Müslümanlıkta Kin Nefret Yoktur

 1. kin - nefret - islamiyetin kin ve nefrete bakışı


  Hıkd, başkasından nefret etmek, ona karşı kin beslemektir. Kendine nasihat verene kin beslemek haramdır. Onu sevmek, ona hürmet etmek gerekir. Halbuki o, kendisi ile aynı derecede veya daha üstün olana kızar. Bir şey yapmak elinden gelmediği için, ona karşı kibirlenir. Tevazu gösterilmesi gerekene tevazu edemez. Onun haklı sözlerini, tavsiyelerini kabul etmez. Herkese karşı ondan daha üstün olduğunu göstermek ister. Ona eziyet verse de, özür dilemez.

  Zulüm edene karşı hıkd haram değildir. Bir alacaklı ölse, bunun hakkı vârislerine ödenmese, kıyamette ödetilir. Zalimi af etmek efdaldir. Uhud gazasında Resulullah efendimizin mübarek yüzü yaralanıp, mübarek dişi kırılınca, Eshab-ı kiram çok üzüldüler. Dua et, Allahü teâlâ, cezalarını versin dediler. (Lanet etmek için gönderilmedim . Hayır dua etmek için, her mahluka merhamet etmek için gönderildim) ve (Ya Rabbi, bunlara hidayet et, tanımıyorlar, bilmiyorlar) buyurdu. Düşmanlarını af etti. Lanet etmedi.

  Zulüm edeni af etmek, hilmin, merhametin ve şecaatin en üstün derecesidir. Kendisine iyilik etmeyene hediye vermek de, ihsanın en üstün derecesidir. Kötülük edene ihsanda bulunmak, insanlığın en yüksek derecesidir. Bu sıfatlar, düşmanı dost yapar.

  Şeyh İbn-ül Arabi diyor ki:

  (Kötülük edene iyilik yapan kimse, nimetlerin şükrünü yapmış olur. İyilik edene kötülük yapan kimse, küfran-ı nimet etmiş olur.)

  Hakkını alandan, yalnız hakkını geri almak, fazlasını almamak, (İntisar) olur. Af etmek, adaletin yüksek derecesi, intisar ise, aşağı derecesidir. Adalet, salihlerin en yüksek derecesidir.

  Af etmek, bazen zalimlere karşı aczi gösterebilir. Zulmün artmasına sebep olabilir. İntisar, her zaman zulmün azalmasına, hatta yok olmasına sebep olur. Böyle zamanlarda, intisar etmek, af etmekten daha efdal, daha sevap olur.

  Hakkından fazlasını geri almak zulüm olur. Zulmedenlere azap yapılacağı bildirilmiştir. Zalimi af eden, Allahü teâlânın sevgisine kavuşur. Zalimden hakkı kadar geri almak, adalet olur. Kâfirlere karşı adalet yapılır. Fakat gücü yettiği halde af etmek, güzel ahlaktır.

  Resulullah efendimiz, bir kimsenin zalime beddua ettiğini görünce, (İntisar eyledin!) buyurdu. Af eyleseydi, daha iyi olurdu. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

  (Üç şey kendisinde bulunan kimse, Cennete dilediği kapıdan girecektir: Kul hakkını ödeyen, her namazdan sonra onbir defa ihlas suresini okuyan, katilini af ederek ölen.) [Berika]
  Zulmün çokluğu kadar affın sevabı çok olur.

  Hıkddan hasıl olan kötülükler çoktur. Hıkd eden kimse, iftira, yalan ve yalancı şahitlik ve gıybet ve sır ifşa etmek ve alay etmek ve haksız olarak incitmek ve hakkını yemek ve ziyareti kesmek günahlarına yakalanır.

   

   

  AYIŞIĞI - 02.05.2010 - 17:20
 2. kin tutamam nefrette edemem Allah o yoldan ayırmasın inşallah
  bu arada imzanda çok doğru yeğen

   

   

  Grace - 02.05.2010 - 17:22
 3. Ne güzel o çirkin duygulardan arınmışsın

  imzam mı tv reklamlardan

  hoşuma gitti ekledim

   

   

  AYIŞIĞI - 02.05.2010 - 17:26
 4. (Kötülük edene iyilik yapan kimse, nimetlerin şükrünü yapmış olur. İyilik edene kötülük yapan kimse, küfran-ı nimet etmiş olur.)
  Paylasimin icin tesekkürler

   

   

  FeRDaa - 11.05.2010 - 03:07Benzer Konular

 1. Müslümanlıkta Evlilik
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: İslam Genel.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 06.01.2013, 15:30
 2. Müslümanlıkta Yardımlaşma
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: İslam Genel.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 08.01.2011, 22:07
 3. Müslümanlıkta Temizlik
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Ayet Hadis Ve Dini Bilgiler.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 27.12.2010, 18:30
 4. Müslümanlıkta İbadetler
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: İslam Genel.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 26.11.2010, 11:50
 5. Nefret Suçu ve Nefret Yasası
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Üniversite.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 09.06.2010, 18:25

copyright

Soru Cevap