Deli Balın Faydaları

 1. Deli Balın Faydaları - Deli Balın Faydaları Varmı - Deli bal nedir faydaları nelerdir nasıl yenmelidir zararları


  Deli balın bazı yörelerde madenciler tarafından akciger yetmezliğine karşı kullanıldığı,tansiyonu düşürücü etkisinin olması nedeniyle yüksek tansiyon hastaları tarafından kullanıldığı vs vs duyulmuştur fakat deli bal zehirlenmelere yol açabilmekte olup kullanılması son derece sakıncalıdır.Aşagıdaki yazıyı dikkatle okumanız önerilir.

  Prof. Dr. Cihangir Uyan, acı bal olarak bilinen ve bazı bitkilerden kaynaklanan bir tür zehir ihtiva eden işlenmemiş balı yedikten sonra zehirlenen hastaların acil müdahaleye ihtiyaç duyduklarını belirtti. Acı bal zehirlenmelerinin özellikle Karadeniz bölgesinde görüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Uyan, "Özellikle Karadeniz bölgesinde görülen acı bal zehirlenmeleri bulantı, kusma, kalp hızının yavaşlaması ve bayılma belirtileriyle ortaya çıkmaktadır. Yöre insanları tarafından mide ve bağırsak problemlerini ilaçsız tedavi etmek amacıyla kullanılan acı bal, ihtiva ettiği grayanaktoksin-1 denilen zehir nedeniyle insanları zehirlenmektedir" dedi.
  Orman Gülü
  Orman Gülü
  Karadeniz bölgesinde bulunan Ihododendron ve Azalea adlı bitkilerin yaprak ve çiçeklerinde bulunan grayanaktoksin-1 zehirinin, arılar tarafından alınmasıyla bala karıştığını açıklayan Prof. Dr. Uyan, "Bu zehiri ihtiva eden bir çay kaşığı bal, zehirlenmeye sebep olur. Özellikle hasta insanların bünyesi bu toksine karşı son derece hassas olduğundan, tadımlık bal bile zehirlenme nedeni olmaktadır" diye konuştu

   

   

  Garip07 - 26.11.2010 - 11:49Benzer Konular

 1. Balın Faydaları
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Sağlamliq.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 14.12.2011, 08:54
 2. Balın Faydaları
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Alternatif Tıp.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 29.12.2010, 13:41
 3. Deli Balın Zararları
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 27.10.2010, 04:59
 4. Balın Faydaları
  Konuyu Açan: AYIŞIĞI, Forum: Alternatif Tıp.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 16.09.2010, 10:47
 5. Bal ve Balın Faydaları
  Konuyu Açan: Firari Sevdam, Forum: Alternatif Tıp.
  Cevaplar: 9
  Son Mesaj : 02.09.2009, 21:32

copyright

Soru Cevap