hakkında


  Günümüzdeki modern kimya biliminin temelleri atılmadan binlerce yıl önceden başlayıp, 17. yüzyıla kadar etkileri devam eden, maddeleri birbirine karıştırıp, değiştirmeye çalışan simyacı, insanların yaptıkları çalışmalara ve verilen genel ada simya denir. Simya, kimya biliminin atasıdır diyebiliriz. Simyacılar tarafından keşfedilen bir çok şey daha sonraları kimyacılar tarafından kullanılmıştır.

  Simya içerisinde tıp, felsefe, astroloji, kimya, din gibi birçok konuda motifler içerdiği için simyacılar, ölümsüzlük iksirini keşfetmek, sonsuz zenginliğe ulaşmak gibi konularla ilgili çalışmalar da yapmışlardır. Bu nedenle, bir simyacı tarih boyunca bazı zamanlar doktor, kahin, filozof hatta büyücü olarak kabul edilmiştir. Ancak günümüzde kullanılan bazı deney ve araç gereçlerinin ilk hallerini simyacılar keşfetmiş ve kullanmışlardır. Bugün yüzlerce kullanım alanı keşfedilmiş olan kostik soda, kükürt, cıva, sönmüş kireç, nitrik asit gibi birçok madde ilk defa yüzyıllar önce simyacılar tarafından da kullanmışlardır. Başka bir ifade ile simyanın günümüz deneysel kimya biliminin ilk temellerini oluşturduğu söylenebilir.

  Altın üretimi fikri XIX. yüzyıla gelinceye kadar bilimsel düşünceye aykırı gelmiyordu. Isaac Newton (1642-1727) gibi bir bilimadamı bile böyle bir girişimi pekala denemeye değer buluyordu.

  Simya, bir bilim dalı değildir. Çünkü;

  1. Sadece deneme-yanılma yolu ile çalışırlar.
  2. Çalışmalar teorik bir temele dayanmaz.
  3. Sistematik bilgiler içermez.
  4. Bilgi birikimi oluşmamıştır.
  5. Simyacılar farklı amaçlar için çalışırken deneme- yanılma yöntemi kullanılarak istemeden bazı şeyleri keşfetmişlerdir.

  Simya ve kimya arasındaki esas fark şudur; Simyada deney daha çok ön plandadır. Deneysel yaklaşım çok ön planda iken bunun aksine bilimsel bilgiye çok yakın değildir. Simyacılar genellikle rastgele olarak çeşitli maddeleri birbirine karıştırıp sonucunda bir şey bulmayı ummuşlardır. Yani deneylerde bilimsel bir altyapı çoğunlukla yoktur. Kimya ise deneysel ve bilimsel dayanaklı teorik bilgileri dengeli bir biçimde kullanır. Deneyler kadar bilimsel temellere dayanan bilgilerde ön plandadır. Simyadaki gibi bir rastgelelik temelinde değildir.
  alıntıdır

   

   

  ZELAL - 30.09.2010 - 20:43
 2. tşkler

   

   

  merve_eda - 26.09.2012 - 19:51
 3. Teşekkürler ellerine sağlık 9.sınıflar mutlaka okumalı

   

   

  nichole - 05.10.2012 - 21:51Benzer Konular

 1. Türkçe Bilim Dili Değildir
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Türkçe Turkche Olmasın.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 01.08.2013, 01:33
 2. Flört Neden Caiz Değildir
  Konuyu Açan: ZELAL, Forum: İslami Multimedia.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 23.04.2012, 15:40
 3. Linux'ta Virüsler Neden Tehdit Değildir
  Konuyu Açan: £fsunlu, Forum: Linux.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 25.09.2010, 19:00
 4. Mantarlar Neden Bitki Değildir
  Konuyu Açan: Nehir, Forum: Bitkiler.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 11.05.2009, 19:47
 5. Kuran-ı kerim neden mahluk değildir?
  Konuyu Açan: eskitoprak, Forum: İslam Genel.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 10.12.2008, 13:39

copyright

Soru Cevap