Dudak ve Meme ucu çatlaması

 1. Dudak ve Meme ucu çatlaması - Dudak Tedavisi


  Kadinlaricin.net sitesinde Dudak çatlaması baslikli sayfadasiniz.Bu sayfada Dudak çatlaması ile ilgili yazi bulunmaktadir.  Endişe edilecek bir durum yok. Aşağıdaki reçetelerden herhangi biri çatlakları gidermek maksadı ile kullanılabilir:
  Hazırlanışı: 2 çay bardağı cevizyağına; 2 çorba kaşığı eritilmiş bal mumu konur. Karıştırılarak soğutulur. Küçük bir şişeye doldurulur. Sabahları, dudaklara sürülür.
  3 çorba kaşığı eritilmiş tavukyağı ile 1 kahve kaşığı eritilmiş balmumu karıştırılır. Karıştırılarak soğutulur. Dudaklar, önce gülsuyu ile temizlenir, sonra bu karışımdan sürülür.
  Aynı maksadla dudaklara gülyağı, yağlı krem vya günde bir kaç kere toz şeker de sürülebilir.
  AYRICA; armut, elma, erik, incir, kayısı, greyfurt, şeftali, havuç, kabak, muz, bezelye, ıspanak, mercimek, karnabalar, pancar, arpa ekmeği, pırasa ve kırmızıbiber yemek de çok faydalıdır.  Dudağınız çatlaksa sigaraya dikkat


  Kış aylarında ortaya çıkan dudak çatlakları, sigara tiryakilerinde dudak kanseri riskini arttırıyor. Nikotin ve katranın tenle doğrudan temas etmesinin tehlikeli olduğunu belirten Prof. Dr. Özcan Aşçıoğlu, çatlak dudakla sigara içmenin dudak kanserine davetiye çıkarmak anlamına geldiğini söylüyor.

  İnsan sağlığı üzerinde birçok olumsuz etkisi olan, başta kanser olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkaran sigara dudakların rengini de değiştiriyor, morarmaya neden oluyor. Çeşitli nedenlerle çatlayan dudaklarda ise, nikotinin tenle doğrudan temas etmesi sonucu dudak kanseri tehlikesi riski önemli ölçüde artıyor.

  Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ramazan Demir, genellikle sigara tiryakilerinin dudaklarında morlaşma görüldüğünü, ten renginin de normal renginden uzaklaşarak değişime uğradığını belirtti. Demir, şunları söyledi:

  ’’Sigarayı bırakan kişiler nefes alıp vermede, daha az yorgunluk belirtileriyle karşılaştıkları gibi fiziki olarak da değişimi hisseder. Mor dudakların en önemli nedeni sigaradır.

  Tiryakiliğe son veren kişilerin kanlarındaki karbondioksit ve karbonmonoksit oranları azalır, oksijen oranı artar. Eski içiciler, 5-10 gün gibi bir sürede mor dudaklardan kurtulup sağlıklı, canlı renge sahip dudaklarına yeniden kavuşurlar. Dudaklardaki morluk kesinlikle normal değildir. Bu renk, sigaranın ne kadar zararlı olduğunun bir göstergesidir diyebiliriz.’’

  Kansere davetiye

  Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özcan Aşçıoğlu da sigaranın vücudun her yerinde olduğu gibi dudaklarda da erozyona neden olduğunu söyledi.

  Dudak kanseri olan kişilerin hemen hemen tamamının sigara tiryakisiolduklarına işaret eden Aşçıoğlu, ’’Özellikle dudakları çatlak kişilerin sigara içmesi dudak kanserine davetiyedir. Dudakla doğrudan temas eden nikotin, katran ve sigaranın verdiği ısı dudak rengini bozduğu gibi dudak kanserine yol açıyor. Dudakları çatlak kişilerde risk daha da yükseliyor’’ dedi
  Kalıcı rujlar

  Yves Saint Laurent, Rouge Pur serisine yeni bir renk ekliyor: Rouge Pur Transparent, hem doku hem de ambalaj açısından bir yenilik. Dudak üzerinde rahatça kayan ve akmayan bu ürün dudaklarda uzun ömürlü parlak bir etki yaratır.
  Meme ucu çatlaması
  Doğumdan sonra geçen günlerde, bazı kadınlarda, meme ucu çatlamaları görülür. Anne, emzirirken büyük acı hisseder, bebeğin ağzına da sütle beraber kan gidebilir.
  Bu durumda, yapılacak ilk iş, ucunda çatlama olan memeyi en az 24 saat dinlendirmektir. Ayrıca aşağıdaki uygulamalar da faydalı olabilir.
  * Meme uçları 3-4 saatte bir tatlı badem yağı ile yağlanır. Üzerine ince ve temiz bir tülbent konur.
  * Meme uçlarını sık sık havuç suyu ile ıslatmak da faydalıdır. Ancak havuç suyu her gün yenilenmelidir
  Dudak çatlaması hakkinda aciklamalar Dudak çatlaması konusunda bilgiler. Anahtar Kelimeler: Dudak çatlaması,dudak çatlamasına ne iyi gelir,dudak çatlamasının nedenleri,dudak çatlaması tedavisi,dudak çatlaması nasıl geçer,dudak çatlamasının sebepleri,dudak çatlamasına çözüm

   

   

  ERSiN27 - 04.02.2011 - 12:28Benzer Konular

 1. Dudak Çatlaması
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Diş ve Ağız Sağlığı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 19.11.2013, 21:48
 2. Dudak Çatlaması - Suna Dumankaya
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Alternatif Tıp.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 02.01.2012, 21:47
 3. Dudak Çatlaması
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Diş ve Ağız Sağlığı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 26.06.2011, 15:12
 4. Dudak Kuruması - Dudak Çatlaması
  Konuyu Açan: ZELAL, Forum: Makyaj Ve Güzellik.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 23.02.2011, 08:04
 5. Dudak çatlaması ve cilde maske
  Konuyu Açan: CADIKIZ, Forum: Makyaj Ve Güzellik.
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj : 11.12.2008, 17:05

copyright

Soru Cevap