Çevre Politikaları

 1. Aöf Sosyoloji Bölümü - Aöf Sosyoloji Dersleri - Aöf Sosyal Politika Ders Notları - Sosyal Politika Konu Anlatımı - Çevre Nedir

  Çevre kavramı ve çevre sorunları nasıl tanımlarak, sistematize edilebilir?

  • Sosyal politikalar açısından hava, toprak, su, bitki ve hayvan varlığı ile doğal ve tarihsel zenginliklerin tümü çevre olarak tanımlanır. Çevre ortamları ve koşullarından kaynaklanabilecek tüm olumsuzluklar ise çevre sorunları olarak ifade edilir.

  • Çevre sorunları kirlenme, tükenme ve estetik çirkinleşme başlıkları altında sistematize edilebilir. Çevre politikaları ne zaman izlenmeye başlanmış ve bu politikalar günümüze dek süregelen dönem içinde nasıl gelişmiştir?

  • Çevre ile ilgili sorunlarla ilk kez sanayi döneminde karşılaşılmıştır. Bu sorunların çözülebilmesi yönündeki kamusal politikalar ise, 20. yüzyılın ikinci yarısında sorgulanıp, izlenilmeye başlanmıştır. Çevre sorunları hangi nedenlerden kaynaklanır? Hangi alanlarda etkili olur ve neden önem taşır?

  • Sanayileşme, kentleşme ve nüfus çoğalışı yaşadığımız dönemde çevre sorunlarına yol açan başlıca nedenlerdir.

  • Ozon tabakasının incelmesi, sera etkisi ve iklim değişikliği, hava kirliliği ve asit birikimi günümüzde karşı karşıya bulunulan çevre sorunları içinde özellikle

  öne çıkmaktadır.

  • Doğal dengenin bozulması, yeryüzünde tüm insanların geleceği açısından yaşamsal bir önem taşır. Yaşadığımız dönemde, hangi uluslararası kurum ve kuruluşların çalışmaları çevre politikalarına büyük ölçüde yön ve biçim vermektedir?

  • Başta BM, OECD, AB olmak üzere evrensel, kıtasal ve bölgesel pek çok kuruluşun çevrenin korunmasına yönelik yasama çalışmaları, ulusal çevre politikaları yönünden önemli bir kaynak oluşturmaktadır.

  Türkiye’de izlenilen çevre politikalarının, hukuki dayanakları ve özellikleri nelerdir?

  • Türkiye’de çevre sorunlarına olan ilgi ve duyarlılık giderek çoğalmakta, bu alanda önemli bazı gelişmeler kaydedilmektedir. Ancak ülkemizde, konunun tarafları arasında üzerinde görüş birliğine varılarak yapılandırılmış ulusal bir çevre politikasının varolduğunu söyleyebilmek güçtür.

  Çevre politikalarının hedefleri ve öncelikleri nelerdir

  Çevre politikalarına hangi ilkeler egemen olur?

  • Çevre politikasının temel hedefi, insan yaşamının ve sağlığının şimdi ve gelecekte çevreden doğabilecek zararlardan korunmasıdır.

  • Çevre politikaların öncelikleri; insan sağlığının korunması, ekolojik dengenin korunması, kültürel, tarihsel ve estetik değerlerin korunması, ekonomik verimliliğin sağlanması olarak sıralanabilir.

  • Çevre politikaları; kirleten öder, kirletenini kusursuz sorumluluğu, bütünleştirme, önceden önleme, işbirliği ve sakınma ilkelerine dayalı olarak yönlenip, biçimlenir.  alıntı

   

   

  BiR-DOST - 02.09.2010 - 12:55Benzer Konular

 1. ÇEVRE - Sosyal Sorumluluk ve Çevre Koruma
  Konuyu Açan: Kayıtsız Üye, Forum: Soru - Cevap.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 26.02.2011, 14:09
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 02.06.2010, 23:54
 3. Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Görevlisi Sınav Duyurusu
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Sınavlar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 01.06.2010, 00:01
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 04.05.2009, 21:01
 5. Çevre Kirliliği Nedir - Çevre Kirliliğine Neden Olan Etmenler
  Konuyu Açan: Garip07, Forum: Çevre Bilimi.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 30.04.2009, 12:53

copyright

Soru Cevap