Sirkenin Faydaları

 1. Sirkenin Yararları - Sirkenin Hastalıklara Etkisi - Sirke Neye İyi Gelir - Sirkenin Saçlara Faydası - Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir

  Vücudun temizlenmesi hepimizin bildiği gibi genel sağlık prensiplerinden bir tanesidir. Şayet bu sağlandığı insanı yaşlılığında mutlu bir hayat bekler. Sirkenin yaptığı en iyi rol bu yöndedir. Sirke sayesinde faydalanılan tedaviler aşağıda sıralanmıştır.

  * İltihap: Tüm sirkeler salmonella, streptokok gibi bakterileri tek bir temasla öldürebilecek kadar güçlüdür. İltihap kurutucudur.
  * Antiseptik: Sirkenin asitlik değeri vücut ile aynı olduğundan vücut içindeki zehirli maddeleri(toksin) arındırırken vücut hücrelerine zarar vermez. Bu özelliğinden dolayı vücut dışındaki derimiz için de iyi bir antiseptiktir.
  * Cilt bakımı: 1 bardak su, 1 tatlı kaşığı çiçek balı ve1 tatlı kaşığı elma sirkesi karıştırılıp sabahları aç karına içilirse gerek cilt bakımı, ergenlik sivilceleri ve gerekse beden temizliği yapılmış olur. Bu karışım size güç ve esenlik sağlayacaktır.
  * Sık sık grip, soğuk algınlığı veya üst solunum yollarına yakalananlar için bire birdir.
  * Boğaz ağrısı ve ses kısıklığı:Boğaz ağrısı ve ses kısıklığında, 1 ölçü elma sirkesi ile 3 ölçü ılık su karıştırılır ve saat başı derin gargaralar yapıldıktan sonra tükürülür.
  * Öksürük: Öksürüğe karşı, 4 yemek kaşığı dolusu akışkan balla 3 tatlı kaşığı elma sirkesini iyice karıştırılır. Kaşık kaşık yutulur.
  * Yüksek kolesterole karşı,
  * Varis: Varise karşı, elma sirkesiyle ıslatılan bir bez baldıra sarılır ve 20 dakika etkilemeye bırakılır.
  * Hemoroit: Hemoroite karşı, yarım su bardağı elma sirkesi ve bir su bardağı adaçayı katkılı ılık oturma banyoları alın. 10 dakika sonunda rahatladığınızı göreceksiniz. Ayrıca hemoroit kanamalarına da iyi gelir.
  * Gaz şişkinliğine ve kabızlık: Gaz şişkinliğine ve kabızlığa karşı, her öğünden yarım saat önce 1 bardak elma sirkesi-bal kokteyli içerseniz şikâyetleriniz azalacaktır.
  * Yaraların çabuk iyileşmesi için, günde 3 bardak elma sirkesi-bal kokteyli için.
  * Güneş yanıkları: Güneş yanığına karşı da 3 yemek kaşığı sirke eklenmiş su ile 10 dakika soğuk banyo yapılır. Ayrıca sulandırılmış sirke ile güneş yanıkları pansuman yapılabilir.
  * Alkolizm : Alkolizm ve sarhoşluktan kurtulmak için yarım saatte bir sirke su ile sulandırılarak içilir.
  * Ana öğünden yarım saat önce içilirse iştah açar.
  * Böbrek taşları: Süt ve süt ürünleri azaltılmak koşulu ile günde 2 veya 3 kez bir çorba kaşığı sirke içilmesi böbrek taşı oluşumunu engelleyecektir.
  * Astım ve bronşit: Astım, solunum hastalıkları ve bronşitte bal ile sirke karıştırılarak günde 2 veya 3 kez içilmesi iyi sonuçlar verir.
  * Anemi: İçerdiği demir, folik asit ve B12 vitamininden dolayı kansızlık (Anemi) hastalığına karşı birebirdir.
  * Aşırı adet kanaması veya hemoroit kanamalarına karşı yemeklerden önce ılık ballı suya bir tatlı kaşığı sirke ekleyip içilmesi tavsiye edilir. Ayrıca adet ağrılarına da iyi gelir.
  * Burun kanamasında sirkeye batırılmış tampon uygulamak yeterlidir.
  * Safra rahatsızlıklarına iyi gelir ve safra akıntısını tanzim eder.
  * Ateş düşürücü: Su ile karıştırılmış sirke ile vücut silindiğinde ateş düşürücü etki gösterir.
  * Kalp ve sinirleri kuvvetlendirir.
  * Elma sirkesinin yüksek miktarda kalsiyum kemik ve dişler için yararlıdır.
  * Egzama ve yaralara sürülürse büyük ölçüde şifa etkisi vardır. Yaralara pansuman yapılarak kullanılabilir.
  * Kepek: Saçınızdaki kepekler için son durulama suyuna yani 1 litre suya 1 çay bardağı elma sirkesi koyun ve saçlarınızı bu su ile durulayın. Bu işlem düzenli yapıldığında saçlarınız parlayacak ve kepek sorununuz ortadan kalkacaktır.
  * Sirke ile gelen zayıflama: Fazla kilolarınız mı var? Fazla kilolarınız için bir bardak suyun içine 1-2 tatlı kaşığı sirke ve bal eklenerek sabahları aç karna düzenli olarak içilir. Bu şekilde kullanıldığında fazla kilolarınızın azaldığını göreceksiniz.
  alıntı

   

   

  BiR-DOST - 06.09.2010 - 16:58
 2. teşeekkürler abla bu değerli bigiler için hakikaten sağlık açısından harika bir şey sirke özellikle yemek lik malzemeler yıkandıgı zaman yemeklere ayrı bir lezzet tat veriyor emeklerine sağlık

   

   

  Nerissa-Su - 06.09.2010 - 17:03
 3. sirkenin faydaları - sirke ile hastalık tedavisi - sirkenin iyi geldiği hastalıklar - sirke hangi rahatsızlıklara iyi gelir - sirkenin sağlığımıza faydaları

  • Sirke asidi normal dozlarda dahi mikrop öldürücü özelliğe sahiptir. Bu sebeple bazı salğın hastalıklara karşı tıbbi ve ciddi bir tedbir olarak hep tavsiye edilir.
  • Yine bağışıklık sistemini güçlendirerek nezle, grip, boğaz ağrıları gibi enfeksiyonlara yakalanmayı engeller.
  • Sirke sindirimi kolaylaştırır. Hazımsızlığa iyi gelir. İştahı açar. Bu sebeple birçok yemek ve salatalarda tat ve çeşni için kullanılır.
  • Ayrıca barsak gazına ve kabızlığa iyi gelir.
  • Sirke mide hararetini giderir. Safrayı keser. Safra rahatsızlıklarına iyi gelir ve safra akıntısını tanzim eder.
  • Kalp ve sinirleri kuvvetlendirmede düzenli olarak elma sirkesi—bal karışımı alınması tavsiye edilir. Yine bu karışım muhtevasında olan A ve diğer vitaminlerle görmeyi keskinleştirir.
  • Sirke kandaki kolesterolu düşürerek kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu rol oynar. İçerdiği doğal asitler ve enzimlerle kanın daha sağlıklı ve ince akmasını sağlar.
  • Elma sirkesi yüksek miktarda kalsiyum, yani kemik ve dişler başta olmak üzere insan vücudunun en temel minerallerinden birini ihtiva etmektedir. Böylece kemikleri mineral bakımından zenginleştirerek osteoporozu (kemik erimesi) önler.
  • Kadınlarda adet ağrılarına ve anormal akıntılara karşı tesirlidir.
  • Sirkeyle soğuk su friksiyonları en zararsız ateş düşürücü, keza vücuda sükûnet ve ferahlık veren bir tatbikat olur.
  • Egzama ve yaralara sürülürse büyük ölçüde şifa etkisi vardır.
  • Başta damarlar, karaciğer, böbrekler olmak üzere vücudu toksinlerden (zehirli atık maddeler) arındırır, yağlı – mukus kalıntılarını parçalar.
  • İdrar yolları enfeksiyonlarında, sindirim bozukluklarında, kramplarda, yaban arısı sokmalarında, saçta kepekte, uyku bozukluklarında, kulak çınlamasında da kullanılır.  alıntı

   

   

  BiR-DOST - 21.09.2010 - 15:13


 4. Sirke – Sirke Fazla Safra İfrazatını Keser


  Tedavi: Vücutta katılaşan süt ve kanı çözer, katı gıdaları yumuşatır, kanı inceltir.
  Aç karna yenilmemelidir.

  Safra kesesi iltihabı

   

   

  Nerissa-Su - 22.09.2010 - 13:07Benzer Konular

 1. Sirkenin Sağlığa Faydaları
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Alternatif Tıp.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 10.10.2012, 20:04
 2. Sirkenin Faydaları
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Alternatif Tıp.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 26.10.2010, 14:01
 3. Sirkenin Faydaları
  Konuyu Açan: ZELAL, Forum: Alternatif Tıp.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 14.10.2010, 11:07
 4. Sirke Yapımı ve Sirkenin Faydaları
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Alternatif Tıp.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 12.09.2010, 21:36
 5. Sirkenin Faydaları
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Genel Bilgiler Ve Püf Noktaları.
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj : 06.03.2010, 11:11

copyright

Soru Cevap