Farklı Bilinç Durumları - Felsefe

 1. Uyku ve Rüyalar - Uykunun Bilinen Yapısı - Meditasyon - Hipnoz - Madde Bağımlılığı

  Uykunun hafif uykudan derin uykuya kadar evreleri vardır.

  Bu evrelerde beynin biyoelektrik kayıtlarının farklı dalga boylarında oldukları görülmüştür. Bu evrelerden biri olan REM uykusu rüyaların en çok görüldüğü evredir. REM uykusunda hızlı göz hareketleri görülür sinir sisteminin aktivitesi artar. Birey REM uykusundan uyandırılınca büyük bir olasılıkla uyandırılmadan önce rüya görmekte olduğunu bildirecektir.

  Uyku halinde bilinç pasif değil aktiftir. Kimi psikologlara göre rüyalar günlük yaşantıları yansıtır. Çeşitli meslek gruplarından birçok kişinin rüyaları incelenmiş bunların meslek ve çevreyle yakın ilişkisi olduğu görülmüştür.

  Uykuda beş dönem görülür. İlk dördü NONREM (NREM) beşincisi ise REM dönemidir. NREM dönemlerinde beyin aktivitesi yüksektir; enerji tüketiminde artış görülür. Metabolizmanın düzenlenmesi bu dönemin ana özelliğidir. Büyüme hormonu salgılanır protein sentezi artar. Böylece bedenin dinlenmesi sağlanır. Bu dönemde iyi uyunamazsa sabah yorgunluk hissedilir.
  REM döneminde uyku hafiftir. Rüyaların büyük bir bölümü REM uykusunda görülür. REM döneminde hızlı göz hareketleri olur.
  Uyku organizmanın dinlenmesinde işlevseldir. Uyku sırasında organizmanın tepkileri yavaşlar; tüm sistemler otomatik olarak yeniden düzenlenir. Beyin uykuda da aktivitesini sürdürür; uyanıkken öğrendiklerini ayıklar gruplar depolar.
  REM veya NREM uykusu az olursa bir sonraki gecede bu eksikliği kapatacak şekilde uykuda artış görülmektedir. Bu bulgulara göre uyku bir sağlık göstergesidir.

  Uykuda işlemlerin temelini uyanıklıkta toplanan bilgiler oluşturmaktadır. Dışarıdan yeni bilgiler gelmediğinden zihindeki bilgiler bir sonraki aşamanın başlatıcısı olmaktadır; yani her bir imge bir diğerini başlatmaktadır.

  Rüya beynin bilinçli tepkilerde bulunmaması dış dünyaya kapanarak bilinçli olmadan imgeler kullanarak faaliyetini sürdürmesidir. Rüyalar beyindeki görme merkeziyle ilgilidir. Doğuştan kör olanlar sadece sesle rüya görürler. Rüyaların heyecanların ve bilişsel işlevlerin düzenlenmesinde katkıda bulunduğu düşünülmektedir. Rüyalar üzerinde geçmiş deneyimler yaşantılar ortam fizyolojik yapı bilinçaltı etkenler etkilidir.

  Diğer Bilinç Durumları
  Meditasyon
  Meditasyon beden işlevlerini denetlemeyi sağlayan bilinçli bir tekniktir. Yoga egzersizleriyle sağlanan farklı bir bilinç durumudur. Meditasyon tekniğiyle zihin sakinliği çevreyle barışık olma ve kendini iyi hissetme duygusu oluşturulması amaçlanır. Bu teknikle kişi bedeni üzerinde ruhsal denetim sağlayarak gerginlik ve kaygıdan kurtulmaya çalışır.

  Hipnoz
  Hipnoz; telkin aracılığıyla otaya çıkan; tam olmayan bir uyku halidir. Bir kişinin diğer bir kişinin davranış duygu düşünce ve algılarını kontrol etmesi halidir. Hipnozda bilinç uyuşmuştur ama duygular varlıklarını korur. Zengin hayaller uyanır. Gerçeklik algısı azalır. Hareket irade dışıdır.
  Hipnoz etkisi altında acı duyumu azaltılabilir sigaradan tiksinme sağlanabilir. Hipnoz sırasında olanlar genellikle sonradan hatırlanmaz.

  Madde Bağımlılığı
  Bazı maddelerin kullanımı ile organizmanın uyarılması gevşemesi uyuması uykunun önlenmesi algılaması etkilenebilmektedir. Psikolojik etkileri olan bu maddelere psikoaktif maddeler denir. Alkol tütün eroin gibi maddeler vardır. Bu maddelerin oluşturduğu bilinç durumlarının hoşa gider olması bireyleri bağımlı kılmaktadır. Burada söz konusu maddeleri kullanmak için dürtüler oluşur.
  Tekrarlanan kullanımlar sonunda birey bu maddelere bağımlı hale gelir.
  İnsanların başlangıçta bu maddeleri kullanmaya başlaması özenti (özdeşim kurma) merak değişik bir durum yaşama isteği zihinsel acıdan kaçış can sıkıntısı sosyal uyum eksikliği gibi psikolojik nedenlerle olabilmektedir. Önceleri psikolojik olarak duyulan gereksinim zamanla fizyolojik bağımlılığa dönüşür.

  alıntı

   

   

  BiR-DOST - 07.03.2011 - 22:21Benzer Konular

 1. Mevcudiyet ve Bilinç - Aöf Felsefe Dersleri
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: AÖF Açık Öğretim.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 01.10.2011, 00:43
 2. Felsefe'nin Türkçesi Cumhuriyet Felsefe Eleştiri - Dücane Cündioğlu
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Kitap Tanıtımı.
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj : 21.07.2010, 13:03
 3. Felsefe Nedir - Felsefe Hakkinda Bilgi
  Konuyu Açan: Leyl-i Lal, Forum: Genel Konular.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 13.11.2009, 19:39
 4. Farklı Kültürler - Farklı Renkler - Farklı Hayatlar
  Konuyu Açan: MiSS-FENER, Forum: Her Telden Resimler.
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj : 19.01.2009, 16:30
 5. Yalnız'ın Durumları
  Konuyu Açan: red tina, Forum: Müzikli Şiirler.
  Cevaplar: 11
  Son Mesaj : 23.03.2007, 17:46

copyright

Soru Cevap