REKLAM
+ Konuyu Cevapla

Eski Zamanların İlginç Tedavi Yöntemleri

 1. Yazan: AYIŞIĞI
  AYIŞIĞI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  REKLAM


  Tarih boyunca tıp hastalıklara tedavi yöntemleri bulmaya çalıştı. Hatta Antik çağlarda ve Orta çağda bile çok ileri tedavi yöntemleri uygulandı.Bugünün toplumu geçmişe oranla daha sofistike yöntemleri tercih ediyor ama hala eski zamanlardakine benzer çok ilginç tedavi yöntemleri uygulanmaya devam ediyor. İşte bunlardan bazıları...

  1-Şırıngalar

  Bu yöntem bir sıvıyı bir silindir ya da tüpün içine koyarak uygulanıyor ve bağırsaklarda şişkinliğe yol açıyor, çünkü toksinlerin vücuttan dışarı atılmasını sağlıyor. Bu yöntem ilacın kana karışmasını hızlandırıyor ve çabuk bir rahatlama sağlıyor.

  2-Kan alma

  Eski zamanlarda, vücuttan bir miktar kanın alınmasının hastalıkları önleyici ve tedavi edici bir yöntem olduğuna inanılıyordu. Mesala, birinin yüksek tansiyonu varsa, bu yöntemle tedavi ediliyordu. Ateş, baş ağrısı gibi şikayetleri olan hastalar da kan alınarak tedavi ediliyordu. Ve ilginç bir şekilde bu yöntem oldukça etkiliydi.

  3-Büyü
  Register
  Antik çağlarda pagan inancına sahip insanların hastalıkları tedavi edecek güçleri olduğuna inanılıyordu. Hastalar pagan inancına sahip insanlara götürülüyor ve bir kayanın üstüne yatırılarak vücudunda yaşayan hastalık bu büyücü tarafından yok ediliyordu. Ayrıca tedavi sırasında hastaların günah çıkarmaları isteniyor böylece tedavi sürecinin hızlanacağına inanılıyordu.

  4-İksirler
  Register
  İksirler, eski zamanlarda kullanılan bir tür narkoz yöntemiydi. Ameliyatlar sırasında bunları içen hasta uyuyor böylece acı çekmesi önleniyordu. Ama bu iksirler mükemmel oranda karıştırılmazsa ve uygun dozda verilmezse, hastaların ölümüne yol açabiliyordu.

  5-Patates kabukları

  Register
  Patates kabukları yanıkları tedavi etmekte kullanılıyordu. Klasik bandajlar yerine yeni yanmış bölgeye patates kabuğu konulursa yaranın daha hızlı bir şekilde iyileştiği bulundu. Bu yöntemin avantajı ucuz ve acısız olmasıydı. Ayrıca yaralı bölgeyi sürekli nemli tuttuğu için de rahatça çıkarılabiliyordu.

  6-Sirke
  Register
  Isırgan otuyla sirkeyi aynı şişeye koyup beklettikten sonra bunu yılan ya da akrep ısırığı olan bölgeye sürmek, zehrin kana karışımını engelliyor. Aynı zamanda bu karışım acı hissini azaltıyor.

  7-Su tedavisi
  Register
  Bu yönteme göre, bütün ağrı ve sızılardan kurtulmak için sıcak bir banyo yapmak yeterli. Eski zamanlarda, yağlarla ve çiçeklerle zanginleştirilmiş sıcak suda ya da bahar yağmurunda yıkanmanın bütün hastalıkları geçirebileceğine inanılıyordu. Bazı doktorlar bu tedaviyi aşırı noktalara taşıyarak hastalarını günlerce banyoda tutmak, bütün vücudunu ıslak havlularla sarmak gibi yöntemler kullandılar.

  8-Felçli bölgeyi kimyasal olarak uyarma


  Bu yöntemi ilk olarak Macar bir doktor uygulamıştı. Macar doktor, bazı hastaların felç olduktan sonra şizofrenik belirtiler gösterdiğini ve felç olmaktan mutlu olduklarını gözlemledi. Bir şizofren hastayı tedavi etmenin diğer hastaların da iyileşmesinde etkili olacağını düşündü. Birçok kimyasal yöntem kullanarak onları tedavi etmeyi denedi ve sonunda ‘metrazol’ isimli bir ilaçta karar kıldı. Bunu beyne enjekte ederek bir çok başarılı sonuç elde etti ama bu yöntemin bazı hastalarda birçok yan etkisi oldu.

  9-Lobotomi
  Register
  Hastanın beyninin bir kısmını kesip çıkarmayı içeren bu ilginç yöntem, yıllarca şizofreni, klinik depresyon gibi birçok sinir hastalığını tedavi etmekte kullanıldı. Antipsikotik ilaçlar bulunduktan sonra bu yöntem bırakıldı ve bu yöntem tıp tarihindeki en yanlış tedavi yöntemlerinden biri olarak literatürde yerini aldı.

  10-Trepanasyon

  Register

  Beyinde delikler açarak burada oluşan hastalıklardan kurtulmayı hedefleyen bu yöntemin sara, migren ve ruh hastalıklarını iyileştirdiğine inanılıyordu. Bu yöntem günümüzde beyni etkileyen kafa yaralanmalarını tedavi etmekte hala kullanılıyor!


  Facebook
  Üyelik

 2. Yazan: ADALI
  ADALI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emeğine sağlık kardeşim.
 3. Yazan: Miss-li MeLek
  Miss-li MeLek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Register ben şimdiki tedavi yöntemlerini tercih ederimRegister
 4. Yazan: DİDEM
  No Avatar
  süper lynna katılıyorumRegister
 5. Yazan: denO0
  No Avatar
  tesekkurler ıstedığım bılgılerı burada bulabıldım Register Register
 6. Yazan: asi _kız
  No Avatar
  bende şimdikini tercih ederdim


 1. Yazan:
  no avatar


  REKLAMBenzer Konular

 1. İlginç Tedavi Yöntemleri
  Konuyu Açan: SU-PERISI, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 06.02.2012, 00:51
 2. Ülser Tedavi Yöntemleri
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Hastalıklar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 16.12.2010, 03:10
 3. Dış Gebelikte Tedavi Yöntemleri
  Konuyu Açan: MiSS-FENER, Forum: Kadın Sağlığı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 12.07.2009, 20:55
 4. Tedavi Yöntemleri
  Konuyu Açan: CA-CHALLENGE, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 27.06.2009, 00:11
 5. Doğal Saç Tedavi Yöntemleri
  Konuyu Açan: Sindy, Forum: Saç Ve Vücut Bakımı.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 14.01.2008, 01:38

copyright

Soru Cevap

grafimx