Dünyaca Ünlü Besteciler

 1. ünlü besteciler - dünyaca ünlü besteciler - ünlü bestecilerin hayatı - bestecilerin hayatı - ünlü bir bestecinin hayatı - dünyaca ünlü bestecilerin hayatı - ünlü besteciler ve eserleri - besteciler ve eserleri - bir bestecinin hayatı,

  Mozart

  Wolfgang Amadeus Mozart, Avusturyalı besteci (1756-1791).

  Mozart'ın yaşamı bir peri masalı gibi başlar ve çocukluğu bir efsane olarak belirlenir: dört yaşındayken klavsen çalıyor, altısında yaptığı besªteler, babasını, onun müzik eğitimiªni bizzat ele almağa yöneltiyordu. Birkaç yıl içinde tam bir virtüöz olªdu; klavsen, keman ve org çalarken doğaçtan besteler yapabiliyor, hattâ orkestra bile yönetebiliyordu.

  harika çocuğun Avrupa turnesi

  Bunlara dayanarak babası, oğlu için Avrupa'da bir dizi konser düzenlemeªğe karar verdi. Ve genç Mozart böyªlece Fransa, Belçika, İngiltere, İtalya ve Orta Avrupa'yı dolaştı. Her yerde büyük bir ilgiyle karşılandı, el üstünde tutuldu. Ama halkın en çok hayªranlık duyduğu şeyin ne olduğunu kestirmek güçtü: herkes bu harika çocuğa mı, yoksa o tarihte belirmiş olan müzik dehasına mı hayrandı? On altı yaşındayken, doğduğu şehrin (Salzburg) başpiskoposu taralından koro şefliğine atandı. Ama çok kısa zamanda gene özgürlüğüne kavuştu, gene yolculuklar yaptı, sonra da 1780'de Viyana'ya yerleşti.

  sefalet ve şöhret

  İki yıl sonra Constance Weber ile evlendi ve Tuna kıyılarında, hem baªşarısızlıklarla, hem de birkaç parlak başarıyla dolu çetin bir yaşam sürdü. Art arda, şöhreti de, gözden düşmeyi de, sefaleti de tattı.

  1788'de Don Juan'ın Prag'da kazanªdığı zafer onu çok sevindirmişti. Ama Viyana'ya dönmek zorunda kaldı ve burada saray bestecisi oldu. Mozart'ın son yılları sefalet ve hasªtalık ile kararmıştır. Son başeserleri olan, 39, 40 ve 41 numaralı üç senfoªniyi, Sihirli Flüt operasını ve Requiem'i çok zor koşullar altında besteªledi. 35 yaşında öldü.

  Mozart'ın sanatı, uyumlu bir senªtez halinde çeşitli etkileri birleştirir: Alman ciddîliği, Fransız nükteciliği ve İtalyan zarafeti. Sadeliği ve anlaşılırlığı yönünden, büyük klasiklerin (Bach, Haendel) vârisidir. Derin kaygı ve sonsuz sevinç çelişkileri yöªnünden de romantiklerin Beethoªven) habercisi sayılır.

  bazı eserleri

  52 senfoni; 27 piyano konçertosu; birkaç opera ve bu arada Saraydan Kız Kaçırma ile Cosi Fan Tutte; 18 missa; sonatlar, dörtlüler, serenatlar v.b.

  Piotr Çaykovski

  Rus bestecisi (1840-1893).

  Ailesinin hukukçu yapmak istediği Çaykovski, yirmi üç yaşma gelince kendini müziğe adadı, önce Petersburg (Leningrad) Konservatuarı'na girdi, iki yıl sonra, Moskova Konservatuarı'na öğretmen olarak alındı. İlk senfonik eserlerini, ilk operalarını ve ünlü Piyano Konçertosu'nu (1875) işte bu dönemde verdi.

  O sıralarda kader, yoluna zengin bir dul olan Madam von Meck'i çıkardı; Von Meck, Çaykovski'nin müziğiyle derinden etkilendiği için tam on iki yıl ona rahat geçimini sağlayabilecek bir gelir bağladı. Ama hiç bir zaman besteciyle yüz yüze gelmek istemedi.

  Böylelikle her tür maddi kaygıdan uzak olan Çaykovski, dilediğince seyahat edip müzik besteleme imkânına kavuşmuş oluyordu. Ne var ki aşırı duyarlı yaradılışı onu, çoğu zaman müziğinde yansıyan (Manfred Senfonisi, Hamlet, Beşinci Senfoni) bir hüzün ve bir endişe içinde yaşatmaktaydı.

  1891'de, Amerika Birleşik Devletleri'ne yaptığı çok başarılı bir turneden sonra, başeseri sayılan, Patetik Senfoni'yi yazdı. Bu umutsuz bestecinin en ünlü eserlerinin göz kamaştırıcı bir tazelik ve sevinçle dolu olması, gerçekten ilgi çekici bir özelliktir.

  ESERLERİ

  Baleler: Fındıkkıran, Kuğu Gölü.

  Operalar: Maça Kızı, Yevgenly Onyegin

  Richard Wagner  Richard Wagner, Alman bestecisidir (1813-1883). Leipzig'de doğan Wagner, daha çocukluk yıllarında kendini tiyatronun büyüsüne kaptırdı. Felsefe. ve müzik öğrenimini birlikte sürdürdükten sonra başarısız birer deneme olan ilk operalarını yazdı. Almanya'da orkestra yöneticiliği yapan, ardından Fransa ve İngiltere'yi dolaşan Wagner, meslek yönünden çok güç yıllar yaşıyordu.

  İlk başarısını Dresden'de, Rienzi operasıyla kazandı. 1849'da devrimci harekete katıldığı için Almanya'dan kaçmak zorunda kalan besteci önce Zürich'te, sonra Venedik'te yaşadı. Alacaklılarının elinden kurtulmak için Münih'e gidip Bavyera kralının yanına sığındı. Fakat bu sefer de kendisini çekemeyenler yüzünden rahatı kaçmıştı, yeniden İsviçre'ye döndü, orada Lîszt'in kızı Cosima ile birlikte altı yıl büyük bir mutluluk içinde yaşadı. Bayreuth'da eserlerinin olağanüstü bir başarı kazandığını gördükten sonra Venedik'te ansızın öldü.

  Lirik Dram

  Wagner'in savunuculuğunu yaptığı yeni lirik sanat anlayışı, operayı basit bir eğlence olmaktan kurtarıp seyircinin ruhsal durumunu etkileyen müzikli bir dram haline getirmeyi amaçlar. Bu yeni sanat, Kelt ya da Germen halk masallarından (Nibelungen destanı, Graal efsanesi) alınma konular çerçevesinde işlenen simgesel temalardan (özgürlük, aşk yoluyla ruhun yücelmesi, günahlarından arınması) esinlenir.

  Wagner'in operalarında, recitativolar aracılığıyla birbirine bağlanan arya, düo, koro gibi geleneksel formüller bir yana bırakılmış, bunların yerini recitativolar ile şarkıları aynı hareket içinde bağdaştıran «kesintisiz müzik» almıştır. Yunan trajedilerindeki koronun görevine benzer bir rol oynayan orkestra, şarkının gidişini büsbütün kendi haline bırakarak dramın açıklamasını yapar. Bütün bunlardan başka leitmotif ilkesi, yani bir düşünceyi, bir duyguyu ya da eserin kahramanlarından birini simgeleyen ana tema bütün eser boyunca bilinçli ve düzenli bir biçimde sık sık kullanılır.

  Böylece tiyatro, şiirden müzik ve dansa, dekor ve giysilerden eserin sahneye koyulusuna ve ışık oyunlarına kadar bütün sanatların kaynaşıp bütünleştiği sihirli bir pota olur. Bütün bu gereçsel ve teknik koşullar, Wagner'in pek çok kitabında (Geleceğin Sanat Eseri) açıkladığı felsefî düşünceleri için birer dayanaktır.

  Bazı Eserleri

  Uçan Hollandalı, Tannhauser, Nürnbergli Usta Şarkıcılar, Nibelungen Yüzüğü (Ren Altını, D/e Walküre, Siegfried ve Tanrıların Çöküşü bu operanın bölümleridir), Tristan ve İsolde.

  Bayreuth Tiyatrosu

  Wagner, Bavyera kralı Ludwig ll'nin yardımıyla en büyük düşünü gerçekleştirebildi: eserlerini temsil etmek için özel olarak yapılmış bir tiyatro binası kurdu. 1876'da açılışı yapılan Bayreuth Tiyatrosu bugün bile yalnız Wagner'in operalarına ayrılmış ünlü bir festivale sahne olur.

   

   

  MaRaBoGLu61 - 05.01.2009 - 18:19
 2. teşekkürler keşke klasik müzige biraz daha önem versek

   

   

  MeLaNkOLiK - 06.01.2009 - 23:48
 3. cok saol kardes daha 14 yasındaım önümde karsıma cıkcak daha cok arasdırma ödewi war XD ben richard wergneri secdim simdi herkes bethoven fln yapar !....

   

   

  LamerKral - 05.04.2009 - 09:45
 4. sen nasıl board poisi oldun?

   

   

  LamerKral - 05.04.2009 - 09:46
 5. sen nasıl board poisi oldun?
  Oldum işte neden sordun sende mi olacaksın yoksa?

   

   

  MaRaBoGLu61 - 05.04.2009 - 11:53
 6. Mozart bence diğerleriyle kıyaslanmaz.

   

   

  wolverine - 05.04.2009 - 15:53
 7. Adam 12,000 Kusur Mesajı Var Okdar Mesajda Olmassa Şaşır xD

   

   

  slmnbr1905 - 06.04.2009 - 21:06
 8. tesekkürler bencede biraz önem vermeliyiz

   

   

  ayrılıkların şairi - 06.04.2009 - 21:54
 9. çok tşk... kardeş

   

   

  ardasq - 26.11.2011 - 11:38Benzer Konular

 1. Dünyaca Ünlü Camiler
  Konuyu Açan: N.N., Forum: İslami Resimler.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 29.04.2012, 03:15
 2. Dünyaca Ünlü Diyetler
  Konuyu Açan: N.N., Forum: Diyet.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 07.02.2012, 15:05
 3. Dünyaca Ünlü Aşk Sözleri
  Konuyu Açan: N.N., Forum: Sözler Yazılar Mesajlar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 31.01.2012, 12:33
 4. Dünyaca Ünlü Kadın Casuslar
  Konuyu Açan: Gül_yarasi, Forum: Bunları Biliyormuydunuz.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 20.06.2010, 12:48
 5. Dünyaca ünlü besteciler
  Konuyu Açan: Kayıtsız Üye, Forum: Soru - Cevap.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 22.04.2010, 19:21

copyright

Soru Cevap