Sıklamen Çiçeği

 1. Sıklamen Çiçeği - Sıklamen Çiçeği Hakkında  Göz alıcı renklere bürünmüş alımlı çiçekleriyle sevilen süs bitkilerinden olan Siklamen’lerin doğada 16 türü vardır. Çuha çiçekleriyle aynı familyada yer alan bu türlerin hepside çok yıllıktır. Siklamen’ler doğada kendiliğinden yetişen bir bölümü de evlerimizi süsleyen pembe, beyaz yada kırmızı çiçekli bitkilerdir. Orta ve Güney Avrupa ile yakın doğunun yerli bitkilerinden olan Siklamen’lerin bir bölümü yurdumuzda da çalı diplerinde, ormanlarda ve kaya gölgeliklerinde kendiliğinden yetişir.  Doğada Siklamen’lerin çoğu ilkbaharın hemen başlarında yada sonbaharda çiçeklenir. Yaprakları, toprak altındaki yumrulardan çıkarak toprağın hemen yüzeyinde öbekler oluşturur. Damarlarının çevresi genellikle beyaz lekeli olan bu yürek biçimli ve derimsi yaprakların arasından taçyaprakları geriye kıvrılmış uzun saplı çiçekler uzanır. Çiçekler döllendikten ve meyve oluşumu başladıktan sonra sapları kıvrılıp bükülerek yere doğru eğilir ve toprağa ulaşır. Böylece toprakla karışan tohumlar çimlenerek yeni bitkiler oluşturur. En çok gölgelik yerleri seven Siklamen’ler tohumdan yada yumrulardan üretilir.

  Park ve bahçelerde yada saksı bitkisi olarak evlerde yetiştirilir. Siklamen yumruları doğada bazı hayvanlar, özelliklede yaban domuzları için iyi bir yiyecek kaynağıdır. Nitekim, yumruları domuzlar tarafından topraktan kazılarak çıkarıldığı için bu bitkilere halk arasında ‘domur turpu’, ‘domuz ekmeği’ yada ‘domuz elması’ gibi adlarda verilmiştir.

   

   

  MiSS-FENER - 13.08.2009 - 02:45
 2. Cyclaman Persıcum - Cyclaman Persıcum Bitkisi - Cyclaman Persıcum Bitkisi Hakkında  CYCLAMEN PERSICUM
  (Siklamen)

  Bir çok varyete ve çiçek formları bulunur. Çiçekli halde iken aydınlık hafif gölgeli 10-12 °C ye haiz bir yerde bulundurulması gerekir. 2-3 günde bir bol su verilmesi, suyun saksının kenar kısımlarına dökülmesi gerekir. Çiçek açımı bitiminde, verilen su miktarı asgariye indirilir, saksılar havadar bir yerde muhafaza edilir. Haziran sonu Temmuz başında yumrular çıkarılır ve ölü köklerden temizlenir ve daha büyük bir saksıya dikilir. Dikimi müteakip yarı gölge serin bir yerde tutulup gayet az sulanırlar. Yeni sürgünler belirlemeye başlayınca su miktarı arttırılır. Üretimleri sera şartlarında tohumla yapılır.

   

   

  Nerissa-Su - 13.12.2009 - 03:09Benzer Konular

 1. Su Çiçeği Hastalığı Nedir - Su Çiçeği Nasıl Tedavi Edilir
  Konuyu Açan: ZELAL, Forum: Çocuk Sağlığı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 23.06.2013, 21:25
 2. Su Çiçeği Aşısı Olan Su Çiçeği Geçirir Mi
  Konuyu Açan: N.N., Forum: Çocuk Sağlığı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 30.03.2012, 14:55
 3. Kağıt Çiçeği - Saman Çiçeği
  Konuyu Açan: N.N., Forum: Bitkiler.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 09.02.2012, 18:48
 4. Su Çiçeği Belirtileri - Su Çiçeği Tedavisi
  Konuyu Açan: AYIŞIĞI, Forum: Çocuk Sağlığı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 10.06.2010, 13:02
 5. Acı Bakla Çiçeği Lipinus çiçeği
  Konuyu Açan: 1sidelya, Forum: Bitkiler.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 03.08.2009, 10:54

copyright

Soru Cevap