Hedef Okçuluğu / FITA Müsabaka Kuralları

 1. okculuk - okculuk ata sporu - ata sprlari - hedef okculuk - okculuk kurallari - müsabaka kurallari - ata sporu kurallari  Hedef Okçuluğu / FITA Müsabaka Kuralları


  Belli bir hedefe ok atarak sayı toplamaya dayanan okçuluk disiplinleri "hedef okçuluğu" adı altında toplanırlar. Olimpik Stil hedef okçuluğu dışında; Saha Okçuluğu, Üç Boyutlu Hedef Okçuluğu, Çıplak Yay gibi disiplinler de mevcuttur.

  Günümüzde en yaygın olan hedef okçuluğu, olimpik stil okçuluktur. Makaralı yaylar ile olimpik recurve'lerin ayrı kategorilerde yer aldığı bu müsabaka okçuluğunda; değişik kuruluşların belirlemiş olduğu değişik müsabaka kuralları kapsamında müsabıklar belli uzaklıklardan, iç içe geçmiş dairelerden oluşan hedeflere, belli sayıda ok atarak puan toplarlar.

  Hedefler sıkıştırılmış saman gibi okları durdurabilecek nitelikte bir kitle üzerine konan, misinadan bir iskelet ile güçlendirilmiş ve üzerlerine farklı renklerde iç içe daireler çizilmiş kağıt yüzeylerdir. En ortadaki dairenin sayı değeri 10'dur. Dışa doğru her daire bir puan azalır. Her iki daire aynı renkte boyanmış olup, 10 ve 9 sarı, 8 ve 7 kırmızı, 6 ve 5 mavi, 4 ve 3 siyah, 2 ve 1 beyaz renktedir. Hedefin ve dairelerin çapı atış yapılan mesafeye göre değişmektedir.

  Bir çok kuruluşun belirlediği 20'yi aşkın popüler disiplin vardır. Kuralları Olimpiyat Oyunlarında norm kabul edilen FITA'nın disiplinleri şöyle listelenebilir:

  Her mesafede atılan ok sayısı Hedefin yüzeyinin çapı
  FITA Erkekler 90 metreye 36
  70 metreye 36
  50 metreye 36
  30 metreye 36 122 cm
  122 cm
  80 cm
  80 cm

  FITA Bayanlar 70 metreye 36
  60 metreye 36
  50 metreye 36
  30 metreye 36 122 cm
  122 cm
  80 cm
  80 cm

  FITA I
  Kapalı Mekan 18 metreye 30 40 cm

  FITA II
  Kapalı Mekan 25 metreye 30 60 cm

  Değiştirilmiş
  FITA
  Kapalı Mekan 18 metreye 30
  (14-18 yaş arası sporcular için) 80 cm
  FITA Müsabaka Kuralları


  Müsabaka sırasında hakemler her sporcuyu, önceden numaralandırılmış hedeflerden biri ile eşler. Müsabakanın başında bir hedefle birden fazla sporcunun eşleştirildiği olur. Her sporcu, kurallarca ön görülen sayıda ok atar. Atılan ok sayısına göre, aşılmaması gereken bir süre de vardır. Atış çizgisine gelmek ve okları toplamak üzere hedeflere gitmek için, hakemler tarafından bir ve iki adet sinyal sesi verilir.

  Hedeften okların çıkarılması, bir hakem eşliğinde ve sporcular tarafından yapılır. Puanlar amaca yönelik hazırlanmış formlara, büyükten küçüğe doğru sıralanarak yazılır. Bu formlar genellikle okçulara verilir, bazen de hedefe iliştirilir. Okların puanları değerlendirilirken iki puan bölgesini ayıran çizgi üzerinde ok varsa, yüksek olan puan yazılır. Okun kazandırdığı puanda herhangi bir fikir ayrılığı olması durumunda, hedefin yakınında hazır bulunan hakem haberdar edilerek karar ona bırakılır. Bu sebeple, hedefe saplı okların puanları sayılıp hesaplanırken onları ellemek ya da çıkarmak kural dışıdır.

  Yerden sekerek hedefe saplanan oklar sıfır puan sayılır. Eğer bir ok hedef kağıdını tamamen delip arkaya geçer ama sıkıştırılmış saman gövdede kalırsa, arkadan öne itilerek dışarı çıkarılır ve hedef kağıdında kaça saplandığı okunur. Eğer ok saman gövdeyi de delip geçmişse ve bu hakemlerden biri ya da müsabık okçulardan biri tarafından görüldüyse, okun puanı 7 kabul edilir. Atılan ok hedefteki bir oka çarpar ve bu sebeple hedef kağıdına ulaşamaz ise, çarptığı okun saplı olduğu bölgedeki puanı almış sayılır. Dalgınlık veya başka bir sebeple, hakemin kendisi için belirlediği hedef dışındaki bir hedefe ok atan müsabık, o okun puanını alamaz.

  Eğer bir müsabık ön görülen oktan fazla sayıda ok atmışsa, mesela 6 ok atılacak bir seride 7 ok atmışsa, en yüksek puanı alan ok değerlendirme dışında tutulur. Eğer bir müsabık, atış hattını terk ettikten ya da atışların sonunu belirleyen sinyal çaldıktan sonra, atması gerekenden daha az ok attığını farkederse, eksik okunu atamaz. Bu hakkı kaybetmiş sayılır. Eğer bitiş sinyalinden sonra ok atarsa, hedefteki oklardan en fazla puan alan değerlendirme dışında bırakılır.

   

   

  Sari Menekse - 06.12.2009 - 23:37Benzer Konular

 1. hedef kitlede olmayan başka kimleri hedef kitleye eklemek
  Konuyu Açan: DeRDeST, Forum: Facebook.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 31.10.2013, 09:51
 2. Hedef
  Konuyu Açan: AĞRAZ, Forum: Derin Duygular.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 02.02.2013, 13:10
 3. Antrenman Müsabaka Öncesi ve Sonrası Beslenme
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 18.12.2012, 15:43
 4. Müsabaka Ve Atıcılıkla İlgili Hadisler
  Konuyu Açan: MiSS-FENER, Forum: Ayet Hadis Ve Dini Bilgiler.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 22.05.2009, 19:12
 5. Hedef 4'te 4
  Konuyu Açan: kurtjara, Forum: Spor Genel.
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj : 30.09.2006, 00:50

copyright

Soru Cevap