Kivide gübreleme,sulama ve budama nasıl yapılmalıdır

 1. Kivide gübreleme,sulama ve budama nasıl yapılmalıdır


  Kivi bitkisi bol saçak kök yaptığı için topraktan çok fazla bitki besin elementi alan bir bitkidir. Bu nedenle Dikim öncesi yapılan taban gübrelemesi ile verim çağında yapılan yıllık gübreleme çok önemlidir.
  Gübrelerin veriliş zamanı ve şekli çok önemlidir. Prensip olarak azotlu gübre-nin 2/3' ü bitki uyanmadan önce (Mart içinde), kalan 1/3'ü ise çiçeklenme sonun-da (mayıs sonunda) toprağa verilmelidir. Azotlu gübre verilirken toprağın nemli ol-ması gereklidir. Toprak kuru ve bitki susuz ise azotlu gübre verilmemelidir. Fosforlu ve potaslı gübreler. İse sonbaharda veya erken dönemde (Şubat içinde) bir defada ve toprağın 20-25cm derinliğine verilme-lidir. Gübreler başlangıçta gövdeden 40-50cm uzağa ve daire şeklinde kök bölgesine verilir Yaş ilerledikçe daire çapı genişletilerek gübre uygulanır

  SULAMA

  Kivi kültüründe en kısıtlayıcı etmenlerden birisi su isteği ve düzenli sulama zorunluluğudur. Su yetersizliği durumunda yapraklar kıvrılır, sertleşir ve kenarlarda kurumalar başlar, yapraklar sarkar, meyveler küçük kalır, sürgünler yeterli uzunluğa ulaşamazlar. Alüvyal top-raklarda, verim yaşındaki bitkilerde her gün veya gün aşırı 4-10 saat süre ile sulama yapmak gerekir. Mayıs-Eylül dönemindeki 5 aylık sürede su tüketimi oldukça fazladır. Bu yüzden bu dönemde yeterli miktarda su verilmelidir.

  BUDAMA

  Gövde sarılıcı olduğundan budama kivi için çok önemlidir. Kivi budaması 3 başlık halinde incelenebilir.

  1- Şekil budaması
  2- Yaz budaması
  3- Kış budaması.

  İlk yıllar yeni dikilmiş genç kivi bitkilerine, düzgün ve dik bir gövde oluşturulması amacıyla şekil budaması yapılır.
  Koltuklarda iki yana uzanan kolları oluşturacak şekilde budanırlar. Meyve bir yaşındaki çubukların gözlerinden oluşacak sürgünlerden medyana geldiğinden çubuk üzerinde 6-10 göz bırakılacak şekilde kalan kısımlar kesilip çelik alınabilir. Bu şekilde kış budaması yapılır.Kış budaması yaprak dökümü ile gözlerin uyanması arasında kalan sürede yapılır.Yaz budamaları adından da anlaşılacağı gibi bitkinin yapraklı olduğu dönemde kollar arasındaki sıkışıklığı gidermek, güneşlenmeyi artırmak için meyvesiz sürgün kollarının dipten kesilmesidir.

   

   

  Nerissa-Su - 09.12.2009 - 18:51Benzer Konular

 1. Zeytinde toprak işleme,gübreleme ve sulama nasıl yapılmalıdır
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Bitkiler.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 09.12.2009, 19:35
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 09.12.2009, 19:34
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 09.12.2009, 19:30
 4. Narda sulama ve gübreleme nasıl olmalıdır
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Bitkiler.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 09.12.2009, 18:57
 5. Kayısıda Toprak İşleme Sulama Ve Gübreleme
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Bitkiler.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 09.12.2009, 18:27

copyright

Soru Cevap