Kalkan Balığı Avlanma Teknikleri

 1. Kalkan Balığı Avlanma Teknikleri - Kalkan Balığı - Avlanma Teknikleri  F- Scophthalmidae
  L- Scophthalmus maximus
  İ- Turbot
  M- Sofra balığı

  Morfolojik Özellikleri:
  Y.F.=
  Vücut yuvarlak, gözler vücudun sol tarafında yerleşmiştir. Sırt yüzgeci gözlerin önünden başlar, derisi pulsuz, küçük kemiksi yumrularla kaplıdır. Vücudun üst tarafı kahverengimsi renkli olup siyah ve beyaz noktalar vardır. Vücudun alt tarafı beyazdır. Dip balığıdır, erkeklerde, kemiksi yumrular daha az, dişilerde ise daha fazladır. 25-30 yıl yaşarlar. Yumurtadan çıkan larvalar sonbaharda 7-10 cm'ye, bir yıl sonra da 15 cm boya ulaşırlar.

  M.U.= 100 cm.
  O.U.= 50-60 cm.
  M.A.= 9 kg.
  O.A.= 1-2 kg.

  ------------------------------------------------------------------------------------------

  KALKAN (Scophthalmus maeticus)
  F- Scophthalmidae
  L- Scophthalmus maeticus
  İ- Turbot
  M- Karadeniz kalkanı

  Morfolojik Özellikleri:
  Y.F.= D 60-71, A 45-52, P 10-13, V (5)6(7), C 15-18
  Vücut yuvarlak, gözler vücudun sol tarafında yerleşmiş olup, kemiksi yapılar bu balıkta görülmez. Vücut ve yüzgeçler pulsuzdur. Vücudun üst kısmı kırmızımsı, mor, bazen siyah, kahverengi olup alt tarafı beyazımsı renktedir.
  M.U.= 100 cm.
  O.U.= 50-60 cm.
  M.A.= 9 kg.
  O.A.= 1-2 kg.

  Üst tarafından yassı olan Kalkan balıkları Scopthalmidae familyasındandır.Bilimsel adları Scopthalmus maximus ve Scopthalmus rhombus olan türleri Karadeniz'in Anadolu ve Trakya kıyılarının kumluk bölgelerinde yaşarlar.

  Marmara, Ege ve Akdeniz'de nadir bulunurlar.Çanakkale ve İstanbul Boğazların da az miktarda görünürler.Kalkan bir Karadeniz balığıdır.

  Üstten bakıldığında daire biçiminde ve biraz bombeli bir vücut yapısına sahip olan Kalkan balığının altı düzdür. Sırt, karın, ve anüs yüzgeçleri başından kuyruğuna kadar şerit halinde uzar. Göğüs yüzgeçleri fazla gelişmemiştir ve küçüktür. Kuyruk yüzgeci dümen biçiminde olduğundan balığın daha kolay yüzmesini sağlar. Tüm yüzgeçleri yumuşaktır. Kalkan balığının üst yüzgeçleri benekli , açık kahve rengi ve kirli sarıdır. Çevresinin rengine uyabilen bir balık olduğu için rengini kolaylıkla değiştirir. Alt tarafı hafif sarımsı ve beyazdır.
  Kalkan balığının üst tarafındaki ufak pullar çok serttir ve iç içe geçmiş durumdadır. Balığın altında ve üstünde levha halinde ucu sivri kemikler mevcuttur. Bu da Kalkan balığının gövde yapısının özelliklerindendir.
  Devamlı kumda yattığı için alt tarafındaki pullar nasır gibi serttir. Derisi kalın ve çok kaygandır. Kalkan balığının kirpik gibi kıllarla çevrili gözleri kafasının ve üst çenesinin önündedir. Ağzı gövdesine oranla büyüktür. Pisi ve dil balıklarında olduğu gibi Kalkan balığı da deniz dibinde kumluk çamurluk ve midyelik mahallerinde yaşar. Yer değiştirmek istediğinde yüzgeçlerinin yardımıyla kumdan 40-50 cm yükselerek suda süzülür ve kısa bir mesafe katederek yine dibe yatar. Yüzgeçlerinin yardımıyla gövdesini dipte dalgalandırarak üstünü kumla örter.Bu şekilde düşmanlarında kendini korur veya avından kendini saklar. Başlıca yemini teşkil eden İstavrit, Tekir, Kıraça, Aterina(Gümüş) gibi balıklar kuma yatmış Kalkan balığını göremediklerinden, çok yakın mesafelerde, balığın çevresinde dolaşırlar.Rengini de yattığı dibin rengine kolayca uyarlayan Kalkan, dipten aniden fırlayıp, geniş ağzı sayesinde yemini yakalar.
  Dişileri erkeklerinden daha iri olan Kalkan balıkları ortalama 25-30 yıl yaşarlar. Üremeleri ilkbaharda başlar, Haziran ortalarına kadar devam eder. Dişi kalkan 9 milyona yakın yumurta döker. Ancak bunların büyük bir bölümü diğer balıklara yem olduğundan ve tam döllenmediğinden yavru haline gelemez. Yavrular döllenmiş yumurtadan üç-dört gün içinde çıkarlar. Kurt şeklinde olan bu yavrular biçim itibariyle Kalkana benzemezler. 15 gün içerisinde füze şeklini alıp, gözleri başının yan tarafına, çenenin üzerine doğru kayar. Balık, 1 ay içinde yassılaşmaya başlar.
  Her iki göz de kafanın üst tarafına yerleşir. Daha sonra balık dibe iner ve ömrünü burada geçirir. Bu arada 3 cm olan Kalkan yavruları sonbaharda 7-10 cm olurlar.
  İlkbahar sonları ve yaz boyunca Karadeniz kıyılarının 4-5 metrelik sığlıklarına sokulan yavru Kalkanlar kışın 20 metre derinlere çekilirler.Yem oldukları hasımları ise Köpekbalıkları ve Yunuslardır.Kalkan daha öncede belirttiğimiz gibi Karadeniz'in yerli balıklarındandır.Karadeniz’de avı Şubat başlarından Mayıs sonlarına kadar sürer. Beyaz etiyle Kalkan en makbul ve en lezzetli balıklarımızdandır. Tavası, ızgarası, buğulaması ve şişi yapılır.(Ali Pasiner)

  KALKAN TAKIMI :

  Arkadaşlar birçok kitap ve yerli ve yabancı kaynaklı internet sitelerinde yaptığım araştırmalarda bu balık için net bir takımdan bahsedilmiyor.Sadece çelik telli bir takım mevcut bu da çok eski ve iptidai bir bilgi olarak karşımıza çıkıyor.
  Yaptığım araştırmalar ve edindiğim bilgiler bu balığın tam bir dip balığı oluşu ve kumluk zeminde fazla hareket etmeden hem kendini avcılardan sakınan aynı zamanda da avını bu yapmış olduğu kamuflaj sayesinde avlayan dolayısı ile bedenin havalanmadan dip yüzeyinde olması gerektiği sonucunda, aşağıdaki resmi bulunan takımı hazırlamış bulunmaktayım. Amaç kösteklerin dipte havalanmadan kalması hedeflenmiştir.Köstek kıstırmalarını deneyerek kullanacağız,şart değil.

  Olta : 45 mm
  Beden : 30 mm
  Köstekler : 24 mm ve İki karış uzunluk
  İğne : 4/0 düz çelik
  Gezer kurşun: 2 numara ve 3 adet
  Mavruka : 35 gr ve 100 gr
  Kıstırma : Her köste ğin düğüm yerine yakın yerinden 10 cm birer adet

   

   

  MiSS-FENER - 28.04.2009 - 23:39
 2. Bulunduğum mıntıkada (Silivri) kalkan avı yapıyorum O balığı sabaha karşı binbir sabırla kıyıdan çektim Kumsaldan denize yürüyerek 150 mt kadar gittim su ancak belime kadar geliyordu ordan atış yaptım ve misinayı deplase ederek kumsala kamışı sabitledim 200-250 mt misina gerekti bu av için hususi takım yapıyorumGerçektende avlamak için değil bu balık artık ancak sabrınızı denemek ve zor olanı başarmanın vereceği haz için düşünebilirsiniz bu arada gelme ihtimali olan ne kadar kum dibi balığı varsa ayrı heyecana neden olur Zira kasım ve nisan ayındaki verimli olduğunu gördüğüm ( ne verim ama ! ) dönemde ancak 6-7 tane hatırı sayılır ve limit dahilinde tutabildim

  Takım önerim şu olur 1/0 düz krom iğne en az 15 kg çekerli monoflament misina ve beden 50 gr yaprak kurşun (normal kurşunuda ezerek kalın ama yassı hale getirebilirsiniz yoksa bulmak biraz zor olur) yem için kılçığı alınmış flato istavrit bu şekilde ikili bildiğimiz dip takım yapınız ama köstekler 25 cm den aşağı olmasın bedende kurşun ve fırdöndüyü mesafeli bırakın köstek arası 50 cm kadar olmalı takım dibe iyice yatmalıdır Yengeçler ve diğer yavrular yeminizi rahat bırakmazlar aklınızda olsun ve birde büyüklüğünden şüphe ettiğiniz bir duruma rastlarsanız yavaş yavaş çekiniz yavru kalkan gelebilir Kıymayınız o güzellere...

   

   

  1sidelya - 17.07.2009 - 13:28
 3. Konular Birleştirildi..

   

   

  MiSS-FENER - 18.07.2009 - 14:10
 4. Kalkan Balığı - Avlanması - Resimler :  Kalkan balıgının avlanması icin 3 metot vardır.

  1-Goz aralıgı 10-15 cm. derinligide 1, 5-2.0 kulac , üst kısmında küçük yuvarlak mantar ve alt kısmında dibe inmesini saglayacak agırlıkları olan ve adına kalkan agı denilen bir avlanma seklidir.  2-Uzunlugu 500-1000mt olan bir sicim üzerine sonsuz sayıdaki oltalar bulunan ve adına parakete denilen bir avlanma şeklidir.bu oltalarda küp küp kesilmis zargana veya istavrit takılır.ve her 100mt.de sicime agırlık baglanarak bu olta düzeneginin dibine inmesi saglanır.

  Her iki metot'da da denizin dibine bırakılan agın ve paraketenin uçlarına yerleri belli olsun diyerek birer şamandıra baglanır.

  3-Trol metodudur.Bu sistemde 10-15 kulaç uzunlugunda, torba şeklindeki ağ denize bırakılır.. Torbanın sag ve solunda tahta kapaklar bulunur ve bu kapaklar çelik halat ile motora baglanmıştır.Görevleri dibde hareket ederek balıgın torba içerisine girmesini saglamaktır.bu arada teknede 0.5-1.0 mil'lik bir hızla hareket etmektedir.

  Her 3 şekilde de avlanan kalkan balıgı ambarlarda özel sogutmalı bölgelere alınır ve buzlanarak nakliyeye hazır halde bekletilir.

  Kaynak : Nuri DENİZ

   

   

  nuri deniz - 06.05.2010 - 14:43
 5. karadenizde hic avlandınız mı? bu balık karadeniz balıgıdır ben karadenizde avlanıyorum

   

   

  34getzz34 - 15.02.2013 - 11:14
 6. Ben kadıköydeyim en yakın nerelerde kalkan avlamaya gidebilirim mesela Riva olabilirmi bilenler yardımcı olursa sevinirim ilk defa deneyeceğim kalkan hiç avlanmadım..

   

   

  Muzzii - 01.04.2013 - 22:03Benzer Konular

 1. Alabalık Avlanma Teknikleri
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Avcılık.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 09.09.2011, 03:49
 2. Karagöz Balığı ve Avlanma Şekli
  Konuyu Açan: nuri deniz, Forum: Hayvanlar Alemi.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 05.05.2010, 17:06
 3. Kalkan Balığı
  Konuyu Açan: Garip07, Forum: Hayvanlar Alemi.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 04.04.2009, 22:38
 4. Alabalık İçin Yemleri ve Avlanma Teknikleri
  Konuyu Açan: bugulu-gözler, Forum: Avcılık.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 02.04.2009, 01:31
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 14.09.2008, 03:08

copyright

Soru Cevap